Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Skutki gospodarcze konfliktu na Krymie

© believeinme33 - Fotolia.com

Ambicje polityczne Wladimira Putina tym razem sięgnęły Krymu, części Ukrainy, która osłabiona wewnętrznym konfliktem nie jest w stanie skutecznie bronić się przed agresorem. Pytanie, czy byłaby w stanie, gdyby była prężnie działającym państwem z silną armią.

 

Tymczasem przyjrzyjmy się temu jaki wpływ na gospodarkę może mieć potencjalny zbrojny konflikt Rosyjsko-Ukraiński. Zobaczymy jaki wpływ został wywarty do tej pory. Oczywiście najbardziej spektakularny news medialny z poniedziałku był taki, że jednodniowy spadek wartości spółek notowanych na moskiewskiej giełdzie był porównywalny z kosztem organizacji Olimpiady w Soczi. Co jeszcze jest ważnego z punktu widzenia inwestorów giełdowych:

 

  • Ukraina nie jest włączona w europejski system gazowy – jest skazana na gaz z Rosji. Rosja grozi cofnięciem udzielonych (istotnych) rabatów na zakup gazu przez Ukrainę.
  • Polska nie musi już się bać szantażu gazowego w dłuższym terminie, bo na ukończeniu jest gazoport w Świnoujściu, posiadamy interkonektory na granicy zachodniej (np. PGNiG i Duon korzysta z nich), premier Tusk powiedział, że jeśli wyłączymy dostawy gazu do największych polskich zakładów to gazu dla odbiorców indywidualnych wystarczy (własne źródła gazu, gazoport w Świnoujściu, inny import z Zachodu).
  • Giełda moskiewska ma podpisane porozumienie o ścisłej współpracy z giełdą niemiecką (Deutsche Boerse). Dzięki tej współpracy w przyszłości akcje spółek rosyjskich będą mogły byc także oferowane na giełdzie we Frankfurcie. W przypadku dalszego konfliktu między Rosją a Zachodem mogłoby dojść do całkowitego zaprzestania współpracy.
  • Bardzo ważnym przeciwnikiem interwencji rosyjskiej jest Turcja (12% ludności na Krymie to Tatarzy. Turcja kontroluje bardzo ważną cieśninę Bosfor) i Chiny.
  • Dopiero w poniedziałek Putin i Oligarchowie zobaczyli, jak inwestorzy zareagowali na sytuację – Bank rosyjski był zmuszony interweniować na rynku walutowym broniąc wartości rubla, jednocześnie podwyższając stopu procentowe; Oligarchowie odczuli w swoich wycenach aktywów bardzo mocno spadające indeksy na rosyjskiej giełdzie.
  • Międzynarodowa społeczność grozi między innymi zamrożeniem aktywów należących do Oligarchów, a te są bardzo duże. Jest to realna możliwość pośredniego wpłynięcia na Putina w celu złagodzenia ambicji politycznych.
  • Społeczność międzynarodowa grozi reperkusjami na poziomie wprowadzenia/cofnięcia wiz dla Rosjan. To kolejne narzędzie, po zamrożeniu aktywów oligarchów rosyjskich, wpływu na władze w Moskwie.
  • Izolacja gospodarcza Rosji, włącznie z odcięciem importu gazu z Rosji, w dłuższym terminie będzie miała o wiele większe negatywne skutki na gospodarkę Rosji niż dla krajów europejskich. Wymiana handlowa między Rosją, a krajami Unii Europejskiej wyniosły w 2012 r. 336,5 mld dolarów, z czego najwięcej przypada na obrót z Niemcami (77 mld dolarów)
  • Przeciwko Rosji jest cała społeczność międzynarodowa, nie ma kraju, który by go popierał.
  • Bogactwem naturalnym Ukrainy jest wysokiej jakości ziemia. Czasami nazywana spichlerzem Europy. Rosji na niej nie zależy, bo sama ma jej sporo i sama eksportuje surowiec rolny do Europy. To przede wszystkim Europie zależy na dobrych relacjach z Ukrainą właśnie z powodu jej ziem uprawnych. Jest to długoterminowa, strategiczna kwestia w zakresie zapewnienia żywności dla krajów europejskich.

 

Źródło: finanse.wp.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Skutki gospodarcze konfliktu na Krymie