Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 25.04: Niedźwiedzie dominują - po raz pierwszy od 9 miesięcy

Nie widać końca spowolnienia w polskiej gospodarce, a nawet jeśli przyjdzie to nie powinno być dynamiczne. Według finalnych danych opublikowanych przez GUS w IV kwartale 2012 roku wzrost PKB wyniósł zaledwie 0,7% r/r, a w wg szacunków Ministerstwa Finansów w całym bieżącym roku ma wynieść +1,5%. Stopa bezrobocia jest wciąż najwyższa od 6 lat (dla porównania w Hiszpanii przekroczyła 27% i jest najwyższa w historii), a inflacja spada. Wszystko wskazuje na to, że wyprzedzająca gospodarkę giełda, w końcówce ubiegłego roku popełniła "falstart". Sprawa jest o tyle irytująca dla polskich inwestorów, że na giełdach zagranicznych mamy do czynienia z hossą "pompowaną" przez ekspansywną politykę pieniężną banków centralnych. Na giełdzie amerykańskiej czy niemieckiej indeksy są w okolicach historycznych maksimów, co z jednej strony może świadczyć o potencjalnym wysokim poziomie ryzyka (widmo korekty), a z drugiej trzeci atak na poziom oporu może odnieść sukces. W Polsce mamy natomiast spóźnione decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych (być może ich cykl będzie kontynuowany) oraz informacje o planowanych kolejnych zmianach w OFE, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na płynność i wyceny spółek na GPW. Jednak jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, na giełdzie wyceniana jest przyszłość (2-3 kwartały w przód), a w przypadku polskiej gospodarki być może jesteśmy w okolicach dołka koniunkturalnego. Wskaźniki wyprzedzające nie wskazują na pogorszenie sytuacji, choć i nie wróżą szybkiej poprawy. Wraz z początkiem wiosny powinno nastąpić odrodzenie w sferze realnej gospodarki, a największymi beneficjentami mogą być eksporterzy w związku z atrakcyjnymi kursami walutowymi oraz lepszą koniunkturą za granicą.

 

 

W minionym tygodniu nastąpiła znacząca zmiana w nastrojach polskich inwestorów. Po raz pierwszy od 9 miesięcy udział niedźwiedzi jest wyższy od udziału byków. Przewaga wynosi 9,6 pkt. proc. na rzecz inwestorów oczekujących spadków w kolejnych 6 miesiącach. Odsetek optymistów spadł o 14 pkt. proc. – najwięcej w historii naszego badania. Obecnie byki stanowią „jedynie” 31,3% inwestorów, czyli najmniej od początku sierpnia 2012 r., kiedy dla przypomnienia powróciły wzrosty na rynek. Udział inwestorów, którzy obstawiają kontynuację przeceny wzrósł do poziomu 41%, najwięcej od czerwca 2012 r. czyli blisko roku.

 

Trend giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

Podczas gdy na warszawski parkiet powrócił pesymizm, za oceanem wraz z końcem mini-korekty wzrósł udział byków. Wciąż jednak przeważają niedźwiedzie z udziałem 38,8%. Tak duży udział pesymistów na Wall Street w trendzie wzrostowym, w okolicach maksimów jest rzadko spotykany. Być może tym razem również zadziała kontrariański charakter wskaźnika sentymentu i przy niedowierzających inwestorach rynek jeszcze urośnie.

 

 

Indeksy z warszawskiego parkietu doznały mocnej przeceny i obecnie WIG20 znalazł wsparcie na poziomie 2250 pkt. (61,8% zniesienia impulsu wzrostowego z drugiej połowy 2012 roku). Miesiąc maj może być okresem konsolidacji, jednak sezon dywidendowy w czerwcu może przynieść odreagowanie. Oczywiście jeśli mamy do czynienia obecnie z dołkiem w gospodarce realnej. Na niekorzyść byków świadczy fakt, że w kwietniu kończy się najlepszy sezonowo okres na giełdach akcji, zwany jako "sell in may and go away", a w wakacje możemy mieć do czynienia z decyzją Fed o wygaszaniu programu QE3.

 

W dniu 2 maja komentarz INI nie ukaże się.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

INI 25.04: Niedźwiedzie dominują - po raz pierwszy od 9 miesięcy
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie