Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 13.06: Dwóch na trzech inwestorów to byki

Za nami kolejny tydzień relatywnej siły polskiego rynku akcji. Podczas gdy zagraniczne giełdy doświadczały korekty u nas wystąpiła konsolidacja po wcześniejszym wybiciu indeksu szerokiego rynku na najwyższe poziomy od dwóch lat. Kurs indeksu WIG, dzięki znaczącym zwyżkom akcji małych i średnich spółek (co pokazuje, iż to głównie krajowi inwestorzy mogą odpowiadać za wzrosty), wygrywa z indeksem blue-chipów, który napotkał opór na poziomie 2500 pkt. Inwestorzy uwierzyli, że dołek koniunkturalny jest już za nami, a wiele kursów akcji jest niedowartościowanych. Przystąpili do wzmożonych zakupów. Pojawili się nowi liderzy wzrostów, wśród których prym wiodą spółki mające najwięcej zyskać na obniżkach stóp procentowych. A być może to nie koniec zapowiadanego przez członków RPP cyklu obniżek stóp. Opublikowany przez GUS wskaźnik inflacji CPI w maju wyniósł bowiem zaledwie 0,5% w skali roku. Jest to wynik najniższy od początku 2006 roku i wskazuje na ustabilizowanie cen (główny wpływ mają obniżki cen paliw i energii). Ponadto w mijającym tygodniu mieliśmy do czynienia z dobrymi odczytami danych makroekonomicznych, zarówno dotyczących Europy jak i „standardowo” USA. Generalnie obecna spokojna atmosfera sprzyja bykom.

 

 

Inwestorzy nie mają wątpliwości. Za pół roku indeksy będą na wyższych poziomach niż obecnie. Tak sądzi już niemal dwóch na trzech polskich inwestorów. Jest to najwyższy poziom byków od początku roku. Wcześniej tak skrajne poziomy optymizmu miały miejsce tylko dwukrotnie – w marcu 2012 r. i styczniu 2013 r. kiedy to warszawskie indeksy giełdowe osiągały lokalne maksima, po których występowała wielotygodniowa korekta. Czy historia znowu zatoczy koło? Tym razem może być jednak inaczej. Wszystko wskazuje bowiem na to, iż na GPW zaczyna się hossa, a na kontach inwestorów leży mnóstwo gotówki na bardzo niski procent. Mogłoby to oznaczać, że udział byków będzie się przez dłuższy czas utrzymywał na tak wysokim poziomie. Jedno jest pewne, mamy do czynienia z krótkoterminowym wykupieniem i ryzyko inwestycje w takim horyzoncie wydaje się bardzo wysokie. Odsetek pesymistów stanowi obecnie zaledwie 15,8% inwestorów, tj. najmniej od września ubiegłego roku.

 

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Główne indeksy amerykańskie obroniły swoje wsparcia wyznaczone przez 50-sesyjną średnią ruchomą. Jednak czy to trwale zakończy realizację zysków na Wall Street pokażą najbliższe tygodnie. Na pewno byki pokazały swoją determinację. Jeśli chodzi o wyniki Sentiment Survey (dla przypomnienia jest to odpowiednik INI) wskazują obecnie na niezdecydowanie tamtejszych inwestorów. Wszystkie grupy inwestorów są tam niemal tak samo liczne – byki, niedźwiedzie i neutralni.

 

 

Indeks INI, obrazujący różnicę w pkt. proc. pomiędzy odsetkiem optymistów i pesymistów na GPW wzrósł do najwyższego poziomu od początku roku. Odsetek byków aż o 48 pkt. proc. przekracza udział niedźwiedzi. Czy i tym razem oznacza to korektę?

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

INI 13.06: Dwóch na trzech inwestorów to byki