Chat with us, powered by LiveChat

INI 21.11: Inwestorzy ślepo wierzą w hossę. Aż 3 na 5 ankietowanych to byki.

Skomentuj artykuł

Rynki kontynuują ruch na północ. Szczególnie widać to za oceanem gdzie indeksy giełdowe biją kolejne rekordy. Wczoraj inwestorzy wynieśli DJIA30 na historyczne maksimum – powyżej granicy 16 tys. punktów. Wysoko jest też indeks szerokiego rynku S&P500, który znajduje się tuż poniżej granicy 1800 pkt. Powyższy wzrost cen na Wall Street to wynik kontynuacji poprawy sytuacji gospodarczej. Ponownie pozytywnie zaskoczyły dane z amerykańskiego rynku pracy gdzie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oscyluje wokół 300 tys.. To właśnie poprawę na rynku pracy FED wskazał jako główny motywator ograniczenia skupu aktywów. Opublikowane wczoraj wieczorem zapiski z październikowego posiedzenia rezerwy federalnej pokazują, że nawet „gołębie” są świadomi konieczności ograniczenia programu skupu aktywów w „najbliższych miesiącach”. Kolejna okazja podczas najbliższego posiedzenia FED 6 grudnia.

 

W strefie euro sytuacja jest zróżnicowana. Obecnie pod względem kondycji gospodarki prym wiodą Niemcy gdzie indeks PMI dla przemysłu w listopadzie wzrósł do 52,5 pkt, a PKB r/r wyniosło 1,1% w porównaniu do 0,9% rok wcześniej. Sytuację Niemiec dobrze ocenia też IFO (indeks nastrojów w biznesie), który wyniósł w listopadzie 109,3 pkt. Pozytywne informacje płyną również z Grecji gdzie po 5 latach kraj wychodzi z recesji, a prognozowany PKB na przyszły rok wynosi 0,6%. Dobry wynik PMI dla strefy euro zepsuła Francja. Produkcja przemysłowa spadała w porównaniu do poprzedniego okresu i tym samym wskaźnik dla całej strefy wypadł poniżej konsensusu.

 

Sytuacja w Polsce wydaje się stabilna. Po dobrych odczytach makroekonomicznych w ubiegłym tygodniu na GPW powróciły wzrosty. WIG20 znalazł się blisko 2,5 letniego maksimum na poziomie 2630 pkt., a inwestorzy stracili hamulce. GPW ogarnął obecnie szał IPO. Po udanym debiucie PKP Cargo, Peixin i Mercatora, debiuty spółek Newag i przede wszystkim Energi rozgrzewają wyobraźnie inwestorów indywidualnych.

 

 

W tygodniu zakończonym 21 listopada udział niedźwiedzi nieoczekiwanie spadł. Gdy wydawało się, że po osiągnięciu skrajnego wykupienia przez INI, udział niedźwiedzi powróci nad kurs WIG20, nastąpiło dynamiczne odbicie. Poziom pesymistów spadł o blisko 7%, podczas gdy kurs flagowego indeksu GPW poszybował do góry. Dawno nie znajdował się tak wysoko i już niewiele brakuje do 2,5 letniego maksimum.

 

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

Struktura inwestorów prezentuje się interesująco. Udział niedźwiedzi na poziomie poniżej 20% jest niemal marginalny, podczas gdy na parkiecie niepodzielnie królują byki. Już 3 na 5 inwestorów uważa, że najbliższe pół roku będzie trwała hossa na GPW. Tak dobre nastroje wśród inwestorów budzą obawy o nagłe ochłodzenie i głębszą korektę. Co ciekawe w USA, gdzie indeksy biją kolejne historyczne rekordy przeważają inwestorzy niezdecydowani, podczas gdy byki to zaledwie 34,4%. Bardziej doświadczeni inwestorzy z Wall Street spodziewają się w najbliższych miesiącach nagłego zwrotu na giełdach i ataku podaży – dlatego zachowują ostrożność.

 

 

Gdy wydawało się, że po spadku INI w ubiegłym tygodniu tendencja będzie kontynuowana, a na rynek napłynie większa fala podaży, indeks niespodziewanie powrócił powyżej granicy wykupienia. W historii badania taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy i świadczy o przegrzaniu nastrojów na rynku. Im dłużej INI znajduje się powyżej poziomu 40 pkt. proc. tym większe prawdopodobieństwo odwrócenia tendencji i korekty na GPW. Wydaje się, że zachęceni wysokimi stopami zwrotu i kolejnymi udanymi debiutami inwestorzy tracą momentami zdrowy rozsądek, co zwykle kończy się bardzo boleśnie.

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie