Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 09.01: Mimo słabej kondycji warszawskiej giełdy nastroje stabilizują się. Już co 2 inwestor to byk!

Styczeń 2014 rozpoczął się nie tak jak sobie to wyobrażali inwestorzy. Po słabiutkim grudniu, większość analityków odtrąbiła koniec korekty i kontynuację wzrostów. Inwestorzy spodziewali się szybkiego powrotu do dynamicznych wzrostów, a nawet ataku na 2,5 letnie maksimum. Tym bardziej rynek zaskoczył kolejną falą podaży , która w zaledwie 5 sesji zniosła ponad 4% wartości indeksu 20 największych spółek warszawskiego parkietu. Zazwyczaj tak duże korekty spowodowane są negatywnymi informacjami napływającymi na rynek. Tak było gdy rynek obawiał się niewypłacalności krajów PIIGS czy później gdy GPW nerwowo reagowała na informacje o możliwej likwidacji OFE.

 

Tym razem sytuacja wygląda zgoła inaczej. Z gospodarki i przemysłu płyną informacje o ożywieniu. Inne wskaźniki makroekonomiczne również wykazują pozytywne tendencje, a stopy procentowe wciąż pozostają na niskich poziomach. Dlaczego zatem od początku grudnia 2013 r. na WIG20 jesteśmy świadkami blisko 12% przeceny? Na horyzoncie pojawiają się 2 możliwe przyczyny. Jednym z nich jest spadek zainteresowania rynkami wschodzącymi przez inwestorów zagranicznych, którzy w czasie niepewności na rynkach finansowych charakteryzują się większa awersją do ryzyka. Jednak bezpośrednią przyczyną są prawdopodobnie zmiany w portfelach OFE, wymuszone przez wymogi reformy emerytalnej. Dostosowując strukturę kapitału, fundusze zmuszone są do zbycia dużej części aktywów co generuje dużą podaż. Ta operacja potrwa maksymalnie do 31 stycznia, chociaż niewykluczone, że większość transakcji sprzedaży została już zrealizowana.

 

Sytuacja techniczna na WIG20 wskazuje na podobny scenariusz. Po przebiciu kilku ważnych wsparć w tym psychologicznej bariery 2400 pkt. kurs nadal spada. Kolejnym ważnym poziomem jest luka hossy z września 2013 r. i jeżeli tam byki nie powstrzymają niedźwiedzi to może zostać zrealizowany czarny scenariusz  - spadek indeksu do poziomu 2150 pkt.

 

 

Po wielu przecięciach kursu WIG20 oraz udziału niedźwiedzi w ostatnim półroczu, w styczniu nastąpiła polaryzacja wskaźników i ich widoczne oddalenie na przeciwne bieguny. Jednocześnie jeszcze za wcześniej aby na tej podstawie wyciągać konkretne wnioski. Jeżeli kurs WIG20 spadnie do poziomu 2200 pkt. gdzie znajduje się istotne wsparcie, a udział niedźwiedzi wzrośnie o ok. 10 pkt. proc. to prawdopodobne będzie ponowne odwrócenie tendencji.

 

Kurs na giełdzie przez najbliższe 6 miesięcy będzie:

 

 

Pomimo wyjątkowo słabego okresu na GPW, inwestorzy o dziwo zachowują spokój. Co więcej, poziom byków zanotował nawet delikatny wzrost wartości o 1,2 pkt. proc. przy jednoczesnym spadku poziomu inwestorów nastawionych neutralnie o 1,9 pkt. proc. Już co 2 inwestor na warszawskiej giełdzie wierzy we wzrosty w najbliższych 6 miesiącach. Podobnie nastroje inwestorów kształtują się w USA, gdzie rynek oczekuje na ważne dane z rynku pracy, publikowane 10 stycznia.

 

 

Wskaźnik INI od poprzedniego odczytu 2 stycznia prawie nie zmienił swojego położenia rosnąc w granicy błędu statystycznego o 0,5 pkt. proc. Pomimo dotkliwych strat głównych indeksów GPW, inwestorzy wykazują się wyjątkowym spokojem i cierpliwością. Jak pokazują wczorajsze odczyty Indeksu Nastroju Inwestorów prawie połowa ankietowanych wierzy w kontynuację hossy w najbliższym półroczu, a obecną korektę traktuje jako okazję do zwiększenia pozycji. Jeżeli jednak przecena na giełdzie będzie się przedłużała, a na horyzoncie będzie brakowało pozytywnych informacji, może się okazać, że ten entuzjazm będzie coraz mniej widoczny.

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

INI 09.01: Mimo słabej kondycji warszawskiej giełdy nastroje stabilizują się. Już co 2 inwestor to byk!
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie