Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Relacja z WZ LC Corp - SII pytało o transakcję zakupu Sky Tower

© xy - Fotolia.com

Rok 2013 był dla LC Corp niewątpliwie ważnym rokiem. Aktywa spółki powiększyły się najwyższy wieżowiec w Polsce Sky Tower, a ściślej w grudniu 2013 r. emitent nabył 100% akcji spółki Sky Tower S.A. zarządzającej częścią komercyjną nieruchomości. Z uwagi, że operacja ta miała miejsce pod koniec 2013 r. jej efekty będzie widać dopiero w sprawozdaniu za rok 2014.
 
W odbywających się 22 kwietnia 2014 r. obradach walnego zgromadzenia uczestniczyło kilkunastu akcjonariuszy, w tym przedstawiciel Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, który w imieniu drobnych akcjonariuszy skierował do Zarządu Spółki kilka pytań.

Rok 2013 stał pod znakiem nabycia przez LC Corp S.A. inwestycji "Sky Tower". Ostatecznie do nabycia części komercyjnej obiektu doszło poprzez kupno 100% akcji Sky Tower S.A. W Związku z tą inwestycją przedstawiciel SII w imieniu akcjonariuszy pytał Zarząd m.in. o kwestie wyboru sposobu jej sfinansowania. Jak wyjaśnił Zarząd odnośnie nabycia 100% akcji Sky Tower S.A. to transakcja ta została w 100% sfinansowana ze środków własnych Emitenta. Nie zachodziła też żadna korelacja pomiędzy pozyskaniem finansowania na wybudowanie tej inwestycji, a jej obecnym przejęciem przez LC Corp S.A. Na etapie powstawania inwestycji, finansowanie na część dotyczącą nieruchomości komercyjnych pozyskane zostało od konsorcjum banków Getin Noble Bank S.A. i Alior Bank S.A. Jak wyjaśnił Zarząd była to najkorzystniejsza oferta z dostępnych na rynku dla tego rodzaju inwestycji, finalnie uzgodniona w wyniku trójstronnych negocjacji. Udział każdego z banków w opisanym projekcie wynosił po 50%.

SII pytało również o dywidendę wypłaconą przez Arkady Wrocławskie S.A.  na rzecz LC Corp S.A. 5 lipca 2013 r. spółka zależna wypłaciła na rzecz spółki dominującej 14.781 tysięcy złotych tytułem udziału w zysku. Jak wyjaśnił Zarząd LC Corp S.A. na kwotę wypłaconej dywidendy nie składał się wyłącznie zysk wypracowany przez Arkady Wrocławskie S.A. w poprzedzającym wypłatę roku, ale także zysk skumulowany w kapitałach zapasowych. Niemniej jednak jak podkreślił Zarząd zysk operacyjny Arkad Wrocławskich wynosi ok. 20 milionów złotych rocznie, co pozwala na wypłatę rzeczonej dywidendy.

W następnej kolejności SII pytało dlaczego spółka w umowach z podmiotami zależnymi stosuje nieokreślony termin spłaty pożyczek. Jak zostało wyjaśnione podczas walnego zgromadzenia służyć ma to przede wszystkim elastyczności finansowania wewnętrznego. Spółki celowe prowadzą wszystkie etapy poszczególnych inwestycji budowlanych. Na poszczególnych etapach różne są potrzeby w zakresie ich finansowania. Taka polityka spółki pozwala na reagowanie na te potrzeby w sposób elastyczny.

W 2013 przychody grupy z usług najmu nieruchomości komercyjnych stanowiły 23,8%. Wobec okoliczności, że Sky Tower S.A. wszedł do grupy dopiero z początkiem grudnia 2013 r. przedstawiciel SII pytał także jaki procent przychodów Grupy z najmu nieruchomości komercyjnych stanowiły w grudniu 2013 r. Jak wskazał Zarząd były one nieistotne. Niemniej jednak w grudniu 2013 r. wynajętych było 75% powierzchni komercyjnych, aktualnie wynajętych jest 85%, a do końca 2015 r. poziom ten powinien osiągnąć 95%.  

W dalszej części obrad walnego zgromadzenia SII pytało również, czy wejście w życie w połowie 2012 r. tzw. ustawy deweloperskiej miało wpływ na działalność LC Corp. Jak wyjaśnił Zarząd wprowadzenie ustawy pomogło Spółce w konkurencji na rynku deweloperskim. Przede wszystkim zwiększyło koszty działalności małych przedsiębiorstw, a w konsekwencji doprowadziło do konsolidacji rynku. LC Corp mogło ponieść zwiększone koszty działalności, gdyż, np. miało dostęp do rachunków powierniczych. Mimo, że wprowadzone przepisy zwiększają koszty działalności deweloperów, to nie miały one wpływu na marżę.

Ostatnie pytanie jakie w imieniu inwestorów indywidualnych przedstawiciel SII zadał podczas walnego zgromadzenia dotyczyły, czy grupa LC Corp rozważą wybudowanie w przyszłości we Wrocławiu lub innym mieście Polski kolejnej inwestycji na miarę Sky Tower'a. Jak wyjaśnił Zarząd aktualnie nie ma na rynku warunków dla tego rozmiaru inwestycji, warto natomiast zwrócić uwagę na sporą budowę jaką grupa prowadzi w Katowicach.

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

Relacja z WZ LC Corp - SII pytało o transakcję zakupu Sky Tower