Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

UPDATE 15.07: Duża niepewność do końca wakacji - waży się przyszłość OFE

W drugiej połowie czerwca sytuacja odwróciła się. Na GPW zaczęli dominować sprzedający, pomimo wciąż występującej przewagi byków w horyzoncie pół roku (wyniki INI). Najpierw powodem była silna korekta za granicą wywołana obawami o koniec stymulowania gospodarki w USA, czyli po wypowiedziach Fed o ograniczeniu tempa skupu obligacji i całkowitym zakończeniu programu QE3 do połowy 2014 roku (w związku z poprawą na amerykańskim rynku pracy). Później doszła do tego jeszcze publikacja raportu dot. planowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym i przyszłości OFE. Wszystkie rekomendowane warianty mogą istotnie ograniczyć rolę funduszy emerytalnych na warszawskim parkiecie, a zależy od nich bardzo wiele (stanowią 20% struktury akcjonariatu i obrotów akcjami GPW). Na Węgrzech po nacjonalizacji OFE, indeksy giełdowe spadły w kilka miesięcy o blisko 40% a później weszły w trend boczny. Nie pomogły nawet kolejne obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i rekordowo tani koszt pieniądza (2,5%) ani pozytywnie zaskakujące wskaźniki wyprzedzające koniunkturę, zarówno w Polsce, jak i strefie euro.

 

Do końca wakacji kiedy zostanie opublikowany raport o OFE możemy liczyć na odreagowanie spadków. Giełda warszawska ma bowiem wciąż wiele do nadrobienia do rynków zagranicznych, a ożywienie w polskiej gospodarce (zwłaszcza po decyzjach RPP) musi przyjść wcześniej lub później. Strach i niepewność na rynku powróciły, czy to wystarczy do wzrostów? Krótkoterminowo zapewne tak, rynek jest bowiem mocno wyprzedany (wyprzedaż ocierała się niemal o panikę). Ponadto na wykresach wielu małych i średnich spółek nie stało się praktycznie nic szczególnego, jakby nie znać informacji publikowanych w mediach oraz wykresu WIG20 można by uznać, iż to tylko zwyczajna korekta. Indeks WIG obronił wsparcie na poziomie 44,5-45 tys. pkt. w skali tygodniowej, co oznacza, że nadal jest nad linią trendu wzrostowego trwającego od marca 2009 roku. Obecnie mamy do czynienia z odreagowaniem silnych spadków, zobaczymy jak indeksy giełdowe zachowają się przy średnich ruchomych i kolejnych oporach.

 

Obecnie w przypadku wielu spółek występują ruchy powrotne po dużym spadku, ale czy to koniec przeceny?

 

Wykres WIG20 (interwał tygodniowy)

 

 

Wykres WIG (interwał tygodniowy)

 

 

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

UPDATE 15.07: Duża niepewność do końca wakacji - waży się przyszłość OFE
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie