Chat with us, powered by LiveChat

Pożegnajcie FW20, powitajcie kontrakty na WIG5

Skomentuj artykuł
© sergey_p - Fotolia.com

Jak ogólnie wiadomo Giełda prowadzi konsultacje na temat zastąpienia indeksu WIG20 indeksem WIG30. Oprócz poszerzenia indeksu o 10 spółek nastąpi zmiana formuły przeliczania z cenowego na dochodowy.

 

Bardzo odczuwalną zmianą natomiast będą zupełnie inne standardy kontraktu terminowego bazującego na nowym indeksie WIG30. Podstawową różnicą w stosunku do kontraktu na WIG20 ma być zmiana mnożnika z 10 na 100. Oznaczać to będzie, ze zmiana notowań kontraktu o 1 punkt spowoduje zmianę stanu naszego konta o 100 zł dla każdego posiadanego kontraktu terminowego (do tej pory było to 10 zł). Sporo, prawda? Należy jeszcze zaznaczyć, że krok notowań tego kontraktu zostanie zmieniony na 0,5 pkt, ale nie zmienia to zbytnio obrazu sytuacji, że taki kontrakt przestanie być łatwo dostępny dla wielu inwestorów indywidualnych, którzy grają małą liczbą kontraktów. Dla osób, które do tej pory inwestowały większą liczbą kontraktów, w szczególności powyżej 10 sztuk jednocześnie, sytuacja niewiele się zmieni, ale dla drobnych inwestorów zostanie utworzona skuteczna bariera cenowa.

Podstawową cechą odróżniającą kontrakt na WIG30  od kontraktu na WIG20 ma być zmiana mnożnika z 10 na 100

Argumenty Giełdy wydają się oczywiste. Aktualnie przy takim kontrakcie jak FW20, procent jaki stanowią koszty transakcyjne jest zbyt duży dla inwestorów operujących na zagranicznych rynkach i przyzwyczajonych do wielokrotnie niższych prowizji. Zwiększenie wielkości kontraktu dziesięciokrotnie, automatycznie spowoduje zmianę relacji wielkości kontraktu terminowego w stosunku do kosztów transakcyjnych, co powinno spowodować zwiększenie zainteresowania dużych inwestorów instytucjonalnych. Po wprowadzeniu UTP i po przewidywanym upowszechnieniu się handlu algorytmicznego, poziom prowizji będzie miał często decydujące znaczenie przy decyzji o zaangażowaniu się dużych inwestorów na danym rynku.

 

Co z inwestorami indywidualnymi? Dla bardzo wielu z nich taki kontrakt na WIG30 będzie zbyt duży. Tym inwestorom zostanie do dyspozycji nowotworzony kontrakt na kompletnie nowy indeks WIG5. W tym kontrakcie mnożnikiem, podobnie jak obecnie przy FW20, byłoby 10, czyli zmiana notowań tego kontraktu o 1 pkt będzie oznaczała zmianę jego wartości o 10 zł. A więc otrzymalibyśmy bliźniaczy do istniejącego instrument z dobrze znanymi zasadami. Zmieniłby się tylko instrument bazowy. Aktualnie w skład indeksu WIG5 hipotetycznie weszłyby takie spółki: PKOBP, KGHM, PZU, PEKAO i PKN ORLEN.

 

Cechą uboczną indeksu WIG5 będzie jego większa zmienność niż indeksu WIG20 i nowotworzonego WIG30. Z jednej strony może to być cecha pożądana przez inwestorów indywidualnych, którzy handlując różnymi instrumentami pochodnymi poszukują instrumentów o wysokiej zmienności. Z drugiej strony tak mała liczba instrumentów w indeksie może powodować zwiększenie prawdopodobieństwa „cudofixingów” lub innych ekstremalnych odchyleń. Oczywiście w długim terminie wszystkie różnego rodzaju nietypowe odchylenia znosiłyby się, lecz w krótkim terminie, w szczególnie dla day-traderów byłoby to potencjalne niebezpieczeństwo, które z pewnością należałoby wziąć pod uwagę kupując lub sprzedając kontrakt terminowy na indeks WIG5.

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie