Chat with us, powered by LiveChat

INI 14.11: Pomimo korekty na GPW, wśród inwestorów nadal rządzą byki.

Skomentuj artykuł

Pomimo ochłodzenia nastrojów wśród amerykańskich inwestorów indywidualnych S&P500 bije kolejne historyczne rekordy. Stało się tak po wystąpieniu najważniejszej kobiety na rynkach finansowych. Jenet Yellen, prawdopodobnie przyszła przewodnicząca EBC, podczas wystąpienia przed Kongresem potwierdziła swoje gołębie nastawienie. Wall Street dobrze przyjęła słowa Yellen, która zapowiedziała utrzymanie programu skupu aktywów dopóki nie poprawią się odczyty makroekonomiczne – szczególnie dane z rynku pracy w USA. Jeżeli skup aktywów miałby być ograniczony już w grudniu to właśnie dane o bezrobociu za listopad musiałyby być jeszcze lepsze niż odczyty z października.

 

Na tle budzącej się amerykańskiej gospodarki w USA, Europa wygląda blado. Giełda w Paryżu spadła po słabych odczytach PKB za 3 kwartał (-0,1% k/k). Niemcy natomiast rosną zgodne z oczekiwaniami (0,3% k/k), jednak wyniki całej strefy euro nie budzą zachwytu. 0,1% k/k to przykry wynik dla Mario Draghi’ego, który będzie musiał zareagować na ryzyko kurczenia się gospodarki w IV kwartale.

Na tle wspólnoty Polska gospodarka wygląda wyjątkowo korzystnie. Nie dość, że PKB za III kwartał wyniosło 1,9% (powyżej konsensusu) to jeszcze ekonomiście podnoszą prognozy na kolejne okresy. W trudnym 2013 roku PKB może wynieść 1,5%, a prognozy na kolejny rok to nawet 3%.  

 

Sytuacja techniczna nie oddaje w pełni sytuacji w gospodarce. Ostatnie 2 tygodnie to korekta na GPW, zarówno na indeksie WIG jak i WIG20, który spadł o prawie 4,5%. Niemiecki DAX w ślad za S&P500 wyznaczył kolejne historyczne maksimum, na wysokich rejestrach znajduje się również francuski CAC.

 

 

Po kilku tygodniach spadków i wyznaczenia minimum na poziomie 15,6%, udział niedźwiedzi gwałtownie wzrasta. Drugi tydzień z rzędu udział inwestorów negatywnie nastawionych do rynku wzrósł ponad 4 pkt. proc. Tym samym kurs WIG20 jest na granicy przecięcia z udziałem niedźwiedzi i jeżeli do tego dojdzie to prawdopodobny jest dalsza korekta na flagowym indeksie GPW.

 

Udział byków w ogóle inwestorów spadł w ubiegłym tygodniu o 5,4 pkt. proc. schodząc po raz pierwszy od miesiąca poniżej granicy krańcowego wykupienia. Nieznacznie rośnie liczba inwestorów pozostających poza rynkiem (1,1 pkt. proc.), która wciąż w porównaniu do Sentiment Survey jest blisko połowę mniejsza. Inwestorzy indywidualni w USA są bardziej powściągliwi w ocenie sytuacji, a co do wzrostów w najbliższym półroczu przekonanych jest zaledwie 39,2% ogółu inwestorów.

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów poddany został gwałtownej korekcie. W 2 tygodnie z rekordowych poziomów powyżej 52 pkt. proc. spadł do 32,1. Analizując historię badania od maja 2011 roku, każdy spadek ze strefy powyżej 40 pkt. proc. kończył się spadkiem do poziomów przynajmniej 10 pkt. proc.. Jedyny w historii powrót z poziomu powyżej 50 pkt. proc. zakończył się skrajnie niskim odczytem na poziomie -20 pkt. proc.. Powyższe dane wskazują, że najbliższe miesiące mogą przynieść ochłodzenie nastrojów z czym wiąże się również duży spadek wartości indeksów. 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie