Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 14.03: Koniec korekty i hurraoptymizm byków - hossy spodziewa się blisko 57% inwestorów

Indeksy giełdowe z warszawskiego parkietu jakby nieśmiale, w atmosferze niedowierzania, kierują się ku górze. Zakupy wspiera niewątpliwie zeszłotygodniowa decyzja RPP o obniżce stóp procentowych do najniższego poziomu w historii (spadek o 150 pb w 4 miesiące), a także maksima indeksów giełd zagranicznych. Warto w tym miejscu jeszcze raz przypomnieć fakt, iż podobny cykl obniżek stóp procentowych zapoczątkował cztery lata temu hossę na GPW. Na giełdzie wyceniana jest bowiem przyszłość, lepsze wyniki spółek w kolejnych kwartałach i latach, w czym niewątpliwie pomoże niższy koszt pieniądza. Jak już uda im się je osiągnąć, a wskaźniki rynkowe będą wysokie, ceny będą już najprawdopodobniej na szczytach a inwestycje w akcje staną się skrajnie ryzykowne.

 

 

Na GPW jesteśmy obecnie w środku sezonu publikacji raportów okresowych, w których spółki prezentują często gorsze dane od tych z 2011 roku bądź też słabsze od prognoz. Duże spółki kuszą jednak często inwestorów sowitymi dywidendami i możliwością poprawy wyników w przyszłości. Otoczenie makro nie zmienia się już od dłuższego czasu. Gospodarka amerykańska wciąż wyróżnia się pozytywnie – wzrost zatrudnienia, spadek liczby nowych bezrobotnych, wzrost sprzedaży detalicznej. Spośród krajów strefy euro jedynie Niemcy próbują nie odpuszczać im kroku. W minionym tygodniu agencje ratingowe znowu obniżyły wiarygodność Włoch (których gospodarka skurczyła się w IV kwartale 2012 roku o 2,8% r/r i 0,9% kw/kw). W Polsce inflacja wciąż jeszcze spada. W lutym ceny wzrosły o 1,3% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

 

 

W badanym tygodniu zakończonym w czwartek 14 marca br. udział byków wzrósł do poziomu najwyższego od końca stycznia. Byki ponownie zdecydowanie przejęły inicjatywę i stanowią w tej chwili 56,9% inwestorów na warszawskim parkiecie. Utrzymujący się w ostatnich miesiącach optymizm odzwierciedla pozytywne oczekiwania inwestorów co do przyszłości. W najbliższych 6 miesiącach zdaniem inwestorów będziemy mieli hossę na giełdzie. Jednak czy odsetek byków nie jest już skrajnie wysoki?

 

 

Na Wall Street mamy nieprzerwaną serię wzrostów indeksów giełdowych – Dow Jones Industrial Average jest już najwyższej w historii a S&P500 brakuje kilkudziesięciu punktów do maksimów. Hossa w USA znacząco poprawiła w mijającym tygodniu nastroje inwestorów, którzy na potęgę ruszyli na zakupy (ale czy to aby odpowiedni moment?). Udział byków na Wall Street wzrósł o ponad 14 pkt. proc. do 45,4%.

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

Wiele spółek na GPW tkwi w marazmie, próbując w ten sposób przetestować najmniej cierpliwych inwestorów. Część z nich nie przeszła testu działania w otoczeniu kryzysowym. Są jednak liderzy, którzy już dzisiaj szturmują historyczne maksima albo mają już je za sobą – podobnie jak wspomniane wcześniej indeksy amerykańskie.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Wystarczy jedno kliknięcie. Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

INI 14.03: Koniec korekty i hurraoptymizm byków - hossy spodziewa się blisko 57% inwestorów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie