Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Większościowy akcjonariusz Alior Banku sprzedaje akcje

© denphumi - Fotolia.com

Większościowy akcjonariusz Alior Banku – Carlo Tassara sprzedaje część akcji. Wczoraj wieczorem tj. 22.04.2014 r. agencja Bloomberg poinformowała o przeprowadzaniu przez francuskiego udziałowca procesu przyspieszonej budowy księgi popytu. Chce on sprzedać 3,3 mln akcji, które stanowią 4,7% wszystkich akcji. Widełki cenowe wynoszą 78,93-82,32 zł. Wczoraj na zamknięciu sesji kurs akcji Aliora wyniósł 84,87 zł. Informacja ta spowodowała spadek kursu poniżej 81 zł. Zaproponowane widełki cenowe pozostaną na pewien okres czasu czymś w rodzaju odnośnika do wyceny akcji Alior Banku.

Carlo Tassara zgodnie z deklaracjami z IPO

Agencja prasowa przypomina, że Carlo Tassara w procesie oferty publicznej zadeklarował, że będzie chciał sprzedać swój 34% pakiet akcji inwestorowi strategicznemu. KNF na początku tego roku zgodził się na przedłużenie terminu do 2014 roku.

 

Proces zapowiadanej wcześniej zmiany większościowego akcjonariusza nie wpływa na działalność operacyjną Alior Banku. Kontynuuje on realizację strategii zawartej w prospekcie emisyjnym, która zakłada podwojenie udziałów rynkowych do 2016 roku.  Zysk netto spółki w 2013 roku wyniósł 227,9 mln zł wobec 61,1 mln zł rok wcześniej.

Sytuacja w Aliorze bez wpływu na pozostałe banki

Często przy transakcjach większych pakietów akcji danej wielkości spółek z różnych branż, ich wyceny porównuje się do wyceny pozostałych firm z danej branży. Przykładem może być transakcja kupna Lux Medu przez fundusz Buppa. Podana wówczas metodologia wyceny (określona poprzez wskaźnik krotności wyniku EBITDA do wyceny całej przejmowanej spółki) dość szybko wpłynęła (pro wzrostowo) na kursy innych spółek z branży notowanych na GPW takich jak EMC Instytut Medyczny czy Enel-Med. Trudno jednak oczekiwać, aby wycena akcji Aliora wpłynęła na kurs takich banków jak PKO BP, PEKAO, MBANK czy Millennium.

 

Więcej:

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Większościowy akcjonariusz Alior Banku sprzedaje akcje