Chat with us, powered by LiveChat

INI 21.02: Perspektywa końca QE, słabe dane makro i dalsza słabość GPW

Skomentuj artykuł

Za nami kolejny tydzień słabości warszawskiego parkietu w otoczeniu słabych danych makro ze strefy euro oraz jastrzębich głosów z amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Korekta trwa już blisko dwa miesiące i jest dużo większa niż na giełdach zachodnioeuropejskich i amerykańskich. Obniżenie prognoz zysków największych spółek z indeksu blue-chipów (dopiero na przełomie 2013/2014 może nastąpić odwrócenie negatywnej tendencji), kolejne informacje o cięciu dywidend oraz mocne przeceny w wyniku raportowanych zdarzeń jednorazowych (m.in. w przypadku PGE) ciągną w dół indeksy GPW. Inwestorom zaczynają puszczać nerwy i coraz częściej zastanawiają się czy to na pewno dno cyklu koniunkturalnego. Wygenerowane krótkoterminowe sygnały sprzedaży zaczynają się potwierdzać, a walkę w strefach wsparcia coraz częściej wygrywają niedźwiedzie. Bykom zdecydowanie nie pomaga otoczenie gospodarcze i negatywne informacje publikowane w mediach. Jako przykłady można wymienić m.in. możliwe kontrolowane bankructwo Cypru wraz z wyjściem z eurolandu, pierwsze pomysły członków FOMC - odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej w Fed - o zakończeniu QE lub zastąpieniu go innym programem (np. zamiast zakupów aktywów deklaracja nie sprzedawania ich w dłuższym terminie). W dłuższej perspektywie rynki akcji wciąż są w tendencji wzrostowej, a skala korekty daje nadzieję przynajmniej na krótkie odreagowanie. Wystraszeni inwestorzy powinni mieć na uwadze wyprzedanie indeksów akcji i cykl obniżek stóp procentowych przez NBP.

 

 

Wyniki INI wbrew pozorom wskazują na poprawę nastrojów inwestorów. Może być to jednak spowodowane technicznym aspektem prowadzenia sondażu. Mianowicie bieżące wyniki przedstawiają nastroje inwestorów ukształtowane od ubiegłego czwartku, kiedy nastąpiło odreagowanie na rynku i pojawiły się dywergencje. Dało to niewątpliwą nadzieję na zakończenie korekty i obronę poziomu wsparcia w okolicach 2520 pkt. w przypadku indeksu WIG20. Tym samym udział byków wzrósł do poziomu powyżej 50%. Dopiero środa i czwartek w bieżącym tygodniu przyniosły dalsze osłabienie rynków akcji. Powinno mieć to odzwierciedlenie w wynikach przyszłotygodniowego sondażu.

 

 

Za oceanem niewielki spadek odsetka byków, ale jednocześnie duży wzrost udziału niedźwiedzi. Aktualnie co trzeci inwestor z Wall Street obstawia niższe poziomy indeksów giełdowych za 6 miesięcy.

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

WIG20 od początku stycznia spadł o ponad 8%, a indeks szerokiego rynku o ponad 5,5%. W tym czasie nastroje inwestorów niewiele się zmieniły. Wciąż przeważają byki z udziałem o ponad 30 pkt. proc. większym niż niedźwiedzie. Oby optymiści przystąpili do zakupów, gdyż samo wstrzymywanie się od sprzedaży w oczekiwaniu na kontynuację zwyżek nie przywróci hossy.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie