Chat with us, powered by LiveChat

INI 11.04: Za oceanem indeksy na historycznych rekordach a połowa inwestorów to niedźwiedzie

Skomentuj artykuł

Temat problemów finansowych Cypru niemal całkowicie zniknął z gazet. Zastąpiły go potencjalne zmiany w OFE, które dotykają praktycznie wyłącznie warszawskiego parkietu. Debata na temat przyszłości systemu emerytalnego została rozpoczęta przez obecnego ministra finansów (i wicepremiera), który jak pamiętają inwestorzy poprzednim razem dopiął swego – zwiększono składkę do ZUS, przez co OFE mniej inwestują na rynku akcji. Wszystko w imię „sztucznego” obniżania poziomu długu publicznego, abyśmy spełniali kryteria przystąpienia do strefy euro a rentowność obligacji skarbowych spadała. Dzięki temu rząd może uniknąć niepopularnych dla społeczeństwa, choć niezbędnych reform strukturalnych. Spekulacji jest wiele m.in.: kolejne zwiększenie składki do ZUS, wypłata części środków z OFE, likwidacja części obligacyjnej, a nawet całkowita nacjonalizacja OFE (jak np. na Węgrzech). Niepewność rośnie, gdyż nie są znane szczegóły możliwych zmian, a OFE stanowią bardzo duży udział w strukturze akcjonariatu na GPW (blisko 20%), podkreślają jego stabilność i wspierają płynność. Proponowane wstępnie przez rząd rozwiązanie z przenoszeniem środków z OFE do ZUS przed emeryturą mogłoby być prawdziwą katastrofą dla GPW. Na świecie – zwłaszcza w USA i Japonii – mamy do czynienia z hossą, a bykom nie przeszkadzają słabsze odczyty PMI. Dzieje się tak dzięki ekspansywnej polityce banków centralnych, głównie amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz Banku Japonii, które prowadzą agresywny skup aktywów. W tle wciąż mamy potencjalne zagrożenie konfliktem zbrojnym z udziałem Korei Północnej, większe potrzeby Cypru i potencjalne kłopoty Portugalii, a także wciąż bardzo wysokie bezrobocie w UE (stopa bezrobocia w Grecji wynosi 27%). RPP pozostawiła stopy proc. na poziomie 3,25%, jednak spadająca inflacja może dać sygnał do kontynuacji obniżek.

 

 

Odreagowanie polskich indeksów z końcówki tygodnia może przynieść koniec korekty, która sprowadziła WIG20 z rejonu 2600 do 2300 pkt. Dwa tygodnie konsolidacji w przypadku indeksów jest widoczne również w nastrojach inwestorów. W tym czasie udział byków utrzymuje się w okolicach 40%, co wskazuje na przewagę optymistów. W stosunku do poprzedniego tygodnia wzrosła jednak liczba inwestorów oczekujących kontynuacji spadków w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Przewaga byków nad niedźwiedziami spadła i powróciła w rejony najniższe od sierpnia 2012 r.

 

Trend giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

Indeksy Wall Street są na maksimach wszechczasów. Przed S&P500 nie ma technicznych poziomów oporów. To może jeszcze nie być koniec wzrostów na giełdzie nowojorskiej, jednak wśród tamtejszych inwestorów rodzą się coraz mocniejsze obawy o fundamenty dalszej hossy i aż ponad połowa z nich oczekuje niższych poziomów indeksów za 6 miesięcy. To niewątpliwie dziwna sytuacja biorąc pod uwagę kontrariański charakter wskaźnika sentymentu inwestorów.

 

 

Jak giełda warszawska zareaguje na zbliżającą się wielkimi krokami korektę za oceanem? Koniec kwietnia to dla przypomnienia czas zamykania pozycji inwestorów, których strategia jest zgodna z powiedzeniem „Sell In May and Go Away”. Przydałoby się aby polskie indeksy nadrobiły choć trochę zaległości do tego czasu. Następnie w czerwcu pozytywny efekt może dać sezon dywidendowy.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie