Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

5 powodów dla których warto uczestniczyć w walnych zgromadzeniach

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) od wielu lat przekonuje inwestorów, że  warto uczestniczyć w walnych zgromadzeniach (WZ). Co więcej Stowarzyszenie wielokrotnie przez aktywność podczas walnych zgromadzeń udowodniło, że warto korzystać z przysługujących każdemu akcjonariuszowi praw korporacyjnych, że może to przełożyć się dla inwestorów na wymierną wartość, a czasami pełniejszą wiedzę na temat planów i sytuacji danej spółki.  Stąd też mimo, że aktywność wśród inwestorów indywidualnym w tym zakresie wciąż pozostawia wiele do życzenia, warto jednak by każdy akcjonariusz zadał sobie pytanie o zasadność takiej aktywności. Jest bowiem wiele powodów dla których warto korzystać ze swoich praw uczestnicząc w obradach walnych zgromadzeń. Wśród nich należy wymienić 5 głównych przesłanek dla których warto z tego uprawnienia korzystać.

1. Wpływ na decyzje WZA

Kluczowym powodem dla którego warto uczestniczyć w obradach WZ jest niewątpliwa możliwość wpływu na potencjalne decyzje zgromadzenia. Choć prawdą jest, że nierzadko w pojedynkę przy symbolicznej ilości akcji nie uda się przeforsować uchwał, to prawdą jest również, że udział kilkunastu, czy kilkudziesięciu inwestorów, którzy łącznie będą posiadać np. około 6-7% często może decydować o podjęciu kluczowych dla akcjonariuszy mniejszościowych uchwał. Chociażby uchwał dotyczących emisji, które mogą być realizowane po cenach niższych od cen rynkowych. Jeśli akcjonariusz mniejszościowy jest przeciwny uchwale, ale nie ma wystarczającej liczby akcji aby mieć wpływ na decyzje WZA, również nie jest na straconej pozycji.

 

Zobacz w dziale Eksperci SII radzą: Czy warto jeździć na walne zgromadzenie spółki, której jest się akcjonariuszem

2. Możliwość skarżenia uchwał w sądzie

W takiej sytuacji na odsiecz idą akcjonariuszom mniejszościowym przepisy kodeksu spółek handlowych (KSH). Dają one możliwość zaskarżenia uchwał, tj. dochodzenia na drodze sądowej ich uchylenia bądź unieważnienia. Trzeba jednak pamiętać, aby w przypadku zamiaru skarżenia uchwały nie tylko zagłosować przeciw jej podjęciu, ale także żeby żądać zaprotokołowania sprzeciwu. Jest to bowiem warunek konieczny do uzyskania legitymacji procesowej. Warto przy tym upewnić się, czy stosowny sprzeciw znalazł się w protokole WZ.

Walne Zgromadzenie nie zawsze musi wiązać się z kontrowersyjnymi decyzjami, a nawet jeśli to udział w obradach daje akcjonariuszowi m.in. możliwość uzyskania szczegółowych wyjaśnień ze strony zarządu. Oczywiście pod warunkiem, że zarząd ich nie unika.

 

Zobacz w dziale Eksperci SII radzą: Kto i kiedy może wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały WZA?

3. Prawo do zadawania pytań

Przepisy KSH wprost mówią, że zarząd jest obowiązany do udzielenia akcjonariuszowi na jego żądanie informacji dotyczących spółki, jeśli jest to uzasadnione dla oceny sprawy objętej porządkiem obrad. Oczywiście przepisy wskazują sytuacje, w których zarząd może odmówić odpowiedzi. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy odpowiedź mogłaby narazić członka zarządu na odpowiedzialność karna, cywilną lub administracyjną, bądź też jeśli odpowiedź mogłaby wyrządzić spółce szkodę, bądź prowadzić do ujawnienia tajemnic technicznych, handlowych, bądź organizacyjnych przedsiębiorstwa. Choć nie wszystkie spółki potrafią stanąć na wysokości zadania i udzielić akcjonariuszom stosownych wyjaśnień na zadawane pytania, to w praktyce w większej części spółek, szczególnie tych transparentnych dobra komunikacja podczas obrad WZ jest standardem. Warto z takiej możliwości komunikacji korzystać, szczególnie, że wyjaśnienia z pierwszej ręki  nierzadko mają największą wartość. Warto też podczas WZ korzystać z innych praw, jak choćby w zakresie składania własnych propozycji uchwał.

 

Zobacz w dziale Eksperci SII radzą: Jakie pytania akcjonariusz może zadawać podczas walnego zgromadzenia spółki?

4. Własny projekt uchwały

Większość akcjonariuszy sądzi, że uchwały opublikowane przez spółkę są propozycjami ostatecznymi. Nic bardziej mylnego, bowiem własną propozycję modyfikacji danej uchwały w trakcie obrad WZ może złożyć de facto każdy akcjonariusz niezależnie od ilości posiadanych akcji. Propozycje mogą dotyczyć chociażby parametrów emisji, treści zmian w statucie, parametrów skupu akcji własnych i wszystkich innych kwestii objętych daną uchwałą. Każdy akcjonariusz ma również prawo zgłaszać kandydaturę do rady nadzorczej. Oczywiście inna kwestią jest, czy składane propozycje spotkają się z pozytywnym odbiorem zarządu i innych akcjonariuszy. Samo złożenie propozycji nie oznacza bowiem, że zostaną one przegłosowane podczas obrad.

 

Zobacz w dziale Eksperci SII radzą: Kto może zgłaszać projekty uchwał?

5. Bezpośrednia ocena zarządu

Zarząd spółki ocenia się oczywiście w pierwszej kolejności po decyzjach i działaniach podejmowanych w okresie jego urzędowania, czy też po wynikach finansowych. Niemniej WZ jest miejscem, w którym można bezpośrednio porozmawiać z zarządem, ocenić jego otwartość, transparentność, a przede wszystkim wiedzę nt. spółki, transparentność oraz prezentowany poziom kultury korporacyjnej. Choć wydawać się może, że to nie są kluczowe czynniki oceny spółki, to w praktyce nierzadko bywają bardzo istotne.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

5 powodów dla których warto uczestniczyć w walnych zgromadzeniach