Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Duże zmiany! W styczniu kupiliśmy akcje ABC Data, Gant, Vistula i Wasko, zwiększyliśmy pozycję w ETFW20L oraz sprzedaliśmy Graala i ZEPAK

Zmiana formy publikacji Portfela SII!

Od kolejnego odcinka zmieniamy formę publikacji na krótkie odcinki po każdej transakcji z uzasadnieniem decyzji i aktualnym składem portfela inwestycyjnego (w module www.sii.org.pl/portfel będzie dostępny zawsze aktualny skład) oraz dłuższe comiesięczne odcinki z komentarzami i dodatkiem edukacyjnym. Zmiana ma na celu zwiększenie dynamiki projektu i zainteresowania uczestników oraz odpowiedź na Państwa sugestie - osób na bieżąco śledzących poczynania Portfela SII.

 

CZĘŚĆ 1) Komentarz rynkowy

 

Po niemal książkowym efekcie grudnia przyszedł czas na korektę na warszawskim parkiecie (głównie w przypadku WIG20), choć na zachodzie wciąż przeważały wzrosty. Styczeń to czas, w którym inwestorzy z  GPW postanowili zrealizować przynajmniej część z wielomiesięcznych zysków. Taki scenariusz wskazywaliśmy już wielokrotnie w komentarzach do Indeksu Nastrojów Inwestorów. Na przełomie roku odsetek byków wskazywał bowiem na hurraoptymizm na rynku, co często zwiastuje zimny prysznic w postaci korekty. Nie oznacza to oczywiście końca trendu wzrostowego, a wyłączenie jego wyhamowanie i schłodzenie nastrojów. Negatywne czynniki otoczenia w postaci Grexitów, bankrutującego południa Europy czy fiscal clif, które były największą przeszkodą dla wzrostów, zeszły obecnie na drugi plan (choć być może jeszcze powrócą). Zatem brakuje racjonalnych przesłanek do wyprzedawania akcji. Dno koniunkturalne najprawdopodobniej już wystąpiło - lub w przypadku polskiej gospodarki wystąpi w I/II kwartale 2013 r. - zatem wyprzedzająca sferę realną giełda powinna dyskontować już poprawę wyników finansowych spółek w przyszłości (podobnie jak to miało miejsce na początku 2009 roku). Wskaźniki techniczne wskazują obecnie na wyprzedanie w przypadku głównych indeksów GPW. Aby dogonić indeksy amerykańskie musiałyby wzrosnąć o 40-50%. 

 

Nasze założenie jest takie - to wciąż korekta i mamy początek hossy. Czy mamy rację? Pokażą najbliższe miesiące.

 

Sytuacja techniczna indeksu WIG20 (interwał tygodniowy)

 

Sytuacja techniczna indeksu WIG20 (interwał dzienny)

 

 

W dodatku edukacyjnym "Tajniki AF cz.9. – Wycena spółki - metody porównawcze cz.1. - wskaźniki CZ i CWK" m.in. charakterystyka metod porównawczych (wskaźnikowych, mnożnikowych, rynkowych), zastosowanie oraz zalety i wady, pułapki i błędy przy stosowaniu metod porównawczych, proces wyceny porównawczej, wyniki finansowe a ceny akcji, najczęściej stosowane wskaźniki do wyceny porównawczej, wskaźnik C/Z i C/WK - cechy, zalety i wady, interpretacja oraz odmiany i korekty, przykłady wskaźników oraz C/Z i C/WK na tle WIG20.

  

  

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Duże zmiany! W styczniu kupiliśmy akcje ABC Data, Gant, Vistula i Wasko, zwiększyliśmy pozycję w ETFW20L oraz sprzedaliśmy Graala i ZEPAK
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie