Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Po co nam WIG30?

Giełda rozpoczęła konsultacje związane z zastąpieniem dobrze znanego indeksu WIG20 nowym indeksem WIG30. Samo rozszerzenie indeksu nie budzi wątpliwości. Indeks WIG20 był wprowadzany jak na GPW były notowane 24 spółki. Dzisiaj na Giełdzie notowanych jest ponad 400 spółek. Toteż więcej spółek może być uznane za reprezentację największych przedsiębiorstw polskiej gospodarki.

Kluczowa jest zmiana formuły przeliczania indeksu WIG30 z cenowego na dochodowy

Nie ulega wątpliwości, że 10 spółek dołączonych do najważniejszego, nowego indeksu WIG30 bardzo na tym zyska. Pojawi się więcej raportów analitycznych dotyczących tych spółek, zwiększy się zaangażowanie inwestorów instytucjonalnych, którzy siłą rzeczy będą musieli zainteresować się dodatkowymi podmiotami w indeksie.

 

Spółki te zyskają na płynności, co spowoduje także korzyść dla inwestorów indywidualnych. Zmniejszy się także prawdopodobieństwo różnego rodzaju „cudofixingów” na indeksie. Każda z 30 spółek wchodzących w skład WIG30 będzie miała mniejszy wpływ na jego wartość niż jest o aktualnie. Duża zmiana na fixingu na jednej spółce nie będzie miała aż takiego wpływu na indeks jak to jest do tej pory. Indeks WIG30 powinien się charakteryzować odrobinę mniejszą zmiennością.

 

Jednakże o wiele ważniejszą sprawą dla inwestorów indywidualnych od rozszerzenia indeksu o 10 spółek jest zmiana formuły jego obliczania. WIG30 zgodnie z zapowiedzią ma być indeksem dochodowym, a więc uwzględniającym w swojej konstrukcji wypłacane przez spółki dywidendy. Spowoduje to np. to, że nowy indeks, w długim terminie, z założenia będzie zachowywał się dużo lepiej niż indeks WIG20. Taka zmiana liczby spółek w indeksie z 20 na 30 jest znakomitym momentem, aby skorygować sposób obliczania indeksu i Giełda właśnie to robi.

 

O wiele trudniejsze zadanie zostanie teraz postawione przed różnego rodzaju funduszami inwestycyjnymi, które do tej pory porównywały się do indeksu WIG20. Teraz będzie im dużo ciężej „pobić” indeks. Zniknie także różnica w notowaniach między indeksem a ETF-em na ten indeks. Zniknie przy okazji zasadność istnienia takiego indeksu jakim do tej pory był WIG20TR, którym tym właśnie różni się od WIG20, że jest właśnie indeksem dochodowym.

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Po co nam WIG30?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie