Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

29.11: Indeksy na światowych rynkach coraz wyżej

Ceny akcji na najważniejszych światowych rynkach w dalszym ciągu pną się w górę i póki co nie widać poważniejszych sygnałów świadczących o szybkiej możliwości odwrócenia tego trendu. W ubiegłym tygodniu indeksy S&P 500 i Dow Jones Industrial zamknęły się na poziomach najwyższych w historii, najdroższy od początku swojego istnienia jest także niemiecki indeks DAX, a indeks CAC 40, mimo relatywnie słabszej kondycji francuskiej gospodarki, tak wysoko jak teraz był ostatnio we wrześniu 2008 roku.


Hossie sprzyja ostatnia obniżka stóp procentowych dokonana przez Europejski Bank Centralny, których poziom obecnie jest tak blisko zera jak nigdy wcześniej. Mario Draghi – Prezes EBC – nie wykluczył także dalszych kroków zaradczych w celu walki z presją deflacyjną, a wyobraźnie inwestorów rozbudziły spekulacje na temat możliwości wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej. Część osób liczy także na tzw. rajd św. Mikołaja, a więc wzmożony popyt na akcje, jaki miałby się pojawić w końcówce roku.


Z drugiej strony, trzeba mieć na uwadze, że skup aktywów prowadzony przez Fed nie będzie trwać w nieskończoność, a przynajmniej nie na taką skalę. Jak wskazano w raporcie z październikowego posiedzenia FOMC, skala programu QE może zostać zredukowana już w najbliższych miesiącach. Co prawda mało jest prawdopodobne, że nastąpi to jeszcze w tym roku, jednak i takiej możliwości nie można wykluczyć. Kluczowym czynnikiem będą dane z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli będą one dobre – decyzja może zapaść już na grudniowym posiedzeniu FOMC.


Również na polskim rynku akcji mamy nadal hossę. Choć po dobrym początku tygodnia, który przyniósł kontynuację wzrostów, w kolejnych dniach nastąpiły spadki, nie wydaje się, aby był to zwiastun odwrócenia trendu. Warto też zwrócić uwagę, że pomimo znacznej poprawy wycen większości spółek notowanych na naszym parkiecie, jaka miała miejsce w ciągu ostatnich miesięcy, pod względem stopy zwrotu polski rynek akcji wciąż pozostaje sporo w tyle za giełdą amerykańską, niemiecką czy nawet francuską. 

 

Wykres WIG 20 w porównaniu do S&P 500 i CAC 40

 

Z drugiej strony, krajowi inwestorzy muszą być uważni i śledzić informacje płynące z rynków zagranicznych, w tym przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych (dane z rynku pracy i decyzja w sprawie QE) i Niemiec. W najbliższych tygodniach czynnikiem ryzyka może być także  ewentualna wyprzedaż akcji przez OFE (szerzej na blogu Rafała Hirscha). Niepokojące wnioski wyciągnąć można również z ostatniego odczytu indeksu INI, który od dawna nie znajdował się na tak wysokim poziomie i może świadczyć o aktualnym przegrzaniu naszego rynku.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

29.11: Indeksy na światowych rynkach coraz wyżej