Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Kulczyk Oil Ventures - podsumowanie wyników finansowych po 2012r.

Czat inwestorski

Temat czatu:

Podsumowanie wyników finansowych za 2012

26 marca 2013r.

godz: 10:00

Czat inwestorski

 

Na pytania internautów odowie:

 

Jakub KorczakJakub Korczak, Wiceprezes KOV ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji

w Europie Środkowo-Wschodniej

  • posiada ponad 15-letnie doświadczenie w bankowości inwestycyjnej, finansach i prowadzeniu relacji ze środowiskiem inwestorów,
  • pełnił funkcję CFO oraz członka zarządu Banku Pocztowego S.A. (2009–2010). Wcześniej, w BRE Banku odpowiadał za koordynację strategii i zajmował stanowisko dyrektora ds. relacji inwestorskich (2005–2009), a w Unicredit CA-IB pracował jako współzarządzający analizami sektora bankowego w regionie EMEA (2000–2005),
  • w 1997 roku ukończył studia z rachunkowości i zarządzania finansowego na Uniwersytecie Łódzkim, a w 2008 roku podyplomowe studia dla wyższej kadry kierowniczej (AMP) 
  • na IESE Business School w Barcelonie.

 

Informacje o Kulczyk Oil Ventures:

 

Kulczyk Oil Ventures jest międzynarodową spółką działającą w sektorze poszukiwania i wydobycia ropy naftowej oraz gazu, posiadającą zróżnicowany portfel aktywów, w skład którego wchodzą zarówno projekty na etapie rozpoznania i zagospodarowania złóż, jak i przedsięwzięcia o istotnym potencjale poszukiwawczym.

Od 25 maja 2010 roku akcje Kulczyk Oil Ventures są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Większościowym akcjonariuszem KOV jest Kulczyk Investments S.A., posiadająca ok. 50 proc. akcji spółki.

 

Podstawowe aktywa Spółki to:

  • udziały w pięciu eksploatowanych polach gazowych na Ukrainie (licencje produkcyjne: Makiejewskoje, Olgowskoje, Wiergunskoje oraz licencje poszukiwawcze: Krutogorowskoje i Północne Makiejewskoje)
  • lądowe obszary koncesyjne w Brunei (90 proc. udziałów i operatorka
    w Bloku L)
  • udziały w ogromnym lądowym bloku poszukiwawczym na terytorium Syrii

 


 Zapis czatu z dnia 26 marca 2013r.

 

 

dżin: Czy planowane są zmiany personalne w zarządzie?

 

Jakub Korczak: O tym decyduje Rada Dyrektorów.Nie mam wiedzy w tym zakresie.

 

 

saed: czy planujecie wcześniej spłacić kredyt z EBORu? Jeżeli tak to kiedy?

 

Jakub Korczak: Wcześniejsza spłata kredytu jest wariantem branym pod uwagę. Nasza ukraińska spółka ma wystarczające środki, aby kredyt spłacić. Jednocześnie planujemy na Ukrainie spore inwestycje, których źródłem finansowania ma być bieżący cash-flow.  Jeśli obecna rentowność naszego biznesu zostanie utrzymana, to  nie wykluczam, że dokonamy wcześniejszej spłaty kredytu.

To będzie jednak zależało od wspólnej decyzji podjętej przez konsorcjum, dlatego trudno mi wyrokować w tej sprawie.

 

 

rabbit/kovdarmowefora.pl: Kto dla KOV pełni funkcję animatora i jak oceniana jest jego praca z punktu widzenia ceny akcji?

 

Jakub Korczak: Od początku funkcję tę pełni DI BZWBK. Rolą animatora jest podtrzymywanie płynności obrotu na walorach KOV – takie jest jego zadanie i z niego jest przez nas rozliczany. Nie znam przypadku, w którym (poza krótkimi okresami po IPO, jest to jednak przypadek szczególny) animator miałby dbać o utrzymywanie określonego kursu akcji.

 

 

Adam_wro: Spółka do tej pory od kilku lat działalności nie trafiła na nic poza wodą, z perspektywy czasu był to trafny dobór miejsc?

 

Jakub Korczak: Spółka od trzech lat prowadzi wydobycie gazu i kondensatu na Ukrainie, gdzie od momentu przejęcia udziałów podłączyliśmy do produkcji 9 odwiertów, ponad sześciokrotnie zwiększając produkcję brutto (750 tys. m sześc. w grudniu 2012 vs. 113 tys. m sześc. w 2010 r.), trzykrotnie rezerwy i wielokrotnie zasoby warunkowe i perspektywiczne. Kiedy zaczynaliśmy prace na Ukrainie posiadaliśmy jedną koncesją produkcyjną i trzy poszukiwawcze, dzisiaj mamy już pięć licencji, w tym trzy produkcyjne i pracujemy nad tym, aby na kolejnej prowadzić wydobycie bez  żadnych limitów. Wartość aktywa wzrosła od momentu inwestycji z $65mln (cena zakupu $45m i $20m gotówki na rozwój firmy) do $448m, według obliczeń uznanego, niezależnego eksperta – firmy RPS Energy.

W Brunei wykonaliśmy cztery odwierty i wszystkie potwierdziły obecność węglowodorów, chociaż żaden na tym etapie nie był zdolny do komercyjnej produkcji. Jesteśmy właścicielem bardzo perspektywicznych koncesji w Brunei i na Ukrainie, ich potencjał jest regularnie poddawany ocenie niezależnych ekspertów, którzy specjalizują się w ocenie zasobów geologicznych. Jak widać, w ciągu ostatnich lat zrobiliśmy trochę więcej niż natrafienie na wodę w odwiercie, co, przy okazji, jest zjawiskiem całkowicie naturalnym.

 

 

leszek: Co z debiutem na AIM? Czy po wpadce brunejskiej plany te są nadal aktualne? Co miałoby dać wejście na AIM i z czym wiązałoby się to dla obecnych akcjonariuszy?

zly_inwestor: Kiedy usłyszymy konkrety w sprawie ewentualnych notowań na LSE? Od 2011 akcjonariuszom tylko mydli się oczy w tej sprawie.

 

Jakub Korczak: Tak, jak już nie raz podkreślaliśmy, notowanie spółki na uznanym rynku międzynarodowym, pośród innych spółek poszukiwawczo-wydobywczych pozostaje naszym strategicznym celem. Zależy nam na uzyskaniu światowej ekspozycji i wyceny, dostępu do szerokiej bazy międzynarodowych inwestorów, specjalistów z branży oil&gas. Nie chcemy jednak wchodzić na taki rynek tylko dla samej na nim obecności. Warunkiem jest zapewnienie płynnego obrotu naszymi akcjami.

 

slaw555: Co z inwestorem w Brunei do bloku L ?

jaca: Czy pozyskaliście Państwo partnera do bloku L?

 

Jakub Korczak: Na chwilę obecną prace w Bloku L finansowane są w 90%  przez KOV. Prowadzimy prace w kierunku zmniejszenia zaangażowania w Bloku, jednak ze względu na stabilną sytuację finansową KOV nie jest to działanie niezbędne dla przeprowadzenia prac na tym etapie poszukiwawczym. Niemniej jednak odnotowujemy potencjalnie zainteresowane udziałem w pracach w tym Bloku ze strony inwestorów branżowych. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się zaprosić do współpracy partnera, będziemy konsekwentnie realizować plany zmierzające do uruchomienia produkcji w Brunei.

 

rabbit/kovdarmowefora.pl: Jak wygląda sprawa projektu rafinerii w Ukrainie? W jakim jest stadium, ile środków jest na to zabezpieczonych, jak wyglądają ramy czasowe projektu?

 

Jakub Korczak: Nie wiem, skąd pytanie o rafinerię… Zapewne chodzi o kolejną stację przerobu gazu i kondensatu? Tak, jest to w planie, tym bardziej w świetle ostatnio ogłoszonych sukcesów prac poszukiwawczych na polu Makiejewskoje. Projekt jest wykonany, budżet tego roku uwzględnia środki na budowę takiego zaplecza; projekt zostanie zrealizowany w odpowiednim, z biznesowego punktu widzenia, momencie.

 

 

politycznie: Wspomina Pan o stabilnej sytuacji politycznej w Brunei, jednakże tego samego nie można stwierdzić o Syrii. Jak otoczenie polityczne w Syrii wpływa na prowadzoną działalność?

międzynarodowy: Co z Państwa pracami w Syrii? Nic ostatnio się o nich nie słyszy.

 

Jakub Korczak: W Syrii trwa wojna domowa, nie prowadzimy tam żadnych działań.

 

 

control: Ile zajmie sprawdzenie czy na złożu w Burnei jest ropa?

 

Jakub Korczak: W branży oil&gas niełatwo jest odpowiedzieć na takie pytania, czasami jest to wręcz niemożliwe. Na 2013 rok zaplanowaliśmy wykonanie dwóch odwiertów – zobaczymy, jakie przyniosą one rezultaty.

Planujemy, że prace nad pierwszym odwiertem potrwają ok 45 dni. Po tym czasie wiertnica pojedzie na miejsce drugiego odwiertu, a testowanie obydwu potrwa około kilku tygodni. Do końca sierpnia powinniśmy znać już wyniki prac.

 

 

tommy: Co stanie się jeżeli spółka nie znajdzie inwestorów? Zostanie sprzedana?

 

Jakub Korczak:  KOV od początku swojej obecności na GPW ma stabilnego głównego akcjonariusza, który w pełni wspiera działania Spółki. Trzeba jednak pamiętać, że w tej chwili nasza działalność, dzięki sukcesom odnoszonym na Ukrainie finansuje się już sama i generuje zyski. Na chwilę obecną nie ma więc ryzyka tak gwałtownych ruchów, jak sprzedaż.

 

 

acinron777: Czy jest możliwość skupu akcji przez KI w celu odsprzedania ich na AIM ???

 

Jakub Korczak: To jest pytanie do Kulczyk Investments. Nie mamy wiedzy na ten temat.

 

 

rabbit/kovdarmowefora.pl: Czy poza postępowaniem w stosunku do TAP Oil Ltd. prowadzone są nadal rozmowy z Petroleum Brunei w sprawie zmiany decyzji wygaśnięcia licencji w Bloku M?

slaw555: Czy KOV planuje przejęcie utraconego Bloku m również jako operator

rabbit/kovdarmowefora.pl: Brunei i Reszta-Czy KOV pracuje nad odzyskaniem Bloku M Brunei (lub jego perspektywicznych fragmentów)? Jeśli tak, to w jakich ramach czasowych ten temat zostanie rozstrzygnięty (na tak lub na nie)?

 

Jakub Korczak: Rozmowy dotyczące Bloku M są prowadzone w różnym zakresie i na różnych szczeblach, dlatego trudno jest, nawet w przybliżeniu, wskazywać tu ramy czasowe i możliwe rozstrzygnięcia. Nie chciałbym w tej sprawie wzbudzać dodatkowych emocji, dlatego myślę, że najbardziej uczciwą odpowiedzią będzie odwołanie się do ostatniego i wciąż aktualnego komunikatu giełdowego spółki w tej sprawie, z którego wynika, że PetroluemBrunei, czyli narodowy zarządca koncesji odmówił ówczesnemu operatorowi Bloku M zgody na przedłużenie etapu II prac poszukiwawczych. KOV natomiast dąży do wypracowania korzystnego dla siebie rozwiązania, poprzez prowadzenie rozmów na miejscu. Ich wynik trudno nam dzisiaj przewidzieć.

 

 

saed: jak interpretowac ostatni transakcje obrotu akcjami KOV, ktore odbyly sie na London Stock Exchange?

 

Jakub Korczak: Spółka nie ma wiedzy na ten temat.

 

 

black: Jaki spółka ma pomysł na uzyskanie płynności na następne 12 miesięcy?

Bartlomiej: W jaki sposób spółka planuje finansowanie kolejnych aktywów wydobywczych?

Damian@gmail: W jaki sposób będą finansowane przyszłe inwestycje ? Czy akcjonariusze mogą obawiać się rozwadniania kapitału akcyjnego?

 

Jakub Korczak: Pamiętajmy, że dzisiaj KOV jest dojrzałą spółką poszukiwawczo-wydobywczą, mamy udokumentowane rezerwy i zwiększające się wolumeny produkcji, a EBOR, który udzielił nam wsparcia na Ukrainie mówi o naszej inwestycji jako o modelowym przykładzie prowadzenia projektu. Niedawno poinformowaliśmy o dywidendzie z KUB-Gasu, która wynosiła 7 mln USD. Co więcej, tegoroczny program prac i inwestycji na Ukrainie będzie w całości finansowany z bieżących zysków generowanych w tym kraju. Przypominam o tym dlatego, że tego rodzaju historia osiągnięć otwiera nam wiele nowych możliwości pozyskiwania finansowania, od kredytu poprzez wymianę akcji np. wskutek przejęcia innej spółki o podobnym profilu. Będziemy je rozpatrywać w zależności od przyjętego scenariusza. Jednocześnie akcjonariusze spółki poszukiwawczo wydobywczej, takiej jak KOV, muszą mieć świadomość, że projekty prowadzone przez nią charakteryzują się stosunkowo dużą kapitałochłonnością a podstawowym źródłem pozyskania kapitału w tym biznesie pozostaje emisja akcji.

 

 

wiosna: W jakim stopniu złoże w Brunei jest „przeszukane”? Jaką ma powierzchnię?

 

Jakub Korczak: Blok L zajmuje powierzchnię 1.123 tys. km², w czerwcu 2012 zakończyliśmy pozyskiwanie 192 km² danych sejsmicznych 3D. Pomimo ogromu prac i uzyskanych danych, jest to zaledwie niewielki procent całości. Wciąż pozostaje zatem duży teren do poszukiwań.

 

 

jaca: Z jakim całkowitym odpisem trzeba się liczyć w przypadku niepowodzenia 2 wierceń w Brunei skoro sam koszt jednego wiercenia to 20 mln USD?

 

Jakub Korczak: Koszt całego programu wierceń w Brunei wynosi ok. 20 mln USD. Do tej pory na prace poszukiwawcze wydaliśmy w tym kraju ok. 40 mln USD. Myślę jednak, że jest jeszcze o wiele za wcześnie na to, żeby myśleć o ewentualnych odpisach. W kwietniu zaczynamy prace nad dwoma bardzo perspektywicznymi odwiertami, które w przypadku sukcesu, mogą całkowicie zmienić nasz biznes. Ich potencjał jest ogromny, kilkanaście razy przekracza możliwości Ukrainy. I na tym się dzisiaj koncentrujemy.

 

 

paulin: Ceny gazy w Europie spadają cały czas, do jakiej kwoty za 1000 m3 będzie opłacalne wydobycie na Ukrainie zakładając obecne wydatki na zarząd.

 

Jakub Korczak: Obecna rentowność operacyjna spółki, mierzona za pomocą netback (nasz audytor tłumaczy to jako ‘wartość retroaktywna netto ze sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego’) wynosi blisko 70% - innymi słowy z każdego sprzedanego tysiąca stóp sześciennych (mcf) gazu (średnia cena w 2012r. wynosiła $11,71/mcf) uzyskiwaliśmy przychód netto (przed podatkiem i amortyzacją) na poziomie $8,15/mcf. Łatwo zatem policzyć, jak bardzo musiałaby spaść cena gazu, aby nasza firma znalazła się na progu rentowności.

 

 

borek: Chciałbym aby Pan zerknął na przebieg dzisiejszych notowań naszej spółki, w szczególności na obniżenie wartości przed czatem. Takie sytuacje powtarzają się często i wnioskuję o zbadanie przez KOV lub KI przebiegu i przyczyn takiego zachowania.

 

Jakub Korczak: Przyjrzymy się zgłoszonemu problemowi i jeśli dojdziemy do jakichś niepokojących wniosków, podzielimy się nimi z rynkiem i zainterweniujemy.

 

 

advisor: Dlaczego duzi inwestorzy wycofują się ze spółki?

 

Jakub Korczak: Szacujemy, że ok 12-14 proc. stanowią inwestorzy instytucjonalni. Jedni zmniejszają zaangażowanie w KOV, inni zwiększają. Nie komentujemy jednak działań poszczególnych inwestorów.

 

 

wizard: Skoro spółka chwali się rekordowymi wynikami, dlaczego inwestorzy oceniają ją inaczej i kurs osiąga dramatyczne poziomy?

 

Jakub Korczak: Nie komentujemy zachowania kursu.

 

 

lechu: Biorąc pod uwagę niską wycenę na GPW, czy spółka rozważa skup własnych akcji ?

jaca: Witam. Czy KOV planuje skup akcji własnych, scalenie lub inne działania na polskim rynku akcji mające na celu poprawę kursu.

 

Jakub Korczak: Na chwilę obecną nie planujemy takich działań.

 

 

saed: czy sa prowadzone obecnie rozmowy w celu pozyskania nowych koncesji poszukiwawczych lub akwizycji innych spolek wydobywczych?

daytrader: W ostatnim czasie można było napotkać na komunikaty dotyczące Państwa zainteresowania aktywami w Europie. Może Pan przybliżyć ten temat?

Hubert_76: Czy spółka zamierza nabyć jakieś nowe koncesje wydobywcze?

 

Jakub Korczak: Cały czas na bieżąco analizujemy nowe projekty, szukamy ciekawych aktywów produkcyjnych z wysokim potencjałem poszukiwawczym. Koncentrujemy się na Europie i okolicach, ze względu na łatwość zarządzania i prowadzenia działań operacyjnych, najważniejsze jest jednak dla nas budowanie wartości spółki. Poszukujemy aktywów takich jak Ukraina, produkcyjnych, ale z wysokim potencjałem poszukiwawczym i zwiększania wydobycia. Kiedy wypracujemy konkretne projekty, na pewno poinformujemy o tym akcjonariuszy.

 

 

siwy: Jakie koszty pochłonęły pracę nad odwiertem NM-2? Rozumiem, że zaprzestanie dalszych prac nad otworem są już ostateczne?

 

Jakub Korczak: Odwiert NM-2 został definitywnie porzucony, ale dane uzyskane podczas prac wiertniczych bez wątpienia przydadzą się w kolejnych działaniach na polu Północne Makiejewskoje. Z reguły nie podajemy kosztów prac nad pojedynczym odwiertem, w naszych raportach okresowych takie dane podawane są dla całości prac na Ukrainie. Koszt jednego odwiertu w tym kraju to ok 1,5 mln USD, tego rzędu budżet był przeznaczony na NM-2.

 

 

aim: KOV ma możliwość uruchomienia drugiej transzy kredytu w EBOiR, oprocentowanie którego wynosi 9,4%, natomiast woli korzystać z pożyczki od KI, oprocentowanej na 15%. Czy to nie jest przejaw niegospodarności?

 

Jakub Korczak: KOV nie potrzebuje środków naprojekt na Ukrainie – a taki jest cel kredytu przyznanego przez EBOiR. Nie ma możliwości ‘transferu’ tych środków do innych projektów. Zatem pożyczka od Kulczyk Investments była najprostszym, a jednocześnie konkurencyjnym cenowo w sektorze poszukiwań, wyborem.

 

 

szuwar: Jak ocenia się poziom zasobów 3P? Potwierdzone są oczywiste, jednakże interesują mnie punkty – prawdopodobne i możliwe…

 

Jakub Korczak: Oceną rezerw i zasobów zajmują się wyspecjalizowane firmy, które bardzo dokładnie analizują dane sejsmiczne, dane z odwiertów, doświadczenie, know-how i możliwości danej spółki poszukiwawczo-wydobywczej, która jest operatorem aktywów oraz cały szereg innych informacji. Najogólniej jednak mówiąc, na zasoby 3P, oprócz zasobów potwierdzonych, czyli takich, o których wiemy, że istnieją i są gotowe do wydobycia, składają się:

  • zasoby, które mogą być z określoną pewnością klasyfikowane jako opłacalnie wydobywane
  • węglowodory, których prawdopodobieństwo wystąpienia ustalone zostało w oparciu o dane geologiczne i inżynieryjne, ale kwestie techniczne, kontraktowe, ekonomiczne lub regulacyjne nie pozwalają na zaklasyfikowanie jako udowodnionych. To są właśnie zasoby prawdopodobne i możliwe – daje się im odpowiednio 50 proc. i 10 proc. szans na to, że podane ilości zostaną ostatecznie wydobyte.

 

 

rabbit/kovdarmowefora.pl: -Czy KUB-GAS ma w planach inwestycyjnych na 2013 rok zakup drugiego głównego urządzenia wiertniczego (wiertni głównej)?

 

Jakub Korczak: Obecnie nie ma takich planów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy przy obecnym stanie i liczebności sprzętu – nie ma potrzeby takich zakupów. Nie wykluczamy jednak, że wkrótce taka potrzeba może nastąpić – przez cały czas monitorujemy potrzeby sprzętowe załogi KUB-Gas.

 

 

atman: Na jakiej podstawie spółka kupuje złoża? Np. koncesja w Burnei została kupiona od Shella. Czy jeżeli byłoby to dobre złoże to koncern paliwowy sprzedałby je?

 

Jakub Korczak: Największe koncerny paliwowe często rezygnują z mniejszych inwestycji, nie doceniając ich, uznając za niewarte uwagi i koncentrując się na kluczowych dla ich interesów aktywach. Takie momenty są świetną okazją dla mniejszych spółek – koncesje często okazują się być bardzo ciekawymi aktywami, które pomagają mniejszym podmiotom rozwijać się i zwiększać skalę swoich inwestycji. Tak właśnie postrzegamy koncesję w Brunei – może ona przynieść nam duże korzyści i ciężko pracujemy, by tak się stało.

 

 

i.i.: Kto w spółce zajmuje się oceną i wyborem złóż?

 

Jakub Korczak: Oceny i wyboru złóż dokonuje zespół ekspertów, składający się z geologów i geofizyków, którzy, po szczegółowej analizie, przedstawiają swoje wnioski i sugestie kierownictwu spółki, które biorąc pod uwagę inne czynniki podejmuje ostateczną decyzję odnośnie danego złoża.

 

 

aim: Jaką kwotę dywidendy otrzymał KOV od spółki zależnej?

 

Jakub Korczak: KOV otrzymał 7 mln USD dywidendy.

 

 

Lempuyang: Czy spółka nauczyła już się obsługiwać faks? (w czasie poprzedniego czatu umknęło Panu poinformowanie akcjonariuszy o utracie koncesji w Brunei, co tłumaczył Pan tym, że nie było komu w Calgary odebrać faksu)

 

Jakub Korczak: no comment. Dodam tylko, że korespondencja faxem odbyła się w trakcie weekendu i tego dotyczyła wypowiedź.

 

 

paulin: Czy zarząd biorąc pod uwagę bardzo promocyjna cenę akcji dokonał zakupu ,powiedzmy z 100 tys akcji, ? Ta cena -1,28 to jakieś 30 % ceny godziwej w/g państwa :)

 

Jakub Korczak:  Całe kierownictwo spółki, od dłuższego czasu, ze względu na toczące się procesy, jest wyłączona z możliwości handlu akcjami KOV (jesteśmy na tzw. liście restrykcyjnej).

 

 

Lempuyang: Ilu pracowników pracuje w biurze KOV w Dubaju?

 

Jakub Korczak: 5 osób

 

 

Alladyn: Czy pozew w sprawie utraty koncesji w Brunei trafił do sądu ? Jakie są jego "losy" Co dzieje się w tej sprawie ?

 

Jakub Korczak: Nie mam informacji o takim pozwie.

 

 

inwestor: Czy przepływy pieniężne z działalności operacyjnej będą dalej rosły? Jeśli tak to w jakim tempie?

 

Jakub Korczak: KOV pokazuje prognozy dotyczące wzrostów produkcji i przychodów, można je znaleźć miedzy innymi w prezentacji, która jest dostępna na naszej stronie (10 slajd). Na tej podstawie możemy spodziewać się zwiększających się przepływów z działalności operacyjnej.

 

 

journal: chciałbym dowiedzieć się czy, a w zasadzie w jakim stopniu przejęcie udziałów w KUB-Gasie wpłynęło na wyniki finansowe spółki?

 

Jakub Korczak: Przejęcie KUB-Gasu wpłynęło w znacznym stopniu na wyniki finansowe KOV. Dzięki ukraińskim aktywom nasza działalność aktualnie finansuje się sama, pojawiły się wysokie przychody brutto, co roku notujemy wysokie wzrosty wskaźników finansowych. Przejęcie KUB-Gas było kluczową decyzją w historii spółki, która przyniosła znaczące, wymierne korzyści.

 

 

acinron777: dziś już minus 3% nawet petrol z kov się śmieje, jak Pan uważa, dlaczego w spółkę do dziś nie ma zaangażowanych większych graczy którymi mogli byście się pochwalić na swojej stronie ?

 

Jakub Korczak: Polski rynek spółek oil & gas dopiero się rodzi, więc trudno oczekiwać, by więksi inwestorzy finansowi angażowali się mocno w naszą branżę. Ryzyko jest wyjątkowo wysokie, a rodzimi inwestorzy finansowi niewystarczająco doświadczeni, by decydować się na kierowanie środków w stronę oil & gas. Z kolei globalni gracze zainteresowani są inwestowaniem w większe spółki niż KOV. Mamy jednak grono inwestorów instytucjonalnych, którzy dobrze oceniają perspektywy spółki i kompetencje kadry zarządzającej i są aktywnymi inwestorami w KOV. Proszę zaglądać w sprawozdania roczne OFE i TFI.

 

 

zly_inwestor: Czy możemy prosić o bardziej konkretne odpowiedzi na pytania(w ogóle)?

 

Jakub Korczak: Staram się odpowiadać na Państwa pytania konkretnie, w miarę możliwości. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach obowiązki informacyjne i regulacje prawne uniemożliwiają mi udostępnianie wiadomości w ten sposób – najpierw muszą zostać one wysłane na giełdę poprzez system ESPI.

 

 

magnum: chciałbym spytać w jakiej walucie ponoszone są koszty a w jakiej uzyskiwane są przychody?

 

Jakub Korczak: Operacyjnie wygląda to bardzo różnie, chociażby dlatego, że np. na Ukrainie pewne rozliczenia są wykonywane w walucie narodowej, czyli hrywnie.Aby uniknąć zamieszania, wszystkie dane w naszych sprawozdaniach finansowych podajemy w przeliczeniu na dolary amerykańskie. Wszelkie istotne nadwyżki finansowe są na bieżąco konwertowane na USD.

 

 

Lempuyang: Czy kara nałożona na spółkę w Brunei została już przez spółkę zapłacona? Jak fakt uzyskania ww. kary wpływa na wizerunek KOV w Brunei i w oczach administracji tego państwa?

 

Jakub Korczak: KOV nie posiadał statusu operatora w Bloku M, zatem administracja Brunei nie wini nas bezpośrednio za nieudane działania, a obecną pracą przy Bloku L pokażemy jak działamy. Nasza współpraca z PetroleumBRUNEI układa się dobrze, nie mamy powodów do obaw.

 

 

ludek: W jaki sposób wypracowaliście tak wysoki Cash-flow?

 

Jakub Korczak: Rekordowy cash-flow to zasługa naszej działalności na Ukrainie.

 

 

natka: Jaką rolę pełni w spółce Pan Prezydent Kwaśniewski? Jak przyczyniły się kontakty i praca byłego prezydenta do waszych działań na Wschodzie?

 

Jakub Korczak: Prezydent Kwaśniewski nie pełni w spółce żadnej roli, nie jest z nią w żaden sposób związany.

 

 

igor: Jak KOV ocenia obecną sytuację na Ukrainie i możliwą obniżkę cen gazu do 280 USD za m3 (doniesienia prasowe)? Czy odwierty, poszukiwania i wydobycie będą nadal opłacalne dla spółki. Jakie ewentualne kroki spółka zamierza podjąć w związku z tą sytuacją.

 

Jakub Korczak: Spekulacje prasowe dotyczące zmiany cen gazu dostarczanego Ukrainie przez Gazprom trwają już od kilku lat. Jakie kroki zamierzamy podjąć? Zamierzamy nadal robić to, co umiemy najlepiej – odkrywamy nowe akumulacje i zwiększamy produkcję.Dzięki temu nasze koszty w relacji do przychodów są coraz niższe.

 

 

Kuczka: Po publikacji wyników wydaje się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jak wyglądają wyniki spółki na początku 2013 roku?

 

Jakub Korczak: Już wkrótce ogłosimy wyniki za 1Q, wtedy będę mógł skomentować wszelkie aktualne kwestie finansowe.

 

 

sniper: W jaki sposób na spółkę wpływają kursy walutowe?

 

Jakub Korczak: Ta kwestia jest na bieżąco opisywana w naszych sprawozdaniach finansowych – w części dotyczącej ryzyka walutowego.

 

 

indywidualny: Czy brak wypłaty dywidend nie jest przeszkodą do pozyskiwania nowych inwestorów?

 

Jakub Korczak: Wszyscy inwestorzy, w tym również Warrent Buffett czy George Soros znają wiele spółek, które nie płacą dywidend, tylko inwestują w dalszy rozwój. To kwestia preferencji inwestora – czy liczy na stabilne źródło przychodów z dywidend, czy też skokowy wzrost wartości spółek z dużym potencjałem.

 

 

Lempuyang: Czy KOV już otrzymał od Kulczyk Investemnts zwrot wydatków poniesionych w związku z nieudanymi dla KOV (a bardzo udanymi dla Kulczyk Investments) negocjacjami nigeryjskimi? Czy w tym samym czasie KOV miał wierzytelność wobec KI oraz zaciągał w KI pożyczki na 15% w dolarach? Skąd tak wysokie oprocentowanie tych pożyczek?

 

Jakub Korczak: KI nie zalega z zapłatą na rzecz KOV i nigdy nie miała tego rodzaju zobowiązań wobec naszej spółki. Szczegóły są zawarte w raporcie rocznym. Jeżeli chodzi o oprocentowanie pożyczki, ta kwestia podlega szczególnej ocenie przez firmę audytorską – odsyłam po szczegóły do raportu biegłego rewidenta (KPMG) z badania rocznego sprawozdania finansowego KOV.

 

 

rabbit/kovdarmowefora.pl: Dwa spośród zaplanowanych odwiertów produkujących z dwóch horyzontów są gotowe, mimo, że nie podłączone. Do końca kwietnia planowanych było 5, co z pozostałymi? Czy nastąpiła rozbieżność czasowa z zakładanym harmonogramem?

 

Jakub Korczak: Zakładam, że pytanie to dotyczy odwiertów M-21 i O-18, w których prowadzone były pierwsze prace związane z technologią wydobycia z dwóch horyzontów. Z obydwu odwiertów trwa obecnie wydobycie, jednakże uruchomienie produkcji z dodatkowych stref wymagało szeregu prac związanych między innymi ze szczelinowaniem, kompresją itp. Wstępnie planowaliśmy, że prace te zostaną zakończone w I kwartale, jednakże, proces ten nieznacznie się przeciąga.  Taka jest niestety specyfika biznesu poszukiwawczo-wydobywczego, że plany czasami ulegają przesunięciom. Pamiętajmy jednak, że mówimy o skomplikowanych poszukiwaniach surowców głęboko pod ziemią, przy bardzo różnej dostępności zasobów, w zamieniających się warunkach atmosferycznych. To wszystko w ogromnym stopniu wpływa na kalendarz działań, powodując zmiany planów, przesunięcia i opóźnienia.

 

 

rabbit/kovdarmowefora.pl: -Na jakich polach KUB-GAS i do których odwiertów prowadzone są obecnie rurociągi na Ukrainie?

 

Jakub Korczak: Nie do końca rozumiem pytanie… Wszystkie nasze odwierty produkcyjne są podłączone do własnej infrastruktury przesyłowej/przetwórczej/magazynowej KUB-Gaz, skąd gaz płynie do krajowej sieci gazociągów.

 

 

traderrr: Jaka jest obecnie sytuacja polityczna w Brunei i Syrii ? Czy są możliwe jakieś zawirowania w tych krajach ?

 

Jakub Korczak: Sytuacja w Brunei jest stabilna. Nie dochodzą stamtąd również żadne niepokojące sygnały, by miało się to zmienić. Niestety, inaczej sprawa wygląda w Syrii. Wciąż jest tam zbyt niebezpiecznie, byśmy mogli powrócić na swoje aktywa i kontynuować prace.

 

 

rabbit/kovdarmowefora.pl: -W poprzednich latach KOV obsługiwał koncesje: Brunei M i L, Syria Blok 9, Ukraina, Nigeria. Od dłuższego czasu pozostały tylko 2 obszary: Ukraina + Brunei Blok L. Czy przeprowadzono (ew. czy jest taki plan) zoptymalizowanie wielkości Zarządu Spółki i jego kosztów adekwatnie do mniejszej ilości obsługiwanych koncesji?

 

Jakub Korczak: To jest pytanie do organu nadzorczego spółki, czyli Rady Dyrektorów. Dodam, że KOV nie był wcześniej operatorem w żadnym z Bloków w Brunei.

 

 

rabbit/kovdarmowefora.pl: -Czy wg wiedzy KOV, KI zdecyduje się na wykonanie opcji wymiany udzielonej pożyczki na akcje, czy może zwrot nastąpi w postaci gotówki?

 

Jakub Korczak: To jest pytanie do Kulczyk Investments. Nie mamy wiedzy na ten temat.

 

 

hetfield: Od czego zależy wzrost średniego dziennego wydobycia ropy naftowej czy gazu?

 

Jakub Korczak: Wzrost dziennego wydobycia gazu zależy, w perspektywie całej spółki, od liczby nowych odwiertów podłączonych do produkcji, a w perspektywie pojedynczego odwiertu od wielu czynników, m.in. zastosowanej technologii, orurowania, ciśnienia naturalnego przepływu węglowodorów, czy chociażby rodzaju struktur geologicznych.

 

 

rabbit/kovdarmowefora.pl: -W jaki sposób Prezes Mioduski określił cenę 6zł za akcję, jako adekwatną do ówczesnego stanu posiadania/rozwoju KOV?

 

Jakub Korczak: To jest pytanie do Pana Dariusza Mioduskiego.

 

 

rabbit/kovdarmowefora.pl: Czy KOV nie powinien zrewidować podejścia do, podobnie jak Prezes Mioduski, zszokowanych niską ceną akcji akcjonariuszy wspierając ich chociażby interwencyjnym skupem akcji, czy też skutecznym zainteresowaniem polskich funduszy akcjami Spółki? Może warto byłoby podjąć działania przystające do specyfiki GPW?

 

Jakub Korczak: Wypowiedź przewodniczącego Rady Dyrektorów KOV była jego własną opinią, tudzież opinią głównych akcjonariuszy KOV. Spółka zaś przyjęła zasadę niekomentowania wyceny jej akcji.

KOV od początku obecności na GPW prowadzi aktywną politykę w zakresie relacji inwestorskich, obejmującą również polskie fundusze inwestycyjne i OFE. Wg szacunków ok. 12-14% kapitału jest w rękach kwalifikowanych inwestorów.

 

 

rabbit/kovdarmowefora.pl: -Jakimi dokonaniami pochwalić się może po niespełna roku od objęcia tego stanowiska Prezes Mioduski? Zapowiedzi działań były gorące, jego efektów niestety nie widać.

 

Jakub Korczak: To jest pytanie o ocenę działań przewodniczącego Rady Dyrektorów KOV. Odpowiedzi na nie mogą udzielić jedynie on sam; tudzież akcjonariusze KOV. Spółka nie jest właściwym adresatem pytania.

 

 

Lempuyang: Czy wysokość odsetek płaconych przez KOV na rzecz Kulczyk Investments (15% w dolarach) jest ustalona na poziomie rynkowym?

 

Jakub Korczak:  Takie kwestie, w sposób bardzo dokładny bada niezależny audytor – w przypadku KOV – KPMG. Raport z oceny transakcji z podmiotami powiązanymi/ dominującymi jest częścią raportu z badania sprawozdania finansowego, który jest przez spółkę regularnie publikowany.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie