Chat with us, powered by LiveChat

VOTUM S.A. - Podsumowanie roku 2013 i strategia na kolejne lata

Źródło: © Food photo - Fotolia.com
Czat inwestorski

Temat czata:

Podsumowanie roku 2013
i strategia na kolejne lata

środa 7 maja 2014r.

godz: 12:00

Votum SA

 

 

Prezes Dariusz CzyżPrelegent:

Prezes Dariusz Czyż

Funkcję Prezesa Zarządu pełni nieprzerwanie od 2005 roku.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1993-1996 aplikacja radcowska w Wałbrzychu. Od 1997 do 2004 roku dyrektor departamentu prawnego spółki giełdowej we Wrocławiu. Od 2001 r. prowadzi kancelarię radcy prawnego. Specjalista prawa podatkowego i gospodarczego.

 

Zapis czata inwestorskiego

 

Moderator: Witam Państwa! Na pytania dotyczące wyników Grupy kapitałowej VOTUM oraz planów na przyszłość odpowiadać będzie Prezes Zarządu VOTUM S.A. Dariusz Czyż. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

 

max: W 2014 roku Grupa nie planuje istotnych nakładów inwestycyjnych. Mają one mieć głównie charakter odtworzeniowy majątku. Co ze strategią Grupy dalszej ekspansji poprzez tworzenie odpowiednich podmiotów świadczących usługi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej?

 

Dariusz Czyż: Spółka istotnie planuje ekspansję na kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwszym krokiem będzie utworzenie silnego gospodarczo podmiotu poprzez połączenie spółek funkcjonujących na terenie Czech i Słowacji. W dalszym etapie Grupa zamierza świadczyć usługi analogiczne do VOTUM S.A., tj. uzyskiwanie odszkodowań dla osób poszkodowanych, także w innych krajach Europy. Obecnie przyglądamy się możliwościom, jakie dają rynki węgierski i rumuński. Jednak na ten moment nie zostały jeszcze podjęte decyzje dotyczące formy działalności w tych krajach ani konkretnej daty wejścia na te rynki.

 

 

Gacek: wyniki w 1 Q będą rekordowe?

 

Dariusz Czyż: Wyniki za I kwartał zostaną opublikowane już za kilka dni. Prosimy o cierpliwość.

 

 

Gacek: tak sobie chodzę po forach i widzę dość znaczny optymizm inwestorów trzymających VOTUM... dywidenda, dobre wyniki... czekać tylko aż kurs rozpocznie wędrówkę!

 

Dariusz Czyż: Istotnie, kurs Spółki w ostatnich miesiącach zachowuje się bardzo dobrze. Na

obecnym poziomie daje zwrot z inwestycji (od ceny emisyjnej) na poziomie ok. 95%. Zapowiedź dywidendy jest czynnikiem, który na pewno wzmaga optymizm. Mamy jednak nadzieję, że to nie koniec „rajdu na północ”

 

 

bubamara: Nie wiem czy sie dobrze zalogowałam? Czy ktoś mi potwierdzi? Cieszę się z możliwości czatu bo akurat sobie myślałam, że ostatni był prawie rok temu... no i cieszę sie z zapowiedzianego udziału Pana Prezesa! Mam nadzieję , że nie zawiedzie! Bo rok temu Go nie było! :)

 

Dariusz Czyż: Potwierdzam poprawne zalogowanie i zachęcam do zadawania pytań.

 

 

czatowy: Panie Dariuszu, chciałbym dowiedzieć się czy prowizja jest też pobierana przez was regularnie co miesiąc w przypadku zasądzenia renty dla poszkodowanego?

 

Dariusz Czyż: Nie, w takiej sytuacji od zasądzonej renty nie pobieramy wynagrodzenia

 

 

inwestorGPW: Jak kształtują się marże na sprzedaży na różnych segmentach operacyjnych Grupy? Jaki jest ich trend? Do jakich wysokości marż pokrycia dąży spółka?

 

Dariusz Czyż: Marża na sprzedaży w segmencie odszkodowań 11%, rehabilitacji 2%, w segmencie usług pozostałych mamy obecnie marżę ujemną -19% (spółki z tego segmentu jeszcze nie osiągnęły rentowności)

 

 

inwestorGPW: Jak kształtują się marże na sprzedaży na różnych segmentach operacyjnych Grupy? Jaki jest ich trend? Do jakich wysokości marż pokrycia dąży spółka?

 

Dariusz Czyż: Marża na sprzedaży w segmencie odszkodowań 11%, rehabilitacji 2%, w segmencie usług pozostałych mamy obecnie marżę ujemną -19% (spółki z tego segmentu jeszcze nie osiągnęły rentowności)

 

 

SAF: Czy spółka publikuje prognozy?

 

Dariusz Czyż: Tak, Spółka publikuje prognozy. Zgodnie z raportem z początku kwietnia prognozy na rok 2014 zostaną opublikowane w III kwartale roku.

 

 

pap: Czy spółka czyni starania proedukacyjne w zakresie uzyskiwania odszkodowań wśród Polaków?

 

Dariusz Czyż: Tak, spółka w zasadzie od początku istnienia prowadzi działania edukacyjne, w tym na przykład akcje w szkołach pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”, który skierowany jest do dzieci w klasach I-III.

 

 

inwestor: czyli plany ekspansji zagranicznej dotyczą jedynie rynku rumuńskiego i węgierskiego? Czy w dalszym ciągu analizujecie inne możliwości?

 

Dariusz Czyż: Oczywiście przyglądamy się wszystkim rynkom europejskim, ale węgierski i rumuński na ten moment wydają się najbardziej atrakcyjne.

 

 

Były klient, obecny akcjonariusz: Czy obecna sytuacja na Ukrainie będzie miała negatywny wpływ na wyniki całej grupy?

 

Dariusz Czyż: Jako Spółka oceniamy oczywiście ryzyko wydarzeń na Ukrainie. Obecnie ukraiński podmiot rozpoczyna dopiero swoją działalność, więc jego udział w aktywach/przychodach/zyskach kształtuje się ok. 1%. Natomiast staramy się być przygotowani na każdy możliwy rozwój wypadków tak, aby zminimalizować potencjalny negatywny wpływ wydarzeń politycznych na funkcjonowanie spółki ukraińskiej. Dodatkowo ważnym jest fakt, że działalność ukraińskiej spółki na razie skupia się przede wszystkim w zachodniej części państwa, a więc na terenach nieobjętych konfliktem i działaniami separatystów.

 

 

giggsy: Czy spółka planuje wypłatę dywidendy?

 

Dariusz Czyż: Tak, Zarząd rekomendował wypłatę dywidendy z zysku za rok 2013. Ostateczną decyzję podejmie ZWZ

 

 

Inwestor1: Czy spółka podtrzymuje zamiar corocznej wypłaty dywidendy?

 

Dariusz Czyż: Zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy za rok 2013 zgodnie z przyjętą polityką dywidendy na lata 2012-2013. Na chwilę obecną Zarząd nie podjął decyzji na temat nowej polityki dywidendy na przyszłe lata.

 

 

Były klient, obecny akcjonariusz: Polityka dywidendy będzie podtrzymana w kolejnych latach?

 

Dariusz Czyż: Decyzja w tym zakresie nie została jeszcze podjęta

 

 

Żółw: Jak wygląda podział rynku w branży, w której Państwo jesteście? Jak wyglądacie np. na tle EuCO?

 

Dariusz Czyż: Według szacunkowych danych VOTUM S.A. i EuCO posiadają ponad 50% udział w rynku.

 

 

Inwestor1: Czy Votum planuje emisję akcji lub obligacji w celu finansowania inwestycji związanych z ekspansją?

 

Dariusz Czyż: Aktualnie Spółka nie planuje nowych emisji akcji ani obligacji w celu finansowania rozwoju Grupy kapitałowej.

 

 

Agent: proszę mi wytłumaczyć jedną sprawę... niby branża się rozwija, spółka prowadzi coraz więcej strat, to dlaczego wynik netto w 2013 r. był gorszy od 2012?

 

Dariusz Czyż: Wynik jednostkowy VOTUM S.A. wyniósł w 2013 roku 6 257 tys PLN i był lepszy niż osiągnięty w roku 2012 (5 371 tys. PLN). Wzrost wyniku jednostkowego potwierdza więc rozwój branży, a przede wszystkim rozwój samego VOTUM S.A.

 

 

Tomson: Czy spółką interesują się inwestorzy instytucjonalni?

 

Dariusz Czyż: Tak, naszymi akcjonariuszami są m.in. QUERCUS TFI SA. Inne instytucje nie ujawniły się jako znaczący akcjonariusze, jednakże prowadzimy wiele rozmów inwestorami zarówno indywidualnymi, jak i instytucjonalnymi.

 

 

bubamara: Wynik finansowy za 2013 rok był rewelacyjny! Moje uznanie dla Zarządu!

 

Dariusz Czyż: Serdecznie dziękuję w imieniu wszystkich pracowników

 

 

Były klient, obecny akcjonariusz: Czy mają już Państwo odpowiedź na skierowane skargi do UOKiK dotyczące braku wypłat z art. 448? Czy ewentualne wypłaty z art. 448 są uwzględniane w prognozach?

 

Dariusz Czyż: UOKiK nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie powołując się na oczekiwanie na wyrok z SOKiK w innej sprawie dotyczącej PZU które kwestionuje status osoby poszkodowanej jako konsumenta. Na bieżąco monitorujemy te kwestię. Prognozy nie zostały jeszcze opublikowane wiec nie możemy odpowiedzieć na drugą część pytania.

 

 

Były klient, obecny akcjonariusz: Czy mają już Państwo odpowiedź na skierowane skargi do UOKiK dotyczące braku wypłat z art. 448? Czy ewentualne wypłaty z art. 448 są uwzględniane w prognozach?

 

Dariusz Czyż: UOKiK nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie powołując się na oczekiwanie na wyrok z SOKiK w innej sprawie dotyczącej PZU które kwestionuje status osoby poszkodowanej jako konsumenta. Na bieżąco monitorujemy te kwestię. Prognozy nie zostały jeszcze opublikowane wiec nie możemy odpowiedzieć na drugą część pytania.

 

 

Piotr_88: jaka jest polityka Grupy odnośnie należności?

 

Dariusz Czyż: Na bieżąco monitorujemy należności w całej GK.

 

 

akcjonariusz: Czy Votum planuje przejmowanie innych firm?

 

Dariusz Czyż: Spółka informowała już, że przygląda się rynkom południa Europy takim jak rynek węgierski czy rumuński. Rynki te charakteryzują się niewielkim nasyceniem usług branży odszkodowawczej, a są wystarczająco duże, aby zapewnić wysoką rentowność działających tam podmiotów. Co do innych segmentów działalności – rehabilitacji – krakowski ośrodek (Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM S.A. sp. k.) – nie planuje przejęć w chwili obecnej, choć są prowadzone rozmowy z ośrodkami rehabilitacyjnymi o innej specjalizacji w celu nawiązania współpracy i osiągnięcia komplementarności świadczonych usług.

 

 

traderr: Czy dynamika przyrostu przychodów zostanie utrzymana w 2014 roku?

 

Dariusz Czyż: Spółka nie sporządziła jeszcze prognoz na rok 2014. Jednakże rozwój zarówno Spółki, jak i branży pozwala sądzić, że kolejne lata także przyniosą wzrost przychodów.

 

 

rabbit: Czy istnieją plany powiększenia Grupy o kolejne spółki?

 

Dariusz Czyż: Odpowiedź na podobne pytanie została udzielona chwilę temu.

 

 

dywidenda: Segment sprzedaży „pozostały” charakteryzuje się większymi kosztami niż przychodami. Jak się Pan do tego odniesie? Co Grupa zamierza zrobić z tym segmentem sprzedaży i spółkami, które świadczą w nim usługi?

 

Dariusz Czyż: W tym segmencie znajdują się nowe spółki świadczące usługi na rzecz pozostałych podmiotów GK. Z uwagi na krótki czas funkcjonowania nie osiągnęły one jeszcze rentowności.

 

 

akcjonariusz: W jakim celu przeprowadzane jest połączenie spółek czeskiej i słowackiej?

 

Dariusz Czyż: Celem połączenia VOTUM SK i VOTUM CZ jest zwiększenie efektywności oraz optymalizacja procesów biznesowych. Ujednolicenie struktury, które będzie miało miejsce w wyniku połączenia spółek, a tym samym restrukturyzacja dublujących się elementów struktur obydwu Spółek zależnych, pozwoli zoptymalizować relację kosztów stałych i kosztów zmiennych. Adekwatność powyższych zostanie osiągnięta m.in. poprzez ograniczenie stanowisk menedżerskich i kierowniczych, Scentralizowane rozliczanie szkód, a tym samym zwiększenie efektywności struktur sprzedażowych. Dodatkowym czynnikiem decydującym o połączeniu będzie optymalizacja przepływów finansowych, w tym występujących pomiędzy podmiotami rozliczeń i ograniczenie wpływu różnic kursowych na obecne wyniki VOTUM SK i VOTUM CZ. Emitent przewiduje, że w wyniku połączenia na rynku południowym powstanie silny gospodarczo podmiot o ustabilizowanej sytuacji finansowej, który będzie stanowić podstawę dalszej ekspansji Grupy kapitałowej Emitenta na południowe kraje Unii Europejskiej takie jak Węgry czy Rumunia.

 

 

riko: Jak wpłynęło zaciągnięcie kredytu w wysokości 4 mln zł przez PCRF VOTUM SA na strategię Grupy i przyszłe inwestycje?

 

Dariusz Czyż: Zaciągnięcie kredytu nie wpłynęło na strategię Grupy kapitałowej. Było elementem realizacji celu emisyjnego.

 

 

bubamara: W roku 2013 Kancelaria prowadziła ponad 4200 procesów. Czy w tym roku prognozuje Pan większą ilość procesów w związku ze wzrostem ilości spraw z art.448?

 

Dariusz Czyż: Oczywiście tak. Jest to jednak informacja znacząco wpływająca na wynik i nie możemy ujawnić obecnie szczegółowych liczb.

 

 

Mieszko: Czy czas trwania rozpraw sądowych o odszkodowanie wydłużył się, skrócił w 2013 r?

 

Dariusz Czyż: Czas trwania postępowania jest uzależniony od wielu czynników, w tym przeprowadzanych środków dowodowych, w szczególności opinii biegłych. Mając na uwadze rosnącą ilość postępowań można liczyć się z wydłużaniem terminów sądowych w najbliższych latach.

 

 

JanuszK: Czy spółka Votum Connect już działa? Czy dzięki niej udało się zwiększyć sprzedaż?

 

Dariusz Czyż: Tak, spółka VOTUM Connect S.A. już funkcjonuje. Jej udział w sprawach pozyskanych przez VOTUM S.A. kształtuje się obecnie na poziomie około 10%.

 

Moderator: Bardzo dziękuję za udział w naszym czacie. Na pozostałe pytania postaramy się udzielić satysfakcjonujących odpowiedzi w najbliższym czasie. Zapraszamy do zaglądania na tę stronę.

 

Uzupełnienione pytania w trybie off-line

 

Były klient, obecny akcjonariusz: Patrząc na ceny akcji dwóch spółek tej samej branży VOTUM S.A. i EuCO widać rażącą różnicę. Czy VOTUM S.A. jest niedoszacowane czy EuCO jest przeszacowane?

 

Dariusz Czyż: Odniosę się do wyceny VOTUM  S.A., która w mojej opinii jest istotnie niedoszacowana. Może o tym świadczyć chociażby poziom mnożnika P/E, który przy obecnych wynikach i kursie kształtuje się na poziomie 13-14. To wciąż mniej niż średnia na polskiej giełdzie, która wynosi ok. 20. Nasz biznes nie jest biznesem kapitałochłonnym, więc istnieją wszelkie przesłanki, żeby wskazany wskaźnik giełdowy w niedalekiej przyszłości ukształtował się na poziomie średniej czy powyżej średniej. Szczególnie, że kurs pozostaje w trendzie wzrostowym i daje coraz lepszą stopę zwrotu z inwestycji – aktualnie odnosząc do ceny emisyjnej to już ok. 95%.

 

Co do porównania wycen obydwu spółek sądzę, że etyka prowadzenia biznesu nakazuje, aby nie dokonywać tego typu porównań. Nie jest naszą rolą odnoszenie do wartości spółki konkurencyjnej. Tego typu oceny powinni dokonać sami inwestorzy czy instytucje rynku kapitałowego. Wierzę, że w tym zakresie rynek kapitałowy jest rynkiem efektywnym i najlepiej weryfikuje wyceny poszczególnych podmiotów.

 

 

bubamara: Jaki Pan szacuje docelowo udział w sprzedaży spółki Votum Connect SA? Obecnie 10% ale to początki... Czy będzie to oscylowało w 30% a może więcej?

 

Dariusz Czyż: Cele dla VOTUM Connect SA wyznaczane są nie w stosunku do poziomu sprzedaży VOTUM S.A.. VOTUM Connect S.A. jak każdy podmiot w Grupie ma wyznaczane cele bezwzględne, odpowiednie do stopnia rozwoju spółki i jej potencjału. VOTUM Connect SA jest podmiotem młodym, ale według mojej opinii posiada bardzo duży potencjał rozwoju, zarówno ze względu na charakter świadczonych przez siebie usług, jak i na kompetencje osób zarządzających i pracujących w spółce, a tym samym jakości świadczonych usług. Nie chciałbym jednak w tej chwili podawać konkretnych liczb, gdyż jest to elementem prognozy, która nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości.

 

 

forumowicz: Ponad dwukrotnie wzrósł zysk ze zbycia majątku trwałego dzięki czemu pozostałe przychody operacyjne były wyższe niż przed rokiem. skąd wynika taki duży przyrost zysku z tej pozycji? Czy w przyszłości Grupa zamierza dalej wyprzedawać majątek trwały? W przyszłym okresie należy spodziewać się dalszego wzrostu pozostałych przychodów operacyjnych?

 

Dariusz Czyż: VOTUM S.A. jest spółka usługową, więc udział majątku trwałego w aktywach jest znikomy. Wspomnianą sprzedaży objęte były wyłącznie środki transportu, co powiązane jest z procesem optymalizacji zarządzania środkami trwałymi. Co do jego efektów w kolejnych okresach sprawozdawczych – szczegółowe dane będą prezentowaną w kolejnych raportach okresowych (najbliższy już za kilka dni).

 

 

bubamara: Czy Spółka planuje zintensyfikować działalność marketingową poprzez większy udział w budżecie środków na reklamę? Co Pan myśli o reklamie telewizyjnej?

 

Dariusz Czyż: VOTUM S.A. jest podmiotem, który oferuje klientom specyficzną zindywidualizowaną usługę, a nie dobra konsumpcyjne, stąd w mojej ocenie, a także osób odpowiedzialnych za działania marketingowe w Spółce istnieją zdecydowanie skuteczniejsze sposoby dotarcia do naszych potencjalnych klientów niż reklama telewizyjna. Inaczej mówiąc, sądzimy, że nakłady, które musielibyśmy ponieść w celu przeprowadzenia kampanii telewizyjnej byłyby nieadekwatne do odniesionych z tego tytułu korzyści. Z kolei co do planów dotyczących działań marketingowych, to budżet marketingowy jest na bieżąco weryfikowany pod kątem użyteczności wydatkowanych środków i skuteczności podjętych działań.

 

 

akcje: po co spółce segment własnego centrum rehabilitacji?

 

Dariusz Czyż: Utworzenie nowego biznesu w Grupie, jakim jest Polskie Centrum Rehabilitacji, było podyktowane tym, że widzimy bardzo duży potencjał rynku rehabilitacji w Polsce. Dodatkowo fakt, że usługa świadczona przez krakowski ośrodek jest pod wieloma względami unikatowa na skalę kraju oraz stanowi usługę komplementarną do usług świadczonych już wcześniej w Grupie kapitałowej, stanowił kolejny argument przemawiający za tą decyzją. Teraz, z kilkuletniego doświadczenia, wiemy także, że działalność PCRF VOTUM jest niezwykle użyteczna społecznie. Niesamowite postępy, jakie czynią pacjenci w pracy pod okiem naszych rehabilitantów, za każdym razem odbieramy także jako nasz sukces.

 

 

bubamara: Ile obecnie wynosi średni czas oczekiwania na pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym? Jaki udział w przychodach Spółki mają przychody Kliniki?

 

Dariusz Czyż: Zacznę od drugiego pytania. W roku 2013 udział w przychodów Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM w przychodach całej Grupy wyniósł 7%.

Co do czasu oczekiwania, to trudno udzielić jest jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od terminu (wakacje, okresy świąteczne etc), aktualnego obłożenia, ale przede wszystkim od indywidualnej oceny stanu pacjenta.

 

 

Andrzej: Czego dotyczy pozycja w RZiS „aktualizacja aktywów finansowych” na kwotę 763 tys. zł

 

Dariusz Czyż: W ramach przestrzeganej zasady ostrożnej wyceny aktywów finansowych, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, w roku 2010 został dokonany odpis aktualizujący na należność, która została spłacona w roku 2013, co pozwoliło na odwrócenie utworzonego wcześniej odpisu.  Kwota 763 tys. zł stanowi właśnie odwrócenie tego zapisu.

 

 

Ewa76: Jaki jest udział w przychodach z innych segmentów (wypadki lekarskie, w pracy, w rolnictwie). Czy te segmenty dają jakąś szansę na wzrost przychodów?

 

Dariusz Czyż: Daje się zauważyć wzrost udziału spraw dotyczących wypadków w rolnictwie oraz przy pracy wśród wszystkich spraw pozyskiwanych i prowadzonych przez VOTUM S.A.. Jest to czynnik zwiększający wolumen spraw prowadzonych przez VOTUM S.A.. Fakt ten będzie wpływać także, poprzez dywersyfikację grupy docelowej klientów, na częściowe uniezależnienie się Spółki od rynku szkód komunikacyjnych, których liczba, ze względu na zmniejszającą się liczbę wypadków, w kolejnych latach będzie maleć.  Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że wszystkie te sprawy zaliczają się do jednego segmentu operacyjnego – „odszkodowań” – stąd brak szczegółowego rozdzielenia na poszczególne typy spraw w przychodach.

 

 

invest: Mimo znacznego wzrostu przychodów, zyski Grupy są mniejsze niż przed rokiem. Widać to już po wyniku na sprzedaży. Czym jest to spowodowane? Jakie są prognozy na przyszłość?

 

Dariusz Czyż: Przyczyną tej rozbieżności jest wzrost kosztów operacyjnych w spółkach zależnych. Na niższy wynik Grupy Kapitałowej w 2013r. wpłynęły dwie główne przyczyny. Pierwsza to zaistnienie nowych spółek w Grupie kapitałowej, które nie osiągnęły jeszcze poziomu rentowności. Druga przyczyna związana jest z działalnością spółek południowych, które zanotowały niższe od oczekiwanych wyniki. Obecnie trwa proces połączenia spółek czeskiej i słowackiej w celu utworzenia silnego kapitałowo podmiotu, który będzie mógł dokonywać ekspansji na pozostałe kraje południowe.  

 

 

akcjonario: Panie Prezesie, rozpatrujecie poszerzenie usług? Czy te same usługi będzie realizować na rynkach zagranicznych, czy specyfika rynku w Czechach i na Słowacji jest inna?

 

Dariusz Czyż: Poprzez rozszerzenie usług rozumiem raczej dywersyfikację grup docelowych, o której mówiłem już wcześniej, a więc zwiększenie udziału spraw dotyczących wypadków w rolnictwie czy przy pracy. To na rynku polskim. Jeśli chodzi o rynki zagraniczne, to każdy z nich posiada inną specyfikę, inne uregulowania prawne, a wiec ciężko w sposób generalny odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście każdy rynek, na którym prowadzimy działalność, analizujemy także pod kątem rozszerzenia wachlarza świadczonych usług i staramy się elastycznie dostosowywać do możliwości i zapotrzebowania na poszczególnych rynkach.

Rynek czeski i słowacki różnią się przede wszystkim wielkością - czeski jest ok. 4 razy większy od słowackiego.

 

 

miłek: Jak wygląda zadłużenie Spółki?

 

Dariusz Czyż: Spółka posiada linię kredytową o wartości 1 mln złotych, która aktualnie nie jest wykorzystywana.

 

 

anka: W jakim zakresie VOTUM konkuruje z giełdowym EuCO?

 

Dariusz Czyż: EuCO i VOTUM działają w tej samej branży, świadczą podobne usługi. W dodatku są to dwa największe podmioty na rynku usług odszkodowawczych. Siłą rzeczy więc są dla siebie naturalnymi konkurentami.

 

 

gracz: Jakie są przewagi konkurencyjne nad pozostałymi spółkami z sektora?

 

Dariusz Czyż: Do podstawowych przewag konkurencyjnych zaliczyłbym możliwość wykorzystania „efektu skali” w postaci obniżania kosztów jednostkowych czy łatwości dotarcia do każdego potencjalnego klienta. Ważnym elementem decydującym do sile Grupy VOTUM jest komplementarność jej usług dzięki istnieniu podmiotów takich jak: Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy sp. k. (usługi prawnicze) czy Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM S.A. sp. k. (usługi rehabilitacyjne). Skala działalności pozwala także na rozwijanie nowych kanałów sprzedaży, czego dowodem jest utworzenie i rozwój spółki zależnej VOTUM Connect S.A. specjalizującej się w usługach związanych z szeroko pojętym marketingiem, a także możliwość dotarcia do różnych grup poszkodowanych, np. do rolników.

 

Poza tym do przewag Grupy na rynku należą ugruntowana pozycja na rynku oraz stabilna sytuacja finansowa, w tym płynność i wypłacalność. Ważnym dla interesariuszy powinien być także fakt, że Spółka od 2010 jest notowana na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., co gwarantuje wiarygodność i transparentność poprzez podleganie nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

 

 

Tomson11: Ile czasu trwa ekspansja na nowy rynek i stworzenie od 0 sieci dystrybucji oraz jakich kosztów to wymaga?

 

Dariusz Czyż: Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie w zasadzie jest niemożliwa, ponieważ na czas zbudowania nowego podmiotu oraz poziom koniecznych do tego celu środków wpływa zbyt wiele czynników. Czynniki te, co więcej, są związane zarówno z potencjalnym rynkiem, jak i samą spółką, która zamierza prowadzić ekspansję. Tak na szybko wymienię chociażby: wielkość i specyfikę rynku, konkurencję czy uwarunkowania prawne na nowym rynku, a do tego sytuację ekonomiczną samej spółki, jej etap rozwoju, stopień przygotowania do przejęcia nowych rynków. Nawet mając doświadczenie w prowadzeniu ekspansji każdy kolejny rynek analizujemy osobno i bardzo wnikliwie, starając się unikać jakichkolwiek generalizacji, ponieważ mogłyby one ostatecznie okazać się bardzo ryzykowne. 

 

 

indywidualny_marek: Przychody finansowe uratowało rozwiązanie odpisów aktualizujących. Czego one dotyczyły?

 

Dariusz Czyż: Jak już wcześniej mówiłem, wspomniana pozycja była konsekwencją rozwiązania wcześniej utworzonego odpisu aktualizującego na  należności, które zostały spłacone. Spółka prowadzi ostrożną, ale skuteczną politykę, jeśli chodzi o windykację należności, stąd utworzone wcześniej rezerwy.

 

Chciałbym jednak w tym miejscu zwrócić uwagę, że Spółka koncentruje się na generowaniu wyników na podstawowej działalności operacyjnej. Celem Spółki nie jest (i nigdy nie było) generowanie wyników na poziomie działalności finansowej. Za jednym wyjątkiem – spółki zależne, które wypracowują zyski, nie mając innych potrzeb inwestycyjnych, wypłacają dywidendy lub udziały w zyskach do spółki dominującej, jaką jest VOTUM S.A.. Spółki zależne stanowią dla VOTUM S.A. inwestycję, stąd oczekiwanie zwrotu z inwestycji w postaci wypłaty dywidendy/zysku.

 

 

Hubert: Spółka chwali się wysoką stopą dywidendy. Jaka jest polityka dywidendowa spółki? Czy w przyszłym roku spółka również planuje wypłatę wysokiej dywidendy? Czy wszystko będzie rozpatrywane na kolejnych WZ?

 

Dariusz Czyż: Tak, oczywiście ostateczne decyzje dotyczące podziału zysku, w tym kwoty przeznaczanej na dywidendę, zawsze podejmuje WZ. Natomiast patrząc historycznie, Zarząd Spółki już trzeci rok z rzędu rekomenduje podział zysków pomiędzy akcjonariuszy w formie dywidendy, co dowodzi, że nie zatrzymujemy w Spółce zysków, jeśli nie mają one konkretnego przeznaczenia inwestycyjnego. Co do lat przyszłych, to wypłata dywidendy w kolejnych latach będzie uzależniona – jak zawsze – od sytuacji finansowej i planów inwestycyjnych. Natomiast szczegóły zostaną podane do publicznej wiadomości, kiedy tylko Zarząd podejmie decyzje odnośnie do polityki dywidendowej na kolejne lata.

 

 

bubamara: Napisał Pan w liście do Akcjonariuszy, że „Plany Spółki to również realizacja kolejnych projektów związanych z uzupełnieniem oferty VOTUM oraz dywersyfikację kanałów sprzedażowych”. Co Pan miał na myśli?

 

Dariusz Czyż: Dywersyfikacja kanałów sprzedaży to przede wszystkim rozwój spółki VOTUM Connect S.A.. Spółka została utworzona w maju 2013 roku, a już w sierpniu jej udział w wolumenie spraw przyjętych do VOTUM S.A. wyniósł ponad 4%. W tej chwili jest to udział na poziomie ok. 10%, a więc ponad 200 spraw miesięcznie. Plany rozwoju spółki zakładają oczywiście, że liczba ta będzie wzrastać, co przy wciąż rozwijanej sprzedaży także w samym VOTUM S.A. da w przyszłości dalsze zwiększenie wolumenu pozyskiwanych spraw.

 

Uzupełnienie oferty, aktualnie, to procesy, o których już wspominałem – obsługa poszkodowanych w wypadkach przy pracy i w rolnictwie na zdecydowanie większą skalę. Systematycznie analizujemy także rynek pod kątem znalezienia kolejnych typów spraw, w których poszkodowani nie są objęci satysfakcjonującą pomocą doradców odszkodowawczych.

 

 

posiadasz: W jaki sposób Grupa zamierza finansować swoje kolejne inwestycje? Czy dalej będą

to głównie kredyty?

 

 

Dariusz Czyż: Zgodnie z informacjami przekazanymi w Raporcie rocznym na ten moment spółki z Grupy kapitałowej nie zakładają w 2014 roku istotnych nakładów inwestycyjnych, poza nakładami, które będą miały charakter odtworzeniowy majątku. O wszelkich zmianach planów w tym zakresie raporty będą przekazywane w trybie przeznaczonym dla tego typu informacji. Co do sposobu finansowania ewentualnych inwestycji, to przed podjęciem decyzji o jakichkolwiek inwestycjach jest każdorazowo przygotowywany plan prowadzenia projektu, w tym zostają poddane analizie potencjalne metody finansowania w celu wybrania metody optymalnej dla poszczególnych projektów.

 

 

bubamara: Może warto rozważyć częstszą możliwość takiego czatu z inwestorami niż tylko raz w roku? Np. raz na pół roku?

 

Dariusz Czyż: Dziękuję bardzo za wyrażoną opinię o za tak duże zainteresowanie czatem. Oczywiście weźmiemy pod uwagę sugestię częstszego kontaktu z inwestorami, zarówno w postaci czatu, jak i w innych formach. Tymczasem zachęcam do kontaktu z działem relacji inwestorskich, który na bieżąco odpowiada na wszelkie pytania inwestorów. Zapraszam także do udziału w zbliżającym się Walnym Zgromadzeniu Spółki. Szczegółowy termin zostanie podany wkrótce. 

 

 

junior: Jakie jest średni czas od podpisania umowy z klientem do wypłaty odszkodowania?

 

Dariusz Czyż: Podobnie jak w przypadku średniej kwoty odszkodowania wyznaczanie czasu trwania sprawy mogłoby być bardzo mylące. Czas ten uzależniony jest przede wszystkim od stopnia skomplikowania sprawy, ale także od konieczności kompletowania dokumentów, przeprowadzania postępowania dowodowego, oczekiwania na opinie biegłych etc. Czynnikiem wpływającym na czas od rozpoczęcia postępowania do wypłaty jest również polityka wypłat prowadzona przez poszczególnych Ubezpieczycieli. Dodatkowo należy pamiętać, że przy większości spraw należne świadczenia są wypłacane w transzach, co oznacza, że klient nie dostaje całości świadczeń w jednym momencie.

 

 

Gacek: Panie Prezesie, marzec był rekordowy pod kątem rejestrowania nowych spraw. Czy kolejne miesiące też przebiegają w tak dobrym tempie?

 

Dariusz Czyż: Oceniając poziom sprzedaży na przestrzeni kilku lat można zauważyć, że ma ona niezmiennie tendencję wzrostową. Oczywiście nie można powiedzieć tego z całą pewnością, jednak, jak już mówiłem wcześniej, rozwój zarówno branży, jak i samej spółki VOTUM pozwala przypuszczać, że sprzedaż będzie osiągać satysfakcjonujący poziom także w kolejnych okresach.

 

 

junior: Jaka jest średnia wartość odszkodowania i jaka jest średnia wartość prowizji pobieranej przez VOTUM? Czy ze względu na coraz większą konkurencję prowizja może być obniżona w najbliższym okresie?

 

Dariusz Czyż: Zważywszy na fakt, że wartości odszkodowań wahają się od kilku tysięcy do odszkodowań milionowych, podanie średniej wartości mogłoby wprowadzać w błąd. Podobnie rzecz się ma z wynagrodzeniami, które ustalane są indywidualnie z każdym klientem, a ich wysokość uzależniona jest od korzyści uzyskiwanych przez klienta w wyniku współpracy z VOTUM S.A., w tym zakresu świadczonych usług, skuteczności etc.

Faktycznie, historycznie patrząc, był okres, kiedy pod wpływem rosnącej konkurencji wynagrodzenia kancelarii odszkodowawczych zostały obniżone. W tej chwili jednak klienci zwracają uwagę przede wszystkim na jakość świadczonej usługi, jej kompleksowość oraz na stabilność i wiarygodność samej kancelarii.

 

 

lenny: Chciałbym zapytać o procent wygranych spraw za granicą, szczególnie na Ukrainie, gdzie korupcja prawdopodobnie działa na szkodę spółki z racji braku rzetelności?

 

Dariusz Czyż: Ukraina jest trudnym rynkiem z powodu oczywistej odmienności ustawodawstwa od regulacji unijnych. Natomiast zarówno w mojej opinii, jak i zarządu spółki ukraińskiej, który już bardzo dokładnie poznał tamtą rzeczywistość prawną i biznesową, działanie uczciwego biznesu jest możliwe także na tamtejszym rynku. 

 

 

genesis: Panie Prezesie, pisze Pan o wejściu na rynki zagraniczne w tym wspomniany przed momentem rumuński i węgierski. Czy w grę wchodzi również rozszerzenie działalności na aktualnych rynkach?

 

Dariusz Czyż: Starałem się ten aspekt przedstawić już wcześniej. W coraz większym stopniu docieramy i prowadzimy sprawy osób poszkodowanych w wypadkach w rolnictwie i przy pracy. Tego typu sprawy prowadziliśmy niemalże od początku naszej działalności, jednakże stanowiły one niewielki procent w ogóle prowadzonych przez VOTUM spraw. W tej chwili mocno rozwijamy ten zakres działalności.

 

 

dzida: Jak już jesteśmy przy tych ekspansjach… Jak wygląda obecnie pozycja spółki w krajach gdzie prowadzona jest ekspansja? Jaką część rynku posiada VOTUM w Czechach, Słowacji i na Ukrainie?

 

Dariusz Czyż: Ocena rynku usług odszkodowawczych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, w których VOTUM prowadzi działalność, niesie tę trudność, że praktycznie na żadnym z nich nie są prowadzone systematyczne statystyki obrazujące sytuację na tych rynkach. Jesteśmy w stanie szacować nasz udział w rynku na podstawie posiadanych danych o pozyskanych przez nas sprawach oraz policyjnych danych o wypadkach, jednak tak naprawdę nie odzwierciedla to w sposób miarodajny udziału poszczególnych spółek w rynkach.

 

Paradoksalnie najbardziej szczegółowe informacje mogę podać o rynku ukraińskim, ponieważ jego specyfika polega na bardzo dużym rozproszeniu, tj. realizacji usług uzyskiwania odszkodowań przez samodzielnie działających prawników i braku na rynku znaczącego gracza. Zgodnie z naszą wiedzą spółka należąca do Grupy VOTUM jest pierwszym podmiotem, który chce prowadzić działalność na duża skalę.

 

 

bubamara: Działania edukacyjne spółki są również prowadzone w ramach Projektu Rolnik. Jak jest to znaczący segment rynku dla spółki?

 

Dariusz Czyż: Ten temat był już poruszany kilkakrotnie. Sprawy dotyczące wypadków w rolnictwie wymagają działań dwutorowych. Z jednej strony konieczna jest edukacja osób poszkodowanych, które nie zdają sobie sprawy z przysługujących im świadczeń. Z drugiej często koniecznym i nieodzownym okazuje się wsparcie takich osób jak doradcy odszkodowawczy, dzięki którym te świadczenia zostaną poszkodowanym przyznane. VOTUM S.A. coraz więcej uwagi poświęca sprawom wypadków w rolnictwie, uważając że zaangażowanie w ten rynek może stanowić skuteczną dywersyfikację grup docelowych potencjalnych klientów.

 

 

parkietowy: Jakie są obecnie najbardziej skuteczne kanały sprzedaży spółki? Czy wprowadzane są nowe rozwiązania? Skuteczniejsza jest sieć agentów czy call center?

 

Dariusz Czyż: VOTUM S.A. korzysta z różnych kanałów sprzedaży, które dodatkowo wspomagane są przez działania marketingowe. Jednym z kanałów jest oczywiście sieć przedstawicieli, drugim – obecnie intensywnie rozwijanym – jest sprzedaż poprzez spółkę zależną VOTUM Connect S.A.. Jednak kwestia skutecznego docierania do klientów to element naszego know-how, na którym między innymi opiera się sukces Spółki, stąd nie mogę ujawniać szczegółów tego aspektu działalności.

 

 

bubamara: Oprócz planów ekspansji na rynek rumuński i węgierski czy brane są pod uwagę inne – np. Chorwacja czy Włochy?

 

Dariusz Czyż: Tak jak mówiłem już wcześniej – przyglądamy się uważnie wszystkim rynkom europejskim. Aktualnie najbardziej atrakcyjne wydają się rynki rumuński i węgierski. Nie wykluczamy jednak ekspansji na kolejne/inne rynki.

 

 

kuchnio: Jakimi kanałami docieracie do nowych klientów.

 

Dariusz Czyż: Na bardzo podobne pytanie udzieliłem odpowiedzi już wcześniej. VOTUM S.A. korzysta z różnych kanałów sprzedaży, które dodatkowo wspomagane są przez działania marketingowe.

 

 

miły: Ile wynosi średnio prowizja od uznanego odszkodowania.

 

Dariusz Czyż: Nawiązując do wcześniej udzielonych odpowiedzi, honoraria ustalane są indywidualnie z każdym klientem, a ich wysokość uzależniona jest od korzyści uzyskiwanych przez klienta w wyniku współpracy z VOTUM S.A., stąd podawanie średniej wartości mogłoby wprowadzać w błąd.

 

Po zakończeniu czatu zapraszamy do dyskusji na forum inwestorskim. Przez najbliższy

tydzień Spółka będzie udzielała odpowiedzi na pytania zadane przez inwestorów. 

 

O spółce:

VOTUM S.A. jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej kancelarią odszkodowawczą. Istotą działalności jest pomoc poszkodowanym w uzyskiwaniu odszkodowań, w szczególności w postępowaniach dotyczących roszczeń za szkody osobowe objęte systemem ubezpieczeń obowiązkowych.


Od 2010 roku VOTUM S.A. to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A..

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie