Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestorzy przyzwyczajają się do hossy

W USA widać dalszą poprawę sytuacja makro. Gospodarka Stanów Zjednoczonych w II kwartale rosła w tempie 2,5%, gdy w I kwartale było to zaledwie 1,1%. Poprawia się też sytuacja na rynku pracy. Do 305 tys. z 310 tys. w zeszłym tygodniu spadła ilość osób po raz pierwszy wnioskujących o zasiłek dla bezrobotnych, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu. Mimo dobrych odczytów wskaźników makroekonomicznych inwestorzy w USA są nieufni. Ulga jaką wywołało zeszłotygodniowe wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke (nie ogłoszono na nim ograniczenia QE3), szybko przerodziła się w niepewność i została odczytana jako brak konsekwencji FED. Skutkowało to serią aż 5 spadkowych sesji z rzędu. Tak słabej passy na S&P500 w tym roku jeszcze nie widzieliśmy. Hossie za oceanem nie pomaga też spór w Kongresie o warunki podniesienia limitu długu. Jeśli spór będzie się przedłużał, na co wskazuje nastawienie republikanów, to może powtórzyć się sytuacja z połowy 2011 roku, kiedy to USA otarły się o niewypłacalność.

 

Na tle zamieszania za oceanem i spadków w Europie, polska giełda kontynuuje hossę. Tydzień po konferencji FED, WIG20 przebił ważny opór (linię trendu spadkowego) i nadal rośnie. Zwyżkują wszystkie indeksy, a indeks głównego rynku - WIG znajduje się na najwyższych poziomach od poand 5 lat. Inwestorzy są w wyraźnie dobrych nastrojach po zapowiedziach Premiera Tuska, że nie jest wykluczone złagodzenie zmian ws. OFE (wyboru pomiędzy ZUS i OFE będzie można dokonywać co kilka lat).

 

 

W tygodniu zakończonym 26 września udział niedźwiedzi spadł nieznacznie osiągając poziom 22,4%. Jednocześnie zanotowaliśmy spadek liczby inwestorów nastawionych neutralnie i wzrost odsetka optymistów do poziomu 59,5%. Kurs WIG20 i udział niedźwiedzi znajdują się na granicy przecięcia co zapowiada odwrócenie tendencji. W tym przypadku byłby to wzrost udziału niedźwiedzi oraz korekta na indeksie WIG20.

 

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Po konferencji FED inwestorzy w Polsce zareagowali odwrotnie niż uczestnicy rynku w USA. Podczas gdy na Wall Street współczynnik byków spadł o ponad 9 pkt. proc., a 33% pozostaje poza rynkiem, na GPW dominują optymiści (obecnie 59,5%). Udział niedźwiedzi jest podobny jak przed tygodniem, co świadczy o przejściu osób nastawionych neutralnie na stronę byków.

 

 

Od 3 tygodni wskaźnik INI rośnie, osiągając najwyższy pułap od 6 tygodni. Obecnie wynosi 37,1 pkt. i znajduje się blisko granicy wskazującej na hurraoptymizm (analogia do wykupienia rynku). Patrząc na historię badania wzrost indeksu powyżej 40 zawsze zwiastował korektę. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że najbliższy tydzień przyniesie dalsze wzrosty wartości indeksów, po których powinniśmy spodziewać się głębszej przeceny.

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Inwestorzy przyzwyczajają się do hossy