Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Absurdalny zakaz reklamy dla OFE

W zeszłym tygodniu ujrzeliśmy, kolejną, mam wrażenie ostateczną, wersję „reformy” OFE. Najważniejsza sprawa nie uległa zmianie. Rząd dokonuje nacjonalizacji części obligacyjnej, zgromadzonej przez 13 lat w OFE. Umarza te obligacje, a ich równowartość dopisze do naszych rachunków w ZUS-ie.

Rząd nie ma już wyjścia i mimo zbiorowego wyśmiania i obnażenia wszystkich słabości tej "reformy" dni OFE są policzone.

Wylano już tyle pomyj na ten pomysł Rządu, że aż ciężko zliczyć negatywne opinie. Co ważne podkreślenia, nie widziałem ani jednej pozytywnej, która przyklaskiwałaby pomysłowi rządu. Wszystkie bez wyjątku opinie nie zostawiają suchej nitki na tej „reformie” nazywając ją od delikatnego i wyważonego „umorzenia części obligacyjnej”, kończąc na brutalnym „złodziejstwie”.

 

Oczywiście nie ma już odwrotu, rząd nie ma wyjścia i mimo zbiorowego wyśmiania i obnażenia wszystkich słabości tej „reformy” dni OFE są policzone. Aby jednak wbić ostateczny gwóźdź do trumny OFE, rząd nic pozostawia przypadkowi. Widać, że chce mieć pewność, za rok, może dwa, OFE już nie będzie i w przedstawionej kolejnej propozycji wprowadza dodatkowo zakaz ich reklamy.

 

Jak wiadomo, będziemy mieli czas, aby zdecydować, czy chcemy dalej oszczędzać w OFE, czy też przenieść nasze oszczędności w całości do ZUS-u. Aby jednak ta „gra” nie była sprawiedliwa, rząd po pierwsze wprowadzi zasadę domyślności po stronie ZUS-u oznaczającą, że zaniechanie deklaracji, mimo że teraz wszyscy oszczędzamy w OFE, spowoduje przeniesienie naszych pieniędzy w całości do ZUS-u. A po drugie właśnie zakazuje Otwartym Funduszom reklamowania się.

 

To ostatnie brzmi tak absurdalnie, że aż nie do uwierzenia (żeby była jasność to pierwsze też nie jest w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem). To tak jakby prywatnemu przewoźnikowi kolejowemu zakazać reklamowania swoich usług i tym samym zmusić wszystkich do jeżdżenia państwowym PKP. A dlaczego hurtem nie zakazano reklamowania się inPostowi? Przecież wszyscy powinni korzystać tylko i wyłącznie z usług Poczty Polskiej. Wydaje się niemożliwe, ale jednak to prawda, za rozpowszechnianie informacji reklamowych o otwartym funduszu będzie za chwilę grozić aż do 1 miliona złotych grzywny lub też pozbawienie wolności do lat 2.

 

Zobaczmy do jakiego kuriozum dochodzimy. Mogą się reklamować partie polityczne, mógł się reklamować Amber Gold, mogą wszystkie parabanki, których podstaw i uczciwości działania nikt nie sprawdza, dopóki nie wybuchnie jakaś wielka afera z ich udziałem, a nie będą mogły, prześwietlone przez KNF na wszystkie strony, Otwarte Fundusze Emerytalne. Ciekawe, czy przykładowe PTE będzie musiało zamknąć swoją stronę internetową, na której napisze „Osiągnęliśmy najlepszy wynik ze wszystkich OFE w ostatnim roku”? A czy karze będą podlegały np. różnego rodzaju serwisy informacyjne, które regularnie opublikują rankingi OFE? Takie zestawienia dosyć często pojawiają się w mediach biznesowych, pozwalając tym samym obywatelom racjonalnie wybrać najlepszy fundusz emerytalny. Wygląda na to, że od teraz będziemy decydowali w ciemno.

 

W związku z tym, wydaje się, że Rząd powinien zachować konsekwencję i zakazać również reklamowania ZUS-u, po czym karać wszystkich ministrów po kolei, z premierem włącznie, za wypowiedzi typu „Nie chcę uczestniczyć w ryzykownej grze giełdowej, wybieram pewność i bezpieczeństwo ZUS-u”. Byłoby chociaż tutaj sprawiedliwie…

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Absurdalny zakaz reklamy dla OFE