Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

25.04: Portfel SII w serwisie inwestomierz.pl

Odcinek promocyjny - dostęp darmowy

 

Nie widać końca spowolnienia w polskiej gospodarce, a nawet jeśli przyjdzie to nie powinno być dynamiczne. Wszystko wskazuje na to, że wyprzedzająca gospodarkę giełda, w końcówce ubiegłego roku popełniła "falstart". Sprawa jest o tyle irytująca dla polskich inwestorów, że na giełdach zagranicznych mamy do czynienia z hossą "pompowaną" przez ekspansywną politykę pieniężną banków centralnych i widmo korekty. W Polsce mamy natomiast spóźnione decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych oraz informacje o planowanych kolejnych zmianach w OFE, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na płynność i wyceny spółek na GPW. Jednak jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, na giełdzie wyceniana jest przyszłość (2-3 kwartały w przód), a w przypadku polskiej gospodarki być może jesteśmy w okolicach dołka koniunkturalnego.

 

Obecnie indeksy giełdowe są w bardzo istotnych miejscach, a ich zachowanie w najbliższych tygodniach określi kierunek w dłuższym horyzoncie. Indeksy giełdy amerykańskiej i niemieckiej są w okolicach historycznych maksimów. Może to świadczyć o potencjalnym wysokim poziomie ryzyka, choć trzeci atak na poziom oporu może odnieść sukces. Natomiast na GPW indeksy doznały mocnej przeceny i obecnie WIG20 znalazł wsparcie na poziomie 2250 pkt. (61,8% zniesienia impulsu wzrostowego z drugiej połowy 2012 roku). Miesiąc maj może być okresem konsolidacji, jednak sezon dywidendowy w czerwcu może przynieść odreagowanie. Oczywiście jeśli mamy do czynienia obecnie z dołkiem w gospodarce realnej.

 

Dla przypomnienia w kwietniu kończy się najlepszy sezonowo okres na giełdach akcji, zwany jako "sell in may and go away", a w wakacje możemy mieć do czynienia z decyzją Fed o wygaszaniu programu QE3.

 

Wykres WIG20 (interwał tygodniowy)

 

 

 

Wykres WIG20 (interwał dzienny)

 

 

 

Wykres WIG (interwał tygodniowy)

 

 

 

Decyzja inwestycyjna

 

Zgodnie z naszą strategią inwestycyjną szybko zamknęliśmy stratną pozycję na certyfikatach ETF na WIG20 (po cenie zamknięcia 249,20 zł). Na chwilę obecną wstrzymujemy się od zakupów, gdyż układ średnich ruchomych oraz niższych szczytów i dołków nie napawa optymizmem. Być może mamy do czynienia z początkiem hossy i to wciąż jest korekta, jednak musimy otrzymać ku temu sygnały techniczne (bacznie obserwujemy również wskaźniki wyprzedzające koniunkturę - PMI). Niewątpliwie poziom 2250 pkt. na WIG20 prezentuje się dużo bardziej atrakcyjnie niż 2600 pkt. z początku roku. Poza tym ETFy zbierają dywidendy (w odróżnieniu od WIG20), więc ich stopa zwrotu jest wyższa od indeksu blue-chipów.

 

Wykres ETFW20L (interwał dzienny)

 

 

Chcielibyśmy podkreślić w tym miejscu słuszność naszej konserwatywnej strategii inwestycyjnej. Praktycznie wszystkie pozycje, które zamknęliśmy od początku roku z zyskiem blisko 1,4 tys. zł przetrzymane do teraz dałyby ogromne straty - łącznie nasz wynik na chwilę obecną byłby gorszy o około 3,7 tys. zł. To pokazuje, iż zachowawcze podejście, stawianie stop lossów, a także realizacja zysków jest w obecnych realiach warunkiem koniecznym na osiąganie dobrych wyników. Ponadto nasza strategia pokazuje, że nie trzeba być cały czas na rynku z otwartą pozycją, aby zarabiać na giełdzie. Obecnie nasza stopa zwrotu to blisko 14% (1,5 roku od startu projektu na realnym rachunku), podczas gdy w tym czasie indeks blue-chipów stracił ponad 6%.

 

Bardzo stabilizująco na nasz portfel oddziałują posiadane przez nas pakiety obligacji, które dodatkowo dają niemałą stopę zwrotu. W ostatnim czasie otrzymaliśmy odsetki od obligacji PCZ0615 oraz PBS1021 w wartości odpowiednio 50,10 zł i 80,60 zł. Ponadto wciąż mamy lokatę overnight na naszym koncie w Alior Banku (od niewykorzystanej kwoty).

 

Przypominamy inwestorom o zmianach systemu na UTP oraz zmianie harmonogramu sesji.

 

Aktualny stan naszego portfela:

 

 

 

Portfel SII w serwisie inwestomierz.pl

 

Zgodnie z zapisami z historii Portfela SII odtworzyliśmy wszystkie nasze transakcje w nowo powstałym serwisie stworzonym przez Stowarzyszenie - inwestomierz.pl. Odsetki od lokaty overnight (O/N) uwzględnialiśmy na koniec miesiąca zgodnie z wyciągami z naszego konta w BM Alior Banku, podobnie braliśmy pod uwagę inne wpływy - odsetki od obligacji i dywidendy.. Szczegółowy podgląd Portfela SII jest dostępny jako konto demonstracyjne na inwestomierz.pl (aktualizacja na koniec dnia).

 

Serwis wystartował z początkiem kwietnia i jest wersją beta. Liczymy na Państwa wszelkie uwagi. Można je zgłaszać kilkając w prawym górnym rogu "Zgłoś uwagi". Na chwilę obecną wartość bieżąca obligacji nie jest obliczana, stąd wartość naszego portela jest wyższa od tej w inwestomierzu o około 80 zł. Pracujemy nad rozwiązaniem.

 

Podsumowanie

 

Dziennik

 

Wszystkich zapraszamy do korzystania z jego funkcjonalności. Dostęp jest darmowy. Zalecamy uwzględnienie w nim historii swoich transakcji bądź po prostu rozpoczęcie prowadzenia dziennika na stan dzisiejszy.

 

Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami serwisu inwestomierz.pl - szczegóły w prezentacji poniżej:

 

 

 

Pomóż nam budować portfel inwestycyjny.

W celu zgłaszania propozycji do Portfela SII wystarczy podać nazwy waloru w komentarzu do pod odcinkiem lub zgłoszenie na forum SII.

 

* osoba, której propozycję wybierzemy otrzyma książkę o tematyce giełdowej.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

25.04: Portfel SII w serwisie inwestomierz.pl