Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Przypadek Nova KBM stawia pod znakiem zapytanie przyszłe IPO spółek zagranicznych w Polsce

© rangizzz - Fotolia.com

Akcjonariusze Nova KBM, słoweńskiej spółki notowanej na warszawskiej giełdzie, stracili swoje akcje. Zmienione przed chwilą prawo w Słowenii umożliwiło umorzenie wszystkich akcji banku. Nową emisję akcji objął w całości słoweński rząd. Uchroniło to spółkę Nova KBM przed bankructwem. Dotychczasowi akcjonariusze banku, w tym również polscy inwestorzy niestety zostali z niczym.

Spółki zagraniczne nie podlegają pod polskie prawo

Co można w tej sytuacji zrobić? Niestety wydaje się, że nic. Nova KBM działa pod rządami słoweńskiego prawa, a tam taka sytuacja jest możliwa. Przypomnijmy, wcale nie tak dawno podobnie umorzono akcje spółki CEDC, której siedziba mieści się w USA w stanie Delaware, którego prawo również przewiduje taką możliwość.

Radźcie sobie sami

Ważna w tym momencie jest wypowiedź Przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka: „Bank umorzył swoje akcje i nikt w Polsce nie mógł mu tego zabronić. Inwestorzy, którzy kupują akcje zagranicznych spółek, powinni się też zapoznać z prawem obowiązującym w ich krajach pochodzenia”.

 

No to fantastycznie, ale wydaje mi się, że chyba jednak nie tędy droga. Zrzucenie całej winy na inwestorów indywidualnych i mówienie im „a trzeba było prospekt czytać i jeszcze do tego wszystkie akty prawne Słowenii wraz z całym orzecznictwem” stawia pod znakiem zapytania wszelkie przyszłe debiuty zagranicznych spółek na GPW.

 

Polacy mają problem ze znajomością polskiego prawa, a studiowanie i co gorsza ciągłe monitorowanie prawa w innych krajach wykracza z pewnością poza kompetencje wielu profesjonalistów, a co dopiero gdy jest mowa o inwestorach indywidualnych.

Wiadomo, że tak jest. I to nie od dzisiaj, a od zawsze. Nie można więc wszystkich problemów zamiatać pod dywan i cynicznie cedzić, że nieznajomość prawa szkodzi. Bo jeżeli tak będzie, to pożegnajmy się z jakąkolwiek aktywnością inwestorów indywidualnych, jeżeli chodzi o udział w debiutach spółek zagranicznych. Ciężko ich będzie zachęcić do udziału w IPO ewentualnej kolejnej słoweńskiej (i nie tylko) spółki na GPW.

Dwugłos i rozdwojenie jaźni

Z punktu widzenia inwestorów indywidualnych jest w tej sytuacji dosyć spory rozdźwięk między komunikatami z jednej strony emitentów i GPW, a z drugiej strony KNF-u. Giełda stara się przyciągać spółki zagraniczne, promuje nasz rynek za granicą, stara się być takim centrum w regionie, które ma być z założenia przyjaznym miejscem dla zagranicznych spółek. A z drugiej strony w razie jakichkolwiek problemów inwestorzy są pozostawiani bez jakiejkolwiek pomocy i mówi się im „trzeba było czytać prospekt”. Nie podoba mi się to. Inwestor, w szczególności indywidualny, nie powinien być w takiej sytuacji pozostawiony samemu sobie. Jak wiemy dochodzenie swoich praw na drodze sądowej w Polsce jest wystarczająco trudne, uciążliwe i kosztowne, a co dopiero gdy przyjdzie szukać jakichkolwiek rozwiązań prawnych za granicą.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Przypadek Nova KBM stawia pod znakiem zapytanie przyszłe IPO spółek zagranicznych w Polsce