Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Strach przed ograniczeniem roli OFE, napiętnowany przez liczne publikacje w mediach, okazał się bezpodstawny. Natomiast okresy towarzyszące ogłaszaniu zmian w OFE i towarzysząca im wyprzedaż akcji okazały się najlepszymi okresami do akumulacji akcji przed nieuchronnie zbliżającą się hossą. Niezaprzeczalna poprawa koniunktury i wskaźników wyprzedzających, coraz lepsze perspektywy wyników spółek oraz ogromne zaległości do giełd zagranicznych musiały prędzej czy później znaleźć swoje odzwierciedlenie również na GPW. Na koniec października indeks szerokiego rynku WIG znajdował się na poziomie najwyższym od 5 lat, przy czym głównymi beneficjentami hossy są spółki małe i średnie. Zgodnie z teorią tzw. „dezinflacyjna faza ożywienia gospodarczego” (dołek tempa wzrostu PKB i minimum tempa inflacji) to najlepszy okres na inwestowanie w akcje. Ponadto rynkom kapitałowym w znacznym stopniu pomogło odłożenie w czasie decyzji o zakończeniu programu luzowania ilościowego (QE3) oraz porozumienie w sprawie długu publicznego w USA. Przedłużyło to najprawdopodobniej hossę do wiosny 2014 r. Obecnie wskaźniki rynkowe GPW wciąż kształtują się na poziomie 2-3 krotnie niższych niż w 2007 czy nawet 2011 roku, a napływy do funduszy akcyjnych dopiero zaczynają nabierać tempa. Z drugiej strony patrząc zwiastuje to ożywienie gospodarcze, bo giełda wyprzedza sferę realną o 5-7 miesięcy.

 

 

Ponadto za granicą zaczynają się spekulacje pod zwiększenie skupu obligacji (czyli QE4) zamiast ograniczenia obecnego programu.

 

Wykres WIG (interwał tygodniowy)

 

Wykres WIG (interwał miesięczny)

 

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

25.10: Hossa
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie