Chat with us, powered by LiveChat

INI 27.02: Polaryzacja nastrojów. Już 6 na 10 inwestorów to byki.

Skomentuj artykuł

Mijający właśnie miesiąc na rynkach obfitował w wiele ciekawych wydarzeń jednak najważniejszym z nich jest wyznaczenie historycznego maksimum na S&P500. Podczas gdy wielu analityków wróżyło głęboką korektę lub nawet możliwą zmianę trendu po ewentualnym zamknięciu programu skupu aktywów, Wall Street pokazało siłę. Po gwałtownej styczniowej przecenie, impuls wzrostowy był równie silny, a indeks szerokie rynku w lutym zyskał aż 6,6%. Tym samym mamy nowe 15-to letnie maksimum na poziomie 1854 pkt. i pojawia się pytanie co dalej?

 

Istotną wskazówkę co do przyszłości gospodarczej podała wczoraj szefowa FED – Janet Yellen podczas wystąpienia przed Komisją Bankową Senatu USA. Jak zwykle, przemówienie było bardzo dyplomatyczne, jednak dało się odnieść wrażenie, że mocno pobudzana w ostatnich latach gospodarka nieco zwolniła, co pokazują słabe w ostatnim okresie dane makroekonomiczne. Szczególnie niepokoi pogarszająca się sytuacja na rynku pracy za oceanem gdzie wzrosły wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.  Yellen podtrzymała chęć wygaszania stymulacji gospodarki, ale zastrzegła, że FED będzie reagował stosownie do kształtującej się na rynku sytuacji.

 

Sytuacja na nowojorskim parkiecie nie przełożyła się bezpośrednio na sytuację w Europie gdzie obawy inwestorów zajmuje konflikt na Ukrainie. Inwestorzy chętniej zamykają pozycje, a wyraźną słabość pokazują wszystkie parkiety od Moskwy po Berlin, spadają też waluty państw środkowoeuropejskich. Niemiecki DAX broni mocnego wsparcia na wykresie jakim jest górna krawędź kanału wzrostowego. W tym koszyku znajduje się również Polska. PKB przyspiesza co pokazał piątkowy odczyt 2,7% r/r, jednak giełda niemile zaskoczyła inwestorów. WIG20 po wybiciu ze strefy oporu 2500-2520 pkt. zaliczył 3 kolejne spadkowe sesje. Tym samym zanegowany został sygnał kupna, który miał pchać kurs w kierunku 2600 pkt. Pomimo tego, wcześniejsze przebicie poziomu daje nadzieję na łatwiejsze przebicie w kolejnych próbach. Wydaje się, że po zakończeniu tej kilkusesyjnej korekty, GPW powróci do wzrostów w kolejnym tygodniu.

 

 

W tygodniu zakończonym 27.02.2014 kurs WIG20 i udział niedźwiedzi zbliżyły się do siebie. Jest to rezultat ruchu bocznego na giełdzie, a także wzroście udziału niedźwiedzi wśród inwestorów o 3,6 pkt. proc.. Jak pokazuje historia badania, kurs indeksu polskich blue chips po przebiciu od dołu udziału niedźwiedzi ma tendencję do cofnięcia, po którym następuje oddalenie wskaźników. Tak było w październiku 2013, a obecna sytuacja zapowiada kontynuację wzrostów na warszawskiej giełdzie.

 

W ostatnim tygodniu nastroje wśród polskich inwestorów uległy polaryzacji. Blisko do 60% wzrósł poziom byków, ale niedźwiedzie zanotowały jeszcze większy wzrost – o 3,6 pkt. proc.. Zwiększa się liczba inwestorów, którzy grają przeciwnie, co każdorazowo oznacza bliskość ważnych rozstrzygnięć na rynku. Potwierdza to wzrost liczby kontaktów terminowych na polskie indeksy. W USA spada odsetek zarówno optymistów jak i pesymistów, podczas gdy wzrasta niepewność. Kolejne rekordy u wielu inwestorów powodują wzrost niepokoju i chęć realizacji zysków. 

 

 

Pomimo wzrostów optymistów na rynku, INI zanotował spadek o 1,8 pkt. proc. co jest wynikiem wzrostu poziomu niedźwiedzio nastawionych inwestorów. Delikatny spadek wartości wskaźnika ma miejsce tuż poniżej ważnej strefy oznaczającej wykupienie. Do tej pory, jeżeli INI docierał tak wysoko to wzrosty były kontynuowane, a zmiana trendu następowała po zdecydowanym przekroczeniu poziomu 40 pkt. proc.. Taki scenariusz wydaje się również najbardziej prawdopodobny w obecnej sytuacji co zapowiada kontynuację wzrostów na warszawskiej giełdzie. Może to być jednak ostatni „oddech” trwającej od 2011 roku hossy.

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie