Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

W SKOK-u bezpiecznie jak w banku

Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła wyznaczać zarządy SKOK-ów, dzielić kasy oszczędnościowo-pożyczkowe, wydzielać z nich części i zbywać lub łączyć z bankiem – przewiduje nowo przyjęta przez Sejm ustawa o SKOK-ach. Spółdzielcze kasy zostaną poddane rygorystycznym regulacjom właściwym dla banków, w zamian za co depozyty ulokowane w SKOK-ach zostaną objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

 

Nadzór KNF nad spółdzielczymi kasami będzie silniejszy niż nad bankami, chociaż działalność kas jest znacznie węższa. Przede wszystkim SKOK-i działają tylko w realnej gospodarce i nie spekulują depozytami klientów na rynkach finansowych. W związku z tym ryzyko, przed którym muszą się zabezpieczyć, powinno być niżej wycenione. Ponadstandardowe podniesienie poprzeczki bezpieczeństwa depozytów w SKOK-ach będzie dla kas bardzo kosztowne.

 

Kwoty, które nowa ustawa nakazuje wnosić do BFG i KNF, wcześniej trafiały do członków kas w postaci wyższego oprocentowania depozytów niż w bankach i niższych kosztów pożyczek. Przedstawiciele SKOK-ów od dawna wskazują, że spółdzielcze kasy jako instytucje konkurencyjne w sferze działalności kredytowo-depozytowej wobec banków znalazły się na celowniku lobby bankowego, które ma swoich przedstawicieli także w Sejmie.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

W SKOK-u bezpiecznie jak w banku