Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

20.12: Fed jednak ograniczy skup aktywów. Kolejne dni słabości GPW

Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował w środę o ograniczeniu programu QE o 10 mld dolarów. Dotychczas jego wartość wynosiła 85 mld dolarów miesięcznie, od stycznia 2014 roku skup obligacji zredukowany zostanie więc do kwoty 75 mld dolarów. Taka decyzja może być zaskakująca, większość analityków przewidywała bowiem, że do redukcji programu QE dojdzie najwcześniej w marcu przyszłego roku. Z drugiej strony, nie można też mówić o wielkiej niespodziance. Na taką ewentualność można było się przygotować już  na początku grudnia po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy, które po raz kolejny okazały się lepsze od oczekiwań. I to właśnie poprawiającą się kondycją rynku pracy Fed uzasadnił decyzję o ograniczeniu skupu aktywów.

 

Podczas środowego posiedzenia zapowiedziano też, że jeżeli stan gospodarki Stanów Zjedoczonych dalej będzie się poprawiać, skala programu QE stopniowo będzie zmniejszana. Bez zmian pozostawiono natomiast obietnicę utrzymywania na poziomie zbliżonym do zerowego stopy funduszy federalnych, przynajmniej do momentu, gdy bezrobocie nie spadnie poniżej progu 6,5 proc. Granica ta jest już jednak bardzo blisko. W listopadzie stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadła bowiem do 7 proc. - poziomu najniższego od pięciu lat. 

 

Giełdy w Stanach Zjednoczonych decyzję Rezerwy Federalnej przyjęły całkiem nieźle. Tego samego dnia indeks Dow Jones Composite zamknął się na koniec sesji na poziomie wyższym o 1,54 proc.,  a indeks S&P 500 wzrósł o 1,66 proc. Po spadkach, jakie miały miejsce w ubiegłym tygodniu, nie ma już śladu, a indeksy amerykańskich rynków akcji są bliskie ustanowienia nowych historycznych szczytów. Straty po kilkusesyjnej korekcie odrobił także niemiecki indeks DAX i jest spora szansa, że jeszcze do końca tego roku znajdzie się na poziomie najwyższym od początku swojego istnienia.

 

Niestety, na tle giełd amerykańskich i niemieckiej polski parkiet wciąż wypada względnie słabo. Od początku grudnia do końca czwartkowej sesji indeks WIG stracił na wartości już prawie 7,5 proc.,  sWIG80 ponad 6,5 proc., a WIG20 prawie 8 proc. Coraz bardziej prawdopodobna wydaje się teoria mówiąca o zbyt wysokim w stosunku do progu przewidzianego przepisami prawa udziale akcji w portfelach funduszy emerytalnych, co w konsekwencji oznaczałoby konieczność wyprzedaży tego typu aktywów. Jej potwierdzeniem może być fakt, iż to właśnie indeks największych spółek, a więc tych, które najłatwiej jest upłynnić, dotknięty został największą przeceną. Jeśli teoria ta jest prawdziwa, a fundusze emerytalne rzeczywiście są zmuszone do upłynnienia części posiadanych akcji, nie jest to informacja dobra dla inwestorów. Taka zwiększona podaż na rynku potrwać mogłaby bowiem nawet do końca stycznia. Z drugiej strony, wyceny niektórych spółek obniżyły się od początku miesiąca już naprawdę sporo, co może zachęcać do ich zakupu. Perspektywy dla polskiej gospodarki są całkiem niezłe, stopy procentowe na najniższym w historii poziomie - w ten sposób można dojść do wniosku, że jeśli nie teraz, to kiedy mamy mieć hossę?

Decyzje inwestycyjne i stan Portfela

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

20.12: Fed jednak ograniczy skup aktywów. Kolejne dni słabości GPW