Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dlaczego Trybunał pyta premiera co dalej z ustawą o OFE?

© peshkova - Fotolia.com

Ustawa o OFE jednak trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Zajęło to więcej czasu niż się spodziewaliśmy. Tak się jakoś przypadkowo złożyło, że Trybunał zajął się sprawą tej Ustawy już po tym jak OFE przekazały do ZUS-u nasze oszczędności. W zasadzie to nie miał wyjścia. Ustawa trafiła do Trybunału w piątek 31 stycznia, a operacja przeniesienia obligacji do ZUS-u miała miejsce w kolejny dzień roboczy, czyli w poniedziałek 3 lutego.

3 lutego staliśmy się ubożsi o 153 miliardy złotych

Przypomnijmy, że w pierwszy roboczy dzień lutego, zgodnie z rozpisanym na godziny harmonogramem, OFE po kolei przekazały do ZUS-u wszystkie posiadane obligacje skarbowe, bony skarbowe i inne papiery wartościowe o charakterze dłużnym, które pośrednio lub bezpośrednio gwarantuje Państwo. Tego samego dnia zostały one od razu umorzone. Łączna wartość przekazanych środków wyniosła 153 miliardy złotych. Dług Państwa zmniejszył się w jednej sekundzie o 134 miliardy złotych (wartość przekazanych obligacji skarbowych). Resztę środków przekazano do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Trybunał pyta Premiera. Tylko po co?

A teraz, jak już cała operacja została zakończona, to Trybunał Konstytucyjny wziął się za tę sprawę. Rychło w czas. Pierwsza informacja, która wypłynęła w tej sprawie jest taka, że Trybunał zwrócił się do Premiera o informację ile będzie kosztować ewentualne stwierdzenie, że jednak ta Ustawa jest niezgodna z Konstytucją.

 

Zaraz, zaraz. A dlaczego się pyta? Dla mnie jest to ogromne zaskoczenie, że Trybunał w ogóle się pyta o koszty odwrócenia skutków reformy. Co prawda, podobno jest to standardowa procedura i zawsze się tak dzieje, ale mimo to wydaje mi się to dziwne. Czy jak się okaże, że koszty odwrócenia skutków reformy są bardzo wysokie, to nagle okaże się ona zgodna z Konstytucją? Przecież z całą pewnością można stwierdzić już dzisiaj, że rząd odpowie, że cofnięcie wszystkich działań przyniesie skutki porównywalne z bombardowaniem. Determinacja z jaką ta reforma była wprowadzana pokazuje, że rząd nie za bardzo miał wyjście. Musiał to, nawet kosztem prywatnego mienia obywateli, wprowadzić. Ot taki wariant cypryjski, tylko w nieco łagodniejszym wydaniu. A zatem koszty z pewnością okażą się kosmiczne. To co? Na podstawie takiej opinii Trybunał uzna, że dobro finansów Państwa jest najważniejsze i jednak ta Ustawa jest zgodna z Konstytucją?

 

Taki tok myślenia, wskazywałby na to, że prawo jest zależne od pieniędzy i można je najzwyczajniej w świecie kupić. W sumie jestem naiwny, bo przecież wiadomo, że tak właśnie jest. Zawsze mi się wydawało, że to czy coś jest zgodne z prawem czy nie, nie zależy od tego jakie koszty muszą zostać poniesione, aby jednak tego prawa przestrzegać. Tymczasem okazuje się, że może być inaczej.

 

Źródło: wyborcza.biz

 

Przeczytaj więcej o sprawie "reformy OFE":

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Dlaczego Trybunał pyta premiera co dalej z ustawą o OFE?