Chat with us, powered by LiveChat

INI 04.04: Rozgrzane nastroje inwestorów. Największa dynamika wzrostu INI od 2 lat

Skomentuj artykuł

Tydzień wystarczył by wcześniej przerażony wojną rynek, zdyskontował informacje, powrócił do wzrostów i puścił sytuację w niepamięć. Co prawda inwestorzy zagraniczni wycofali część kapitałów z rynków wchodzących, szczególnie leżących w strefie wpływów Rosji, ale na giełdzie odczuwalna jest ulga, a indeksy wciąż rosną.

 

W sytuacji gdy ryzyko polityczne nieco osłabło, uwaga inwestorów skupiona jest na najważniejszych problemach makroekonomicznych w Europie. Tym, od pewnego czasu jest zbyt niska inflacja, a nawet ryzyko deflacji czyli kurczenia się cen. Taki efekt bezpośrednio hamuje wzrost gospodarczy i zmniejsza skuteczność działań EBC. Ekonomiści liczą na to, że inflacja wzrośnie naturalnie i nie trzeba będzie jej stymulować, pojawiają się jednak głosy, że marny wzrost gospodarczy w strefie euro wymaga interwencji. Sam Prezes EBC wprost wskazuje, że w radzie trwają dyskusje nad możliwymi narzędziami rozwiązania problemu i jednym z nich jest luzowane ilościowe, stosowane w ostatnich latach przez amerykański FED.

 

Czwartkowe wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego – Mario Draghiego, odebrane zostało jako bardzo dyplomatyczne, bez wskazania konkretnych rozwiązań, a jedynie możliwości. Odczyty nie wskazywały jednoznacznie  na obniżkę stóp procentowych. Ostatni raz  taka operacja została wykonana w listopadzie 2013. Wtedy stopy zostały obniżone do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc. i utrzymują się do dzisiaj.

 

Ożywienie w Europie nieco słabnie, chociaż ostatnie odczyty makroekonomiczne i tak były lepsze od prognoz. Indeks PMI wskazujący na kondycję przemysłu nieznacznie spadł, podobnie jak sprzedaż detaliczna, podczas gdy analitycy oczekiwali spadku zaangażowania konsumentów. Natomiast w Polsce konsumenci zaskoczyli, pokazując wzrost sprzedaży detalicznej o 7% R/R (prognoza 5,5%). Również pozytywnym wskaźnikiem jest nieznaczny spadek bezrobocia do 13,9%. 

 

 

W tygodniu zakończonym 3 kwietnia po raz drugi w tym roku doszło do przecięcia wskaźników. Powodem dynamicznego powrotu po kilkutygodniowej polaryzacji były wzrosty na WIG20 przy jednoczesnym spadku udziału niedźwiedzi. Należy to interpretować jako zmianę nastawienia z ostrożnego na pozytywne po złagodzeniu konfliktu na wschodzie. Przecięcie kursu WIG20 i udziału niedźwiedzi wskazuje na kontynuację wzrostów na warszawskim parkiecie.

 

 

W ciągu zaledwie tygodnia wykres nastroju inwestorów uległ diametralnym zmianom. Roszady można zaobserwować szczególnie w przypadku pesymistów (-11,8 pkt. proc.), w większości ku byczemu nastawieniu (+8,4 pkt. proc.) oraz nieznacznie wśród niezdecydowanych (+3,4 pkt. proc.). Obecnie już co drugi polski inwestor oczekuje wzrostów. Jest to wysoki poziom, jednak o przegrzaniu można mówić dopiero powyżej poziomu 60%. W USA również odnotowywano wzrost byków i spadek niedźwiedzi, chociaż kolejny tydzień wśród inwestorów indywidualnych przeważa niezdecydowanie. 

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów po osiągnięciu lokalnego ekstremum 20 marca, ruszył dynamicznie do góry. W zaledwie tydzień odrobił 20,2 pkt. proc. co było największą dynamiką od 2 lat. Pomimo prawie pionowego wzrostu, można spodziewać się kontynuacji wzrostów. Historia badania pokazuje, że tak rozpędzony wskaźnik zatrzyma się dopiero w strefie wykupienia czyli powyżej granicy 40 pkt. proc. a może nawet osiągnąć poziom powyżej 50 pkt. proc. Byłby to oczywiście efekt wzrostów na GPW w najbliższych kilku tygodniach, który wydają się coraz bardziej prawdopodobne.

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie