Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: LW Bogdanka po 2012r.

Tytuł czata:

  LW Bogdanka po 2012 roku

22 marca 2013r. 

godz. 11:00 

LW Bogdanka

 


Na pytania internautów odpowie  Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka SA

 

Zbigniew Stopa

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Górniczego, Kierunku Górnictwa i Geologii, specjalność - Technika Eksploatacji Złóż. W roku 1997 r. ukończył podyplomowe studia w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach w zakresie Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Od początku pracy zawodowej związany jest z Lubelskim Węglem „BOGDANKA” S.A. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, od stażysty pod ziemią do Kierownika Działu Robót Górniczych. Uczestniczył w wielu szkoleniach i kursach, ukończył kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych JSSP. Zbigniew Stopa pełnił funkcję z-cy Prezesa Zarządu ds. Technicznych od 2006 roku i aktywnie uczestniczył w procesie upublicznienia spółki na GPW oraz realizacji strategicznych celów rozwojowych LW BOGDANKA S.A. w ostatnich latach. Od końca września 2012 roku był pełniącym obowiązki Prezesa Zarządu Spółki, a od końca listopada 2012 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu.

Kilka słów o Spółce:

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest jedną  z najnowocześniejszych i największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego. W 2012 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 7,78 mln ton.

 

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż  realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

 

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 


Poniżej znajdziecie Państwo zapis czatu

z dnia 22 marca 2013r.

 

Moderator: Serdecznie witamy na czacie inwestorskim ze spółką LW BOGDANKA S.A. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

investor: Jakie są perspektywy dla rynku wydobycia oraz kształtowania się cen węgla kamiennego ?

 

Zbigniew Stopa: Sytuacja w 2013 r jest trudna, ale zauważamy symptomy poprawy sytuacji na rynku węgla energetycznego w dalszej perspektywie.

 

 

Tecknic: Jakiej wielkości inwestycji spółka zamierza dokonać w tym roku ? Proszę podać najważniejsze projekty

 

Zbigniew Stopa: Inwestycje w roku 2013 roku planowane są na poziomie ok. 700 mln. Najważniejszymi inwestycjami są: dokończenie ZPMW, zakup maszyn i urządzeń oraz wykonanie wyrobisk chodnikowych.

 

 

dociekliwy: Czy spółka będzie zwiększać zatrudnienie czy zmniejszać ?

 

 

Zbigniew Stopa: W 2013 roku Spółka planuje wzrost zatrudnienia o ok. 200 osób.

 

 

Akcjonariusz: Jak oceni Pan relacje ze związkami zawodowymi ? Czy jest możliwość wystąpienia w tym roku strajków ?

 

Zbigniew Stopa: Mamy poprawne relacje z działającymi u nas organizacjami związkowymi. Nie przewidujemy wystąpienia strajków.

 

 

megs: jaka jest Wasza ocena sytuacji rynkowej? Czy węgiel na zwałach na Śląsku nie spowoduje dramatycznego spadku cen?

 

Zbigniew Stopa: Z powodu zalegania dużych zwałów na Śląsku istnieje presja ze strony odbiorców na obniżkę cen. Należy jednak zwrócić uwagę na wysokie koszty jednostkowe wydobycia węgla kamiennego w kopalniach śląskich -  trudno sobie wyobrazić żeby kopalnie śląskie sprzedawały węgiel poniżej swoich kosztów.

 

 

Bufett: Jakie kwoty rocznie są wydawane na bezpieczeństwo w kopalniach ?

Zbigniew Stopa: Nakłady na BHP w naszej spółce w 2012 r. wyniosły ok 100 mln zł.

Observer: Czy fundusze obecne w akcjonariacie wywierają presję na wypłatę wysokiej dywidendy ?

 

Zbigniew Stopa: O wielkości dywidendy decyduje ZWZ, Zarząd swoją rekomendację zaproponuje w stosownym czasie.

 

 

green: jakie macie obecnie udziały rynkowe i jakie mają być docelowe?

 

Zbigniew Stopa: Nasz obecny udział w sprzedaży węgla kamiennego w kraju wynosi 12%, a węgla energetycznego dla krajowej energetyki zawodowej ok. 20%. W kolejnych latach udział ten będzie wzrastał, wraz ze wzrostem wydobycia.

 

 

George: Jak oceniają Państwo szanse zwiększenia wydobycia w tym roku? Czy istnieje w ogóle realnie taka możliwość?

 

Zbigniew Stopa: Spółka planuje, że rok 2013 będzie kolejnym rokiem skokowego wzrostu wydobycia. W bieżącym roku planujemy wydobycie netto na poziomie 8,6 - 9 mln ton.

 

 

Darren: W poprzednim kwartale wspominał Pan o opublikowaniu informacji dotyczących polityki dywidendowej i planu do roku 2020, czy już coś wiadomo?

 

Zbigniew Stopa: Spółka pracuje nad strategią do 2020 r. Zakładamy zakończenie prac i zatwierdzenie strategii przez RN w połowie br. Strategia będzie zawierać politykę dywidendową spółki, której założenia opublikujemy raportem bieżącym.

 

 

green: czy wyniki w tym roku będę lepsze niż w 2012? O ile?

 

Zbigniew Stopa: Spółka nie publikuje prognoz, ale wraz ze wzrostem wydobycia można oczekiwać poprawy wyników.

 

 

kuki: czy macie zapewniony zbyt na planowane zwiększone wydobycie, biorąc pod uwagę sytuację rynkową?

 

Zbigniew Stopa: Obecny rok mamy już zakontraktowany.

 

 

Akcjonariusz: Spółka posiada niski wskaźnik długu netto do EBITDA. Czy zarząd rozważał  możliwość większej skali inwestycji bądź jakieś akwizycje ?

 

Zbigniew Stopa: Polityka zadłużenia spółki jest racjonalna. Jak już wspomniałem, obecnie pracujemy nad nową strategią spółki, która określi maksymalny poziom zadłużenia, uwzględniający także nowe projekty inwestycyjne.

 

 

Jolanta: Czy może Pan zdradzić jakie plany i kluczowe przedsięwzięcia stoją przed spółką w nadchodzącym roku?

 

Zbigniew Stopa: W 2014 r. planujemy zakup kompleksu ścianowego do niskich pokładów oraz zakończenie realizacji inwestycji związanych z podwojeniem wydobycia.

 

 

Ace: W związku ze strategią do 2020r. z pewnością inwestorzy chętnie dowiedzieliby się jak przebiegają nad nią prace :)

 

Zbigniew Stopa: Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji strategii obowiązującej do końca 2014 r. Natomiast prace nad strategią na kolejny okres – do 2020 roku - przebiegają sprawnie. Należy pamiętać, że strategia wymaga również zatwierdzenia przez RN.

 

 

zen: czy planujecie jakieś przejęcia?

 

Zbigniew Stopa: Obecnie nie mamy takich planów, ale nie wykluczamy skorzystania z atrakcyjnej okazji, gdyby taka się nadarzyła. Stale monitorujemy nasze otoczenie.

 

 

zen: z czego wynikały rezerwy utworzone w 4 kw?

 

Zbigniew Stopa: Rezerwy w 4Q wynikały głównie z utworzenia rezerw na świadczenia pracownicze, fundusz likwidacji zakładu górniczego oraz likwidację szkód górniczych.

 

 

benek: a czy ktoś może przejąć Was?

 

Zbigniew Stopa: Jesteśmy spółką giełdową i w związku z tym każdy może nabyć akcje naszej spółki. W chwili obecnej nie spodziewamy się wezwania.

 

 

stan: jakie działania planujecie Państwo w zakresie produkcji własnej energii elektrycznej

 

Zbigniew Stopa: Rozważamy możliwość modernizacji ciepłowni naszej spółki zależnej i przekształcenie jej w elektrociepłownię.

 

 

benek: czy te rezerwy mogą zostać w części rozwiązane w tym roku?

 

Zbigniew Stopa: Wszystko zależy od charakteru danej rezerwy i rozwoju sytuacji.

 

 

Miles: Czy nie sądzą Państwo, iż powoli popyt na węgiel energetyczny spada, czy taki problem dostrzega Bogdanka? Czy jesteście zabezpieczeni na taką ewentualność?

 

Zbigniew Stopa: 90% energii w Polsce produkowanej jest z węgla kamiennego i brunatnego. W związku z tym przez wiele lat (co najmniej 40) węgiel będzie podstawowym nośnikiem energii elektrycznej w Polsce. Obecny spadek zapotrzebowania jest chwilowy i wynika ze światowego kryzysu gospodarczego. Na rynku przetrwają podmioty, które produkują najtaniej i do takich należy Bogdanka.

 

 

win: jak oceniacie obecny kurs? kupować, trzymać czy sprzedawać? :)

 

Zbigniew Stopa: Ja swoje trzymam :)

 

 

Spinacz: Innymi słowy wraz z podwojeniem wydobycia sytuacja spółki powinna ulec diametralnej poprawie, jakie są jednak koszty wspomnianych przedsięwzięć sięgających najbliższych dwóch lat, czy odbiją się na płynności operacyjnej?

 

Zbigniew Stopa: Spółka prowadzi stabilną politykę finansową i bezpieczną politykę inwestycyjną.

 

 

green: monitorujecie rynek polski pod katem przejęć, czy również zagraniczne? jakie?

 

Zbigniew Stopa: Monitorujemy cały rynek węgla, nie ograniczając się jedynie do terenu naszego kraju.

 

 

zen: na czym stanęły negocjacje cen z energetyką?

 

Zbigniew Stopa: Na rok 2013 mamy podpisane kontrakty, stale jesteśmy w kontakcie z naszymi odbiorcami.

 

 

gri: ile strugów chcecie mieć docelowo?

 

Zbigniew Stopa: Aktualnie zakontraktowaliśmy trzeci kompleks strugowy, który uruchomiony zostanie w połowie 2014 r.

 

 

Zbigniew Stopa: Dziękuję za wszystkie pytania, żałuję że nie udało mi się na wszystkie odpowiedzieć. Zapraszam do kontaktu z działem relacji inwestorskich naszej spółki.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie