Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

05.12: Spokojnie, to tylko korekta?

Pierwsze dni grudnia nie będą zaliczane przez inwestorów do udanych. Po okresie sporych zwyżek, amerykańskie giełdy wyhamowały, a indeksy S&P 500 i Nasdaq Composite od początku tygodnia świecą na czerwono. Spadki nie były jednak duże i żadnego dnia na koniec sesji nie przekroczyły nawet 0,5 proc. Może to świadczyć o atmosferze wyczekiwania na decyzję w sprawie ewentualnego zmniejszenia skali skupu aktywów prowadzonego przez Fed. Kluczowe okazać się mogą dane z amerykańskiego rynku pracy, które zostaną opublikowane w piątek. Jeśli będą one dobre, wzrośnie ryzyko ograniczenia programu luzowania ilościowego.

 

Większa przecena miała natomiast miejsce na najważniejszych rynkach akcji w Europie. O ile jeszcze w poniedziałek indeksy DAX czy CAC 40 nieznacznie tylko straciły na wartości, o tyle wtorkowa sesja zakończyła się już pokaźnymi spadkami rzędu 2-2,5 proc. Tego samego dnia prawie 1 proc. niżej zakończyły się też notowania londyńskiego indeksu FTSE.  Co ciekawe, nie było ku temu wyraźnych powodów - w tym czasie nie pojawiły się żadne istotne informacje i dane makroekonomiczne. Środowe spadki na giełdzie francuskiej i niemieckiej (odpowiednio 0,9 i 0,57 proc.) można już jakoś próbować tłumaczyć - tj. reakcją na ujawniony raport firmy ADP, zgodnie z którym w listopadzie przybyło w USA aż o 42 tys. więcej miejsc pracy niż oczekiwano. Z drugiej strony, widoczna na rynkach akcji tych krajów od początku tygodnia przewaga podaży nad popytem może świadczyć o zasłużonym okresie chwilowej korekty i chęci realizacji zysków przez inwestorów.

 

Bieżący tydzień to okres spadków również na warszawskim parkiecie, a przeceną objęte zostały zarówno spółki duże, jak i te wchodzące w skład indeksów mWIG40 i sWIG80. Indeks obrazujący cały rynek akcji od poziomu zamknięcia z ubiegłego tygodnia do końca czwartkowej sesji stracił już na wartości prawie 4 proc. Podobnie jak w przypadku wyżej wspomnianych rynków spadki na polskiej giełdzie powinny być tylko oznaką wyczekiwanej od dłuższego czasu korekty, co może stanowić odpowiedni moment na dokupienie do portfela tych spółek, których wyceny wydają się być wciąż na zaniżonym poziomie.  Trzeba jednak pamiętać, że wzrosty na krajowym parkiecie uzależnione będą od sytuacji na rynkach zagranicznych. Także i dla polskich inwestorów kluczowa może być więc decyzja dotycząca ograniczenia skupu aktywów prowadzonego przez Fed. Do tego dochodzi również ryzyko związane z ewentualną koniecznością wyprzedaży akcji przez OFE, tak aby na koniec stycznia następnego roku posiadały one wymaganą przez prawo strukturę portfela.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

05.12: Spokojnie, to tylko korekta?