Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestorzy wciąż w dobrych nastrojach, hossa trwa

Za oceanem politycy wciąż nie rozwiązali sporu dotyczącego limitu długu USA. Zbliżający się graniczny termin wypłacalności państwa – 17 października powinien zwiększać nerwowość wśród inwestorów. Zwykle przejawia się to rozchiwaniem na rynkach, dużym wahaniom cen i dynamicznym zaburzeniem równowagi pomiędzy popytem, a podażą. Tymczasem po 3 tygodniowej korekcie jaka pojawiła się na Wall Street, byki przejęły inicajatywę. Podczas wczorajszej sesji S&P500 zamknęło się 2,2% na plusie, zazieleniły się również indeksy europejskie. Niemiecki DAX zyskał 2%, a falogwy indeks GPW – WIG20 ponad 3,5%. Trudno wskazać jednoznaczyny powód tak wyraźnego ataku popytu. Z pewnością jednym z nich są pogłoski, o zgodzie między republikanami, a demokratami co do krótkoterminowego przedłużenia możliwości zaciągania długów przez USA. To z kolei dałoby więcej czasu na wyjście z patu, w którym obecnie znalazł się kongres. Nie bez znaczenia, może też być fakt namaszczenia Janet Yellen na przyszłą przewodniczącą FED, która ma bardzo łagodne podejście do polityki pieniężnej.

 

Na GPW w Warszwie trwa hossa. Inwestorzy wykazują dużą stabilność i nastawienie pozytywne. Można powiedzieć, że przyzwyczaili się do trwającej od kilku miesięcy hossy. Wydaje się, że mocne przyspieszenie cen akcji jakie obserwowaliśmy wczoraj na giełdzie może jeszcze rozochocić krajowych inwestorów do większego zaangażowania w bardziej ryzykowne walory. Otocznie makroekonomiczne sprzyja giełdzie. Koszt kapiatału jest niski, mało opłacalne jest obecnie deponowanie  oszczędności na lokatach bankowych stąd więcej kapitału napływa na GPW. W najbliższym okresie na rodzimm rynku będą dyskontowane informacje dotyczące projektu OFE, który jest kluczowym składnikiem dalszego dynamicznego rozwoju warszawskiej giełdy.

 

 

W tygodniu zakończonym 10 października udział niedźwiedzi spadł o 0,5 pkt. proc. do 23% ogółu inwestorów. Jednocześnie wskaźniki jakimi są: kurs WIG20 i udział niedźwiedzi przecięły się. Patrząc na historię badania okazuje się, że przecięcia porównywanych wykresów wróżą bliskość korekty, lub dynamiczne przyspieszenie kursu WIG20 i w następstwie zmianę biegunów.

 

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Dobry nastrój nie opuszcza polskich inwestorów. Już od miesiąca poziom byków znajduje się powyżej granicy 50% i notuje niewielkie tygodniowe zmiany. W ubiegłym tygodniu zmniejszyła się nieznacznie ilość optymistów i pesymistów, odpowiednio -0,5 i -1,2 pkt. proc., na rzecz inwestorów nastawionych neutralnie (wzrost o 1,7 pkt. proc.). Ankietowani w USA pokazują odwrotną tendencję. Tam nastroje polaryzują się, wzrastają zarówno byki jak i niedźwiedzie, identycznie po 3,5 pkt. proc.

 

 

Wskaźnik INI w tym tygodniu spadł nieznacznie o 0,7 pkt. proc do 32,2. Hossa na giełdach rozpędza się i po kilku miesiącach stabilnych wzrostów popyt dynamicznie przyspieszył. Otoczenie makroekonomiczne sprzyja dalszym wzrostom cen akcji. Indeksy znajdują się bardzo blisko swoich historycznych maksimów i kolejne szczyty z pewnością zwiększą liczbę optymistów w kolejnym tygodniu. Prognozowany ruch wzrostowy na WIG20 powinien potrwać do końca października, natomiast większa korekta jest spodziewana w listopadzie, który jest od lat jednym z najsłabszych miesięcy na giełdach.

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Inwestorzy wciąż w dobrych nastrojach, hossa trwa