Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czat inwestorski: omówienie wyników rocznych Alior Bank S.A. na koniec 2012 r.

Czat inwestorski

Temat czatu:

omówienie wyników rocznych

Alior Bank S.A. na koniec 2012 r.

7 marca 2013 (czwartek)

godzina 16:30 - 17:00

Czat inwestorski

Uczestnicy czata: na pytania inwestorów odpowie Wojciech Sobieraj, Prezes Zarządu Alior Bank S.A.

Wojciech SobierajWojciech Sobieraj od kwietnia 2008 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Alior Bank S.A. W latach 2002-2006 zajmował stanowisko Wiceprezesa Zarządu Banku BPH S.A., gdzie był odpowiedzialny za Pion Bankowości Detalicznej. W okresie zatrudnienia w Banku BPH S.A. pełnił również funkcje Przewodniczącego Rad Nadzorczych Górnośląskiego Banku Gospodarczego S.A. oraz BPH Banku Hipotecznego S.A. Od 1997 do 2002 roku był pracownikiem, menedżerem i partnerem The Boston Consulting Group (BCG) w Bostonie i Londynie oraz jednym z twórców biura BCG w Warszawie, gdzie pełnił funkcję partnera i Wiceprezesa. W BCG zajmował również stanowisko Dyrektora Usług Finansowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Był także ekspertem w dziedzinie przejęć i połączeń oraz rynku płatności bankowych. W latach 1991-1994 Wojciech Sobieraj był właścicielem firmy Central European Financial Group w Nowym Jorku zajmującej się analizą rynków kapitałowych Europy Wschodniej. W tym samym okresie zdobył licencję maklera na Wall Street oraz pracował jako asystent w Departamencie Finansów i Operacji na New York University. Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie. W 1993 podjął naukę w New York University, Stern School of Business i w 1995 roku uzyskał dyplom Master of Business Administration.

Informacje o Banku

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 r. jako bank nowego typu – łączący zasady tradycyjnej bankowości z innowacyjnymi produktami.

 

Bank nieustannie wzbogaca ofertę o niedostępne dotąd na polskim rynku produkty i usługi. Uruchomienie wirtualnego Banku Alior Sync zostało dostrzeżone na arenie międzynarodowej. Jako pierwszy bank w Polsce, Alior Sync otrzymał prestiżową nagrodę w konkursie „Global Banking Innovation  Awards” w kategorii „przełomowe rozwiązanie”. Także w trzecim kwartale Alior Bank uruchomił internetowy kantor walutowy (www.kantor.aliorbank.pl), umożliwiając wymianę najpopularniejszych walut. W ciągu dwóch miesięcy z nowej usługi skorzystało blisko 14 tys. klientów, którzy wykonali 33 tys. transakcji. Alior Bank zaoferował również klientom profesjonalne rozwiązania z zakresu asset management z szeroką paletą strategii inwestycyjnych oraz pełnym dostępem do indywidualnego rachunku przez internet.

Alior Bank stale rozbudowuje tradycyjną sieć sprzedaży produktów i usług. Na koniec września 2012 roku wielokanałowa sieć dystrybucji obejmowała 209 oddziałów własnych, w tym sześć oddziałów Private Banking, 410 placówek partnerskich (w trzecim kwartale przybyło ich 60) oraz 65 mini oddziałów pod marką Alior Bank Express (20 z nich otwarto w trzecim kwartale). Alior Bank obsługuje klientów łącznie w 684 placówkach, co jest trzecią co do wielkości bankową siecią dystrybucji w Polsce.

 

14 grudnia 2012 roku Alior Bank dołączył do grona spółek giełdowych. Debiut na warszawskim parkiecie poprzedziła oferta publiczna akcji, obejmująca zarówno nowe akcje spółki, jak i akcje sprzedawane przez akcjonariuszy należących do Grupy Carlo Tassara. Biorąc pod uwagę ostateczną cenę sprzedaży oraz cenę emisyjną a także liczbę akcji w poszczególnych transzach, wartość oferty publicznej Alior Banku wyniosła niemal 2,1 mld zł, co czyni ją największą ofertą publiczną prywatnej spółki od początku istnienia warszawskiej giełdy. Po zakończeniu oferty publicznej, w rękach nowych inwestorów znalazły się akcje stanowiące niemal 58% podwyższonego kapitału zakładowego. Wśród akcjonariuszy Banku znalazły się renomowane polskie i zagraniczne instytucje finansowe, w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, a także 14 tysięcy inwestorów indywidualnych, w tym pracowników i klientów Alior Banku. 

Czat inwestorski


 

Zapis czatu inwestorskiego

z dnia 7 marca 2013r. Moderator: Witamy Państwa na czacie z Wojciechem Sobierajem Prezesem Zarządu Alior Bank S.A. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

Marit: Konsensus rynkowy prognozuje osiągniecie zysku netto w 2013 r. na poziomie ponad 400 mln zł, czy jest to w zasięgu Aliora?

 

Wojciech Sobieraj: Sądzę, że taki wynik jest w naszym zasięgu

 

 

geru: Jakiej dywidendy można się spodziewać z zysku za 2012 r.

 

Wojciech Sobieraj: Nie planujemy wypłaty dywidendy, co było zapisane w prospekcie emisyjnym.

 

 

Marty: Dzień dobry, na wstępie bardzo proszę o komentarz, czuję się skonfundowany - jak oceniać powinniśmy wyniki po 2012r? Media utrzymują różne wersje, osobiście trudno mi je ocenić w świetle zeszłorocznych inwestycji (debiut chociażby dla przykładu)

 

Wojciech Sobieraj: Zysk netto banku w 2012 roku bez jednorazowych zdarzeń jest ponad dwukrotnie większy niż w 2011 roku i zgodny z oczekiwaniami rynku. Zarząd banku jest bardzo zadowolony z tego wyniku.

 

 

kubah: Jakie innowacje w systemie bankowym przewidują Państwo na rok '13?

 

Wojciech Sobieraj: Większość innowacji w 2013 roku będzie dotyczyła płatności mobilnych oraz kredytowania zakupów i transakcji internetowych. Planujemy również ofensywę w elektronicznych platformach wymiany walut dla klientów detalicznych i firm.

 

 

Łoren: Jednym z czynników ryzyka wymienianych przy grudniowej emisji była kwestia ograniczeń w zakresie bancassurance. Czy są nowe informacje, kiedy i w jakim stopniu zostaną wprowadzone ograniczenia?

 

Wojciech Sobieraj: Poza ogólnie dostępnymi spekulacjami rynkowymi nie mamy żadnych dodatkowych informacji w tym zakresie.

 

 

geru: Czy spadła liczba aktywnych klientów po podwyższeniu prowizji w Alior Banku?

 

Wojciech Sobieraj: Niezauważalnie, mniej niż 1% klientów zrezygnowało z usług Aliora

 

 

koniu: Czy koszty działalności Synca dalej ciążą na wyniku finansowym "grupy" ?

 

Wojciech Sobieraj: nakłady związane z budową systemu Sync zostały w 100% poniesione. Sync jest na prostej drodze do uzyskania zakładanej rentowności. Break even projektu Sync nie był planowany w ciągu 6 miesięcy.

 

 

gremlin: Witam, jak ocenia Pan Prezes zachowanie rynku (kursu akcji) po publikacji wyników, chyba można mówić o rozczarowaniu?

 

Wojciech Sobieraj: Naszym zdaniem reakcja była nieadekwatna do wyników, ponieważ wszystkie wskaźniki działalności bieżącej spełniają wszelkie oczekiwania.

 

 

Lenka: Dzień dobry. Dlaczego wskaźnik NPL tak szybko rośnie?

 

Wojciech Sobieraj: Nie ma żadnych niepokojących przesłanek. Nasz portfel kredytowy jest stosunkowo młody i stosujemy zasadę konserwatywnego wyrezerwowania.

 

 

gremlin: Jaki jest w tej chwili współczynnik cross-sellingu w banku, jak wygląda na tle konkurencji?

 

Wojciech Sobieraj: Podstawowym miernikiem, który obserwujemy jest procent klientów traktujących nasz bank, jako bank pierwszego wyboru. W najlepszych polskich bankach wskaźnik ten wynosi 40-45%, u nas jest o 10 punktów procentach niższy. Związane to jest z szybkim przyrostem bazy klientów. Potrzebujemy czasu.

 

 

Bank_manager:  O ile procent mogą spaść dochody z tytułu bancassurance po wprowadzeniu negatywnych dla banków regulacji?

 

Wojciech Sobieraj: Nawet najbardziej restrykcyjne spekulacje nie wskazują na znaczny spadek przychodów Aliora z tytułu bancassurance.

 

 

kubah: Co Pan sądzi o alternatywnych kryptowalutach typu Bitcoin czy Litecoin? Wartość rynku Bitcoin to obecnie ponad miliard złotych co w połączeniu z możliwością jakiejkolwiek kontroli oraz całkowitym zdecentralizowaniem może sporo namieszać na rynku finansowym. Coraz więcej podmiotów zaczyna akceptować tę walutę i zdobywa coraz większą popularność

 

Wojciech Sobieraj: Moim zdaniem to nadal margines rynku.

 

 

radek: Dlaczego partnerzy banku w małych miejscowościach są nieprzygotowani do pracy, mówię to na podstawie moich doświadczeń w Pionkach, wszystkie sprawy muszę załatwić w Radomiu a nie po to otwierałem rachunek w miejscu zamieszkania by dojeżdżać, obsługa niedouczona? Czy brak środków na szkolenia kosztem klienta? Czy takie zachowanie obsługi nie wpłynie na wynik?

 

Wojciech Sobieraj: Przyjąłem zastrzeżenie, zbadamy temat w Pionkach. Poziom obsługi i wiedzy Aliora jest / powinien być taki sam bez względu na miejscowość i typ placówki.

 

kubuś: Jak ważnym aktywem dla Aliora jest Sync? Czy Sync może byc sprzedany w przyszłości?

 

Wojciech Sobieraj: Sync jest niezwykle ważnym aktywem dla Aliora. Nie wyobrażamy sobie życia bez Synca.

 

 

Ben_graham: Czy wciąż Zarząd podtrzymuje strategie otwierania nowych placówek? Żaden inny bank tego nie robi, czy to się opłaci w przyszłości ?

 

Wojciech Sobieraj: W pełni podtrzymujemy strategie rozwoju sieci placówek w oparciu o model Alior Express.

 

 

Wieloroso: Jakie są perspektywy dla branży w 2013 r ? Czy planują Państwo spadek akcji kredytowych r/r ?

 

Wojciech Sobieraj: Absolutnie nie. Planujemy wzrost akcji kredytowej w 2013 roku.

 

 

michu: Jakie jest największe ryzyko związane z obecną działalnością Alior Banku?

 

Wojciech Sobieraj: Popyt na kredyty inwestycyjne firm.

 

 

Wieloroso: Jaki jest w tej chwili udział złych kredytów w ogóle wszystkich udzielonych?

 

Wojciech Sobieraj: 5,83%

 

 

koniu: A jak ocenia Prezes nowe zmiany w Getinie? Czy karta z wyświetlaczem to coś co wabi klientów, czy są już lepsze pomysły na dotarcie do bardziej wymagających klientów ?

 

Wojciech Sobieraj: Zmiany w grupie Getin Banku są bardzo zauważalne. Prawdziwa rewolucją jest proces kredytowy Idea banku, a nie karta z wyświetlaczem. Czapki z głów.

 

 

gremlin: Jakie produkty banku cieszą się największym zainteresowaniem? Czy pomysł z opłacaniem rachunków w banku pomógł w pozyskiwaniu klientów? Czy jest to akcja terminowa czy bezterminowa?

 

Wojciech Sobieraj: Akcja trwa już 1,5 roku i jest bezterminowa. To nawet nie akcja tylko stała oferta banku. Ciesząca się dużym powodzeniem.

 

 

Dexter: Czy pozyskany kapitał z ostatniej emisji akcji został już całkowicie zagospodarowany?

 

Wojciech Sobieraj: A skąd! Współczynniki adekwatności kapitałowej Aliora (CAR i T1) są znacznie powyżej wymagań i średniej rynkowej.

 

 

Lenka: Jaki wg Pana byłby idealny nowy inwestor strategiczny banku?

 

Wojciech Sobieraj: Wybór inwestora nie leży w kompetencji Zarządu banku. Prywatnie, chciałbym pracować z inwestorem, dla którego rynek polski jest jedyny, bądź dominujący.

 

 

kubuś: Jakie wyzwania w Pana ocenie stoją przed bankowością elektroniczną ? Czy rebranding Grypy BRE na mBank to jasny sygnał, że zaczyna się kolejna walka o klientów internetowych ?

 

Wojciech Sobieraj: Internet skazany jest na bardzo szybki rozwój. Pod jakimkolwiek brandem. Wprowadzenie nowej platformy mBanku może ten proces tylko przyspieszyć.

 

 

Ciekawy: Czy Zarząd przewiduje wprowadzenie nowego programu motywacyjnego dla menedżerów ?

 

Wojciech Sobieraj: Nowy program opcyjny został opisany szczegółowo w prospekcie emisyjnym.

 

 

kolo: Czy spodziewa się Pan jakiś przejęć w branży ?

 

Wojciech Sobieraj: Tak.

 

 

kolo: Czy Bank Pocztowy to ciekawe aktywo do przejęcia ?

 

Wojciech Sobieraj: Tak.

 

 

inwestor: Jakie zagrożenia dla wyników wg Pana mogą wystąpić w perspektywie 2-3lat?

 

Wojciech Sobieraj: Konsolidacja rynku i wejście graczy klasy Santander.

 

 

Greg: Czy udzielają Państwo kredytów spółkom z branży developerskiej?

 

Wojciech Sobieraj: Tak.

 

 

Dystrykt: Jak ocenia Pan ostatnie decyzje RPP o obniżce stóp procentowych ?

 

Wojciech Sobieraj: Bardzo pozytywnie. Zwłaszcza w kontekście popytu na kredyty inwestycyjne.

 

 

Ermenegildo: Czy sądzi Pan że inwestycje w przedsiębiorstwa które zajmują się energetyką pro-konsumencką to dobre inwestycje na najbliższe lata?

 

Wojciech Sobieraj: Każda inwestycja powinna podlegać indywidualnej ocenie.

 

 

Dżentelman: Czy odpowiedzi odnośnie spodziewanych przejęć i atrakcyjności "Pocztowego" powinniśmy połączyć? :)

 

Wojciech Sobieraj: Nie, nie należy łączyć tych spraw.

 

 

kubuś: Jaki udział w przychodach banku mają usługi maklerskie ?

 

Wojciech Sobieraj: 6% przychodu z prowizji.

 

 

koniu: Czy będą Państwo publikować prognozy finansowe ?

 

Wojciech Sobieraj: Nie, nie będziemy publikować prognoz.

 

 

Moderator: Dziękujemy wszystkim za udział w czacie. Żałujemy, że czas nie pozwolił odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania. Zapraszamy do kontaktu z Biurem Relacji Inwestorskich Alior Bank S.A.

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Czat inwestorski: omówienie wyników rocznych Alior Bank S.A. na koniec 2012 r.