Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

21.03: Temat Ukrainy schodzi na dalszy plan

Inwestorzy powoli zapominają o sytuacji na Krymie, a giełdowe indeksy odrabiają straty. Ostrożność jest jednak wciąż wysoce zalecana - nieprzewidywalny Prezydent Federacji Rosyjskiej może jeszcze sporo na rynkach namieszać.

  

Po nie najlepszym styczniu nastroje giełdowych inwestorów mógł poprawić luty. Z początkiem tego miesiąca nastąpił powrót do zwyżek, czemu sprzyjała dobra sytuacja w polskiej gospodarce, rosnące ceny na najważniejszych światowych rynkach akcji czy brak dalszej eskalacji konfliktu rozgrywającego się na ulicach Kijowa. Tymczasem, niczym w dobrym thrillerze, nastąpił nagły zwrot akcji - Prezydent Rosji w pierwszą sobotę marca otrzymał od Rady Federacji zgodę na interwencję zbrojną na Ukrainie.

 

Reakcję rynków nie trudno było przewidzieć - inwestorów ogarnął strach. Indeks WIG w ciągu dwóch pierwszych tygodni bieżącego miesiąca spadł o ok. 8 proc., a podobnie było w całej Europie. Oczywiście, najmocniej ucierpiały spółki ukraińskie oraz rosyjskie i to niezależnie od geograficznego miejsca ich notowań. Warszawski Indeks WIG-Ukrain w tym czasie stracił na wartości ponad 27 procent.

 

Pomimo paniki, jaka miała miejsce na krajowym parkiecie i mocno taniejących notowanych tam walorów, nie zmniejszyliśmy naszego zaangażowania w akcje. Póki co widać, że była to decyzja słuszna, choć w przypadku negatywnego zwrotu sytuacji nie wykluczamy podjęcia takich działań w niedalekiej przyszłości.

Jakie są dalsze perspektywy?

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

21.03: Temat Ukrainy schodzi na dalszy plan