Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Jeden dzień na giełdzie w Rosji droższy od Olimpiady

© vector_master - Fotolia.com

Rosjanie strasząc Zachód możliwą interwencją na Krymie i na Ukrainie mocno wystraszyli też inwestorów. Rosja poczuła się bezkarnie, co wymownie podsumowała Kanclerz Niemiec Angela Merkel, że Putin żyje „w innym świecie”.

Spadki na całym świecie, Giełda w Moskwie ponosi największe straty

Jak się okazało inwestorzy nie bardzo chcą żyć w tym samym świecie co Prezydent Putin i wycofują się z rosyjskiej giełdy. Główny index 50 największych notowanych spółek (obliczany w USD) RTS Index na poniedziałkowym zamknięciu Giełdy w Moskwie stracił - 12,01%. Inwestorzy sprzedają wszystko - począwszy od akcji banków po papiery spółek energetycznych i surowcowych. Akcje rosyjskich spółek spadały również na zagranicznych giełdach. W Londynie Gazprom stracił wczoraj 9,10%.

 

Nie lepiej ma się rubel, który jest najtańszy w historii w stosunku do dolara amerykańskiego. Jak podał Reuters, Bank Centralny Rosji wykorzystał wczoraj 10 mld dolarów rezerw, żeby wspierać walutę. Za jednego dolara trzeba już płacić 37 rubli. W poniedziałek, aby uspokoić wahania rubla, Rosyjski Bank Centralny podniósł stopy procentowe z 5,5% do 7%.

Złoto zawsze zyskuje w trudnych czasach

Wiceminister rozwoju gospodarczego Rosji Andriej Klepacz przyznał, że "histeria" na rosyjskich rynkach jest efektem działań Rosji na Ukrainie. Czy okaże się, że świat zmienił się do tego stopnia, że rozwinięte gospodarki szykując się do działań wojennych będą obawiać się nie innych wojsk, a spadków na rodzimej giełdzie i utraty w oczach zagranicznych inwestorów?

Kapitał, który wycofują inwestorzy z rosyjskiej giełdy i rynków w regionie musi się gdzieś ulokować dlatego od końca grudnia kiedy napięcie wokół Ukrainy zaczęło rosnąć, złoto zyskało do dzisiaj ponad 12% - jest to najlepszy początek roku od wielu lat. Wczoraj za uncję złota na nowojorskiej giełdzie płacono 1351,06 dolarów, czyli o 2,06% więcej niż pod koniec ubiegłego tygodnia.

Wartość spadków zbliżona do kosztu Olimpiady w Soczi

Aby zobrazować wielkość spadków na giełdzie w Moskwie, wystarczy wspomnieć, że łączna kapitalizacja spółek tylko w ciągu kilku porannych godzin spadła o 2 bln rubli (około 55 mld dolarów) czyli więcej niż kosztowało Rosję zorganizowanie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

 

W Polsce również giełda pikuje. W poniedziałek indeks WIG20 spadał o 5,11% do poziomu 2 389,89 pkt. Traciły też giełdy europejskie - niemiecki indeks DAX zamknął sesję 3,40% na minusie, francuski CAC40 spadł o 2,66%. Z giełd europejskich tylko grecki rynek urósł o 1,33%.

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Jeden dzień na giełdzie w Rosji droższy od Olimpiady
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie