Chat with us, powered by LiveChat

Omówienie wyników finansowych Grupy PZU za rok 2013

źródło: materiały spółki
Czat inwestorski

Temat czata:

Omówienie wyników finansowych
Grupy PZU za rok 2013

14 marca 2014 r.

godz. 12:00

PZU

 

Na pytania inwestorów będzie odpowiadał:

 

Przemysław Dąbrowski

Przemysław Dąbrowski, CFO

 

Pan Przemysław Dąbrowski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek informatyka oraz studiów podyplomowych z zarządzania. Uzyskał również tytuł MBA Uniwersytetu Illinois oraz ukończył program Warsaw-Illinois Executive MBA. Ukończył szereg szkoleń z zakresu finansów i rachunkowości m. in. Certified Diploma In Finance, organizowane przez ACCA.

Pan Przemysław Dąbrowski posiada szerokie doświadczenie w zarządzaniu finansami w ubezpieczeniach, w zarządzaniu inwestycjami finansowymi oraz w przeprowadzaniu dużych transakcji finansowych. Ponadto dysponuje praktyczną i teoretyczną wiedzą księgową, znajomością zagadnień podatkowych oraz elementów matematyki aktuarialnej.


Karierę zawodową rozpoczął w roku 1993. W latach 1993-1998 pracował jako analityk i kontroler finansowy w Whirlpool Polska Sp. z o.o. W latach 1998–2000 był Skarbnikiem w AIG Polska. W latach 2000–2001 pełnił funkcję Dyrektora Finansowego, Członka Zarządu Creative Team SA (Grupa Elektrim). W latach 2001-2006 był Dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu w PZU SA. W latach 2006-2008 pracował w firmach doradczych AT Kearney i Accenture na stanowisku Managera a następnie Senior Managera. Od października 2008 roku do marca 2009 roku pełnił funkcję Dyrektora – Zastępcy Szefa Pionu Finansowego w Centrali PZU SA i PZU Życie SA. Od listopada 2008 roku do lutego 2009 roku był Dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu w Centrali PZU SA i PZU Życie SA, następnie od marca 2009 roku Dyrektorem Biura Zarządzania Informacją w Centrali PZU SA i PZU Życie SA. 

Od stycznia 2010 roku pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu PZU Życie SA. Od 21 grudnia 2010 r. pełni funkcję Członka Zarządu PZU SA. Odpowiada za Pion Finansowy.

 

Po zakończeniu czatu zapraszamy do dyskusji na forum inwestorskim. Przez najbliższy

tydzień Spółka będzie udzielała odpowiedzi na pytania zadane przez inwestorów. 

 

Zapis czata inwestorskiego

 

Moderator: Witamy Państwa na czacie z Przemysławem Dąbrowskim Członkiem Zarządu PZU SA i PZU Życie SA. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

 

Emilia: Z czego wynika niższa składka przypisana w 2013 r. w stosunku do 2012? czy to skutek coraz ostrzejszej konkurencji w branży?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Niższa składka przypisana w 2013 wynika z wyhamowania dynamiki przypisu z ubezpieczeń komunikacyjnych AC (starzenie się portfela) i OC - spadek cen polis na skutek nasilającej się konkurencji na rynku i niższej sprzedaży samochodów.

 

 

stan: Czy spółka rozważa aktualnie jakieś akwizycje zagraniczne? Jeśli tak w jakich kierunkach

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Jednym z elementów strategii PZU jest wzrost. Wzrost ten może być realizowany między innymi poprzez akwizycje zagraniczne. Analizujemy potencjalne cele w Europie Środkowo –Wschodniej.

 

 

 

GPW_fan: Co to jest projekt "Everest". Czy i jaki może mieć wpływ na wyniki Spółki?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Everest to projekt jednego z najnowocześniejszych na świecie systemów informatycznych do obsługi polis i klienta. Wdrożenie systemu pozwoli na transformację PZU i poprawi warunki do właściwego zarządzania relacjami z klientami. Automatyzując wiele procesów nowy system będzie stanowić narzędzie on-line dla sprzedawcy i pracownika obsługi, oraz pozwoli on na łatwe zmiany w ofercie produktowej oraz będzie wspierać PZU w kontaktach z klientami poprzez różnorodne kanały obsługi. Wpływ na wyniki PZU może być widoczny po pełnym wdrożeniu systemu, tj. w 2016 roku.

 

 

Młody: Jaki wpływ wydarzenia na Ukrainie mają na Państwa biznes na wschodzie?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Gdyby nawet doszło do czasowego zamknięcia naszej działalności na Ukrainie, to nie zakładamy, żeby tego typu sytuacja doprowadziła do znaczących zmian w wynikach Grupy PZU. Wycena tych spółek nie jest wysoka w bilansie Grupy PZU. Udział spółek ukraińskich w przychodach Grupy PZU stanowi około 1% przypisu.

 

 

Inwestor: Co z planami przejęć? Czy są prowadzone jakieś zaawansowane rozmowy? Jakie będą to podmioty?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: W obecnej strategii skupiamy się na rynku ubezpieczeniowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Będziemy informować rynek jak tylko podejmiemy decyzje odnośnie konkretnych celów.

 

 

radek: Czy spółka ma jakiś pomysł na zwiększenie zysku w przyszłych latach?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Spółka ma plany rozwoju, które powinny pozwolić utrzymać rentowność przy jednoczesnym zwiększeniu przychodów, co zwiększy dochody operacyjne. Z drugiej strony trzeba pamiętać o otoczeniu makroekonomicznym - malejących stopach zwrotu, co powoduje obniżenie dochodów z inwestycji. Reasumując obecny poziom zysków jest naszym zdaniem bardzo satysfakcjonujący ale oczywiście staramy się go zwiększyć.

 

 

Kris: Czy spółka planuje zwiększenie ilości Oddziałów, agentów? Czy w tym obszarze jest potencjał do wzrostu sprzedaży?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: W tej chwili nasza sieć oddziałów i agentów jest największa w Polsce jeśli chodzi o ubezpieczycieli. Dziś główne wyzwanie w tym obszarze to zwiększenie efektywności sprzedażowej.

 

 

Robson: Czy rok 2103 był lepszy dla spółki pod względem szkód wywołanych siłami natury w stosunku do 2012 ? Czy to miało wpływ na wynik?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: W 2013 roku w porównaniu do 2012 odnotowaliśmy znacznie niższy poziom szkód w ubezpieczeniach rolnych (upraw) wywołanych przymrozkami i negatywnymi skutkami przezimowań. Ponadto zarówno 2012 jak i 2013 był dobry pod względem małej ilości szkód spowodowanych innymi żywiołami natury. Brak/mała ilość szkód katastroficznych ma pozytywny wpływ na wyniki PZU.

 

 

Hugo: Jak wygląda kwestia rentowności w porównaniu do konkurencji? Czy są firmy osiągające wyższą rentowność niż PZU?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: W Polsce od wielu lat PZU jest liderem rentowności zarówno w ubezpieczeniach jak i całym sektorze finansowym. Nasza rentowność jest także jedną z najwyższych wśród graczy europejskich.

 

 

Vera: Jak wygląda wielkość sprzedaży w segmencie klientów biznesowych? Czy PZU zanotowało wzrost w tym obszarze w 2013 r.?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: W segmencie ubezpieczeń korporacyjnych zanotowaliśmy niższą sprzedaż ubezpieczeń pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych - NNW szpitali, słabszą sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych - silna konkurencja przekładająca się na spadki stawek oraz utrzymująca się słaba kondycja krajowego rynku motoryzacyjnego. Wzrost przypisu w ubezpieczeniach od ognia i innych szkód majątkowych wskutek wyższej sprzedaży ubezpieczeń dla sektora gospodarki paliwowo-energetycznej oraz górnictwa.

 

 

Bjerre: Czy spółka planuje wprowadzać zupełnie nowe typy ubezpieczeń? Jeśli tak to jakie?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Cały czas szukamy nowych rozwiązań dla naszych klientów. Główny obszar produktowy gdzie koncentrują się nasze działania innowacyjne to ubezpieczenia zdrowotne.

 

 

Inwestor: Jakiej dywidendy mogą spodziewać się inwestorzy?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Dywidenda za rok 2013 będzie zgodna z polityką dywidendową Grupy PZU, czyli 1,7mld wypłaty zaliczkowej dywidendy plus pomiędzy 50% a 100% z kwoty 3,3mld czyli z zysku skonsolidowanego za rok 2013.

 

 

Ronin: W 2013 r. spadły koszty administracyjne? Czy jest jeszcze potencjał do ograniczenia kosztów w tym obszarze?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Cały czas staramy się optymalizować nasze koszt stałe. Główne obszary gdzie to się to odbywa to informatyka, zarządzanie nieruchomościami oraz szeroko rozumiana administracja.

 

 

Ula: Jaki jest udział PZU w ubezpieczeniach na życie, majątkowych i komunikacyjnych? Czy te wartości spadają, rosną w stosunku do lat poprzednich?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: W rynku ubezpieczeń na życie ze składką regularną mamy wzrost udziałów w rynku (+1% do 43,7% na koniec III kwartału 2013) z dwóch powodów: zwiększenie przypisu i silniejszej dynamiki vs. rynek oraz kurczenie się pewnych segmentów rynku. W ubezpieczeniach majątkowych na koniec tego okresu mieliśmy spadek udziału w rynku o 1,2% do 31,1% - silna konkurencja przekładająca się na spadki stawek oraz utrzymująca się słaba kondycja rynku motoryzacyjnego. Na koniec 2013 OFE PZU był trzecim funduszem emerytalnym na rynku, zarówno pod względem liczby członków (13,6%), jak i wartości aktywów netto (13,4%).

 

 

Turysta: Jakie są pomysły na zwiększenie przychodów?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Z jednej strony nowe gałęzie produktowe – ubezpieczenia zdrowotne, z drugiej strony akwizycje podmiotów ubezpieczeniowych.

 

 

globalny: Gdzie działacie poza Ukrainą i Litwą? Nie macie wrażenia, że ciśniecie się na rynku polskim? Myślicie o wejściu na rynku sąsiednie?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Od końca 2012 roku jesteśmy obecni w krajach bałtyckich. Poprzez spółkę na Litwie rozwijamy działalność na Łotwie (2012) i w Estonii (2013). Zgadzam się że w Polsce możliwości rozwoju PZU są ograniczone. Dlatego poszukujemy okazji do wzrostu poza granicami - ekspansja zagraniczna jest jednym z elementów naszej strategii.

 

 

Roman: Czy w 2014 jest szansa na dalszy wzrost składki w segmencie indywidualnych ubezpieczeń na życie? Jakie działania Spółka realizuje aby taki wzrost był możliwy?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Rok 2014 będzie rokiem trudnym dla tego segmentu rynku. W tym roku wejdą w życie dwie regulacje – karta produktów oraz rekomendacja U. Rynki finansowe są także w najlepszej kondycji. Nie oczekujemy w tym roku wielkiego wzrostu tego segmentu rynku i dlatego PZU także nie zakłada dużego wzrostu w tym obszarze.

 

 

Ojciec: Z czego wynika tak znaczący spadek przychodów z lokat i instrumentów finansowych?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Do spadku tych dochodów przyczyniły się przede wszystkim wzrost rentowności obligacji. Wpływ na działalność inwestycyjną miała także gorsza niż w roku 2012 roku koniunktura na rynkach kapitałowych. W 2013 roku indeks WIG wzrósł jedynie o 8,1%, podczas gdy w poprzednim roku o 26,2%. W efekcie, w 2013 roku dochody Grupy z instrumentów kapitałowych były o ponad 250 mln zł niższe niż w poprzednim roku.

 

 

Dobry: Z czego wynika zmniejszenie kapitału własnego PZU w stosunku do 2012 r?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Na koniec 2013 roku kapitały własne Grupy PZU były o 8,0% niższe niż rok wcześniej. Wynikało to głównie z wypłaconej akcjonariuszom dywidendy.

 

 

Ronin: Skoro przychody z lokat spadają czy spółka zamierza inwestować w projekty inwestycyjne lub nieruchomości?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że dochody z lokat podlegają zmienności rynków finansowych. Grupa PZU dąży do stabilizacji swoich dochodów z lokat w czasie między innymi poprzez rozwój portfela inwestycji w nieruchomości oraz dług korporacyjny podobnie jak czynią to inne duże grupy ubezpieczeniowe.

 

 

inwestor_123: Czy w związku z konkurencją o której piszecie przyglądacie się konkurencji i myślicie o przejęciach?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: PZU zakłada przejęcia ubezpieczycieli w obszarze Środkowej Europy, raczej nie w Polsce, choć tego nie wykluczamy.

 

 

Inwestor: Czy są plany zwiększenia/zmniejszenia liczby placówek w 2014 roku?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Nie planujemy ani redukcji ani zwiększania ilości placówek.

 

 

Inwestor: Na czym Spółka opiera prognozy dotyczące wzrostu składki w tym roku rzędu 1-2 proc.?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Nasze prognozy są oparte na modelu makroekonomicznym, prognozującym udział ubezpieczeń w PKB oraz modelu makroekonomicznym oparty na szczegółowym modelu rynku ubezpieczeń, z takimi detalami jak np. ilość samochodów, itp.

 

 

inwestor_123: Czy jeśli wejdzie nieobowiązkowe publikowanie raportów kwartalnych będziecie je robić wiedząc, że jest to mimo wszystko ważna informacja dla inwestorów czy będziecie robić niezbędne minimum?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Relacje inwestorskie są dla PZU bardzo ważne. Naszym zdaniem podejmowanie decyzji przez inwestorów jest możliwe tylko przy posiadaniu informacji na temat spółek. Dzisiaj mogę powiedzieć, że utrzymamy raportowanie kwartalne, nawet jeśli będzie dobrowolne.

 

 

GPW_fan: Co to jest wskaźnik pokrycia marginesu wypłacalności i czemu jest znacząco niższy niż w 2012 r.?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Wskaźnik pokrycia marginesu wypłacalności jest to ustawowy wskaźnik określający poziom kapitałowego zabezpieczenia prowadzonej przez ubezpieczyciela działalności, wskaźnik powinien być wyższy niż 100%. Jego spadek wynika z wyższej wypłaty dywidendy ale nadal jest na bardzo wysokim i bezpiecznym poziomie.

 

 

Vera: Czy planują Państwo większe zaangażowanie w EMC?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Nie mogę ujawnić szczegółów planów inwestycyjnych PZU ze względu na kwestie konkurencji. Mogę tylko powiedzieć, że PZU jest zainteresowane inwestycjami w sektor usługodawców medycznych, jaki niewątpliwie jest EMC.

 

 

Nina: Czy w spółce realizowany jest jakiś program motywacyjny w oparciu o akcje? jeśli tak czy jest on również oparty na wzroście kursu akcji?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Nie, nie ma programu motywacyjnego opartego na akcjach.

 

 

Złoty: Z czego wynika tak duży wzrost kosztów akwizycji? czy podobnie wygląda sytuacja ogólnie w branży, że te koszty rosną?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Koszty akwizycji wzrosły w 4 kwartale 2013 z powodu istotnych inwestycji w naszą dystrybucję. Koszty w roku 2014 będą na poziomie niższym w relacji do składki niż w 4 kwartale. Koszty akwizycji rosną na całym rynku ale najwolniej w PZU. PZU jest najbardziej efektywne jeśli chodzi o te koszty, za wyłączeniem firm DIRECT. Mamy najniższy wskaźnik kosztów akwizycji.

 

 

Złoty: Co to jest program "Antybiotyk"?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Program „Antybiotyk” to nazwa rewolucyjnego produktu ubezpieczeniowego, który wprowadzamy na rynek. Nasi klienci po wykupieniu tego produktu, w przypadku choroby będą mogli pokryć z polisy dużą część kosztów kupowanych antybiotyków.

 

 

MEDEF: Jak PZU dba o transparentność sprawozdań finansowych spółki?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Nasza dbałość o transparentność sprawozdań to zgodność z przepisami prawa m.in. ustawa o rachunkowości, o obrocie, rozp. MF o raportowaniu, zgodność z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. Stosowanie Dobrych Praktyk Giełdowych. Przywiązujemy również dużą uwagę do wartości użytkowej naszych raportów dla inwestorów i akcjonariuszy. Nasze starania zostały docenione w konkursie Best Annual Report 2012, organizowanym przez IRiP.

 

 

MEDEF: Czy PZU jako spółka o wymiarze międzynarodowym weryfikuje swoje raporty roczne u niezależnych ekspertów podobnie jak robią to spółki na zachodzie Europy?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Roczne sprawozdania PZU podlegają pełnemu audytowi przez firmę audytorską z Wielkiej Czwórki. Sprawozdania półroczne podlegają przeglądowi audytora.

 

 

MEDEF: Jak PZU weryfikuje swoje raporty roczne?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Roczne sprawozdania PZU podlegają pełnemu audytowi przez firmę audytorską z Wielkiej Czwórki. Sprawozdanie za 2013 rok było audytowane przez firmę Deloitte.

 

 

Inwestor: Co z emisją obligacji podporządkowanych? Czy z rozmów prowadzonych z KNF są już jakieś wnioski przesądzające o możliwości takiej emisji?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Cały czas prowadzimy rozmowy. Są możliwe różne rozwiązania.

 

 

Inwestor: A co z ewentualnymi przejęciami polskich banków?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Historia ostatnich lat w Europejskich ubezpieczeniach pokazuje, że duet Ubezpieczyciel / Właściciel – Bank nie tworzą wartości. Z drugiej strony banki mogą się stać w kolejnych latach istotnym dystrybutorem ubezpieczeń. Nie mówimy nie przejęcie banku przez PZU ale zanim zdecydujemy się na to, musimy dokładnie wypracować model takiego przedsięwzięcia. Nasze ostateczne stanowisko, czy zakładamy przejmowanie banków, będzie elementem nowej strategii M&A.

 

 

Lupo: Czy spółka nadal planuje przejęcia za granicą? Jakie są strategiczne plany inwestycyjne?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Tak, cały czas szukamy celów przejęć zagranicą. Jednym z założeń naszego rozwoju jest ekspansja w regionie Środkowej Europy. Jeżeli nie będzie możliwy zakup dużych spółek, rozważamy zakup mniejszych i wzrost.

 

 

MEDEF: Jak w związku reformą OFE planują Państwo rozwój PZU Asset Managment?

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Nasze plany rozwoju obszaru Asset Management to przede wszystkim rozwój oferty dla klientów indywidualnych i korporacyjnych z poza Grupy PZU. W tym kontekście reforma OFE nie ma dużego wpływu na te zamiary.

 

Przemysław Dąbrowski, CFO: Dziękuję za interesujące pytania. Do widzenia.

 

Moderator: Jeszcze raz dziękujemy za wszystkie pytania. Zachęcamy do zadawania pytań również na forum. Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez najbliższy tydzień.


Informacje o spółce:

Grupa PZU jest jedną z najstarszych oraz największą pod względem składki przypisanej brutto, według danych KNF, grupą ubezpieczeniową w Polsce, posiadającą w swojej ofercie szeroką gamę produktów ubezpieczeniowych i finansowych.

 

Marka PZU należy do najlepiej rozpoznawanych w Polsce, co potwierdzają wyniki przeprowadzonych w czerwcu 2013 roku badań instytutu GFK Polonia, zgodnie z którymi znajomość spontaniczna marki PZU wynosiła 86%, natomiast wspomagana – 100%.

 

Grupa PZU posiada również największą spośród polskich ubezpieczycieli sieć placówek sprzedażowo-obsługowych. Zgodnie z danymi na koniec czerwca 2013 roku Grupa PZU posiadała 417 placówek, obejmujących swoim zasięgiem teren całej Polski, w tym 391 placówek unijnych (wspólnych dla PZU i PZU Życie), 16 placówek PZU Życie oraz 10 placówek PZU. Proces unifikacji placówek nadal trwa.

 

Na dzień 30 czerwca 2013 roku PZU oferował produkty w następujących kanałach dystrybucji: agenci na wyłączność (5,9 tys.), multiagencje (2,6 tys.),? brokerzy ubezpieczeniowi (ok. 820), bancassurance, direct oraz pracownicy PZU.

 

Kluczowymi kanałami dystrybucji PZU Życie na dzień 30 czerwca 2013 roku były: sprzedaż agencyjna (ponad 2,1 tys. agentów wyłącznych oraz 152 Menadżerów Zespołów Sprzedażowych), multiagencje (249), pracownicy PZU, bancassurance, direct i brokerzy.

Grupa PZU prowadzi działalność w trzech podstawowych segmentach:

  • ubezpieczeń majątkowych i osobowych – oferowanych przez PZU
  • ubezpieczeń na życie – oferowanych przez PZU Życie oraz
  • otwartych funduszy emerytalnych – oferowanych przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU (PTE PZU), zarządzające OFE PZU Złota Jesień.

 

PZU jest liderem, pod względem wartości składki przypisanej brutto, na rynku ubezpieczeń majątkowych i osobowych w Polsce (33,4% udział w rynku na I kwartału 2013 roku). Podstawową grupą produktów oferowaną przez PZU są ubezpieczenia komunikacyjne, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i klientów korporacyjnych.

 

PZU Życie jest liderem, pod względem wartości składki przypisanej brutto, na rynku ubezpieczeń na życie w Polsce (34,0% udział na koniec I kwartału 2013 roku). Podstawową grupą produktów oferowaną przez PZU Życie są grupowe i indywidualne ubezpieczenia na życie.

 

PTE PZU zarządza OFE PZU Złota Jesień, który według danych KNF, był na koniec I półrocza 2013 roku trzecim pod względem liczby członków (2,2 mln członków) oraz pod względem aktywów netto (36,6 mld PLN) otwartym funduszem emerytalnym w Polsce.

 

TFI PZU oferuje:

  • jednostki uczestnictwa otwartych funduszy inwestycyjnych, w tym specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych;
  • certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych zamkniętych;
  • plany inwestycyjne oraz
  • programy emerytalne, w tym Pracownicze Programy Emerytalne oraz Indywidualne Konta Emerytalne.

 

Wartość aktywów netto funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez TFI PZU wyniosła na koniec I półrocza 2013 roku 20,87 mld zł (pierwsze miejsce w rynku).

 

PZU AM świadczy wyłącznie na rzecz podmiotów z Grupy PZU usługi zarządzania aktywami, w tym zarządzania portfelami ubezpieczeniowymi PZU i PZU Życie, portfelami ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, funduszami inwestycyjnymi oraz portfelem pracowniczego funduszu emerytalnego.

 

Działalność Grupy PZU koncentruje się na rynku polskim, gdzie w I półroczu 2013 roku generowane było 97,5% przychodów Grupy PZU mierzonych składką przypisaną brutto. Grupa PZU prowadzi działalność ubezpieczeniową na rynkach bałtyckich i ukraińskim, jednak wyniki z działalności na tych rynkach nie są istotne dla wyników Grupy PZU.

 

PZU oraz PZU Życie posiadają rating siły finansowej (Financial Strength Rating) oraz rating kredytowy (Counterparty Credit Rating) nadany przez agencję Standard & Poor’s na poziomie "A" (ze stabilną perspektywą ratingową obu spółek). Jest to najwyższy możliwy rating przyznawany spółkom w Polsce.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie