Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 10.01: To już kolejny raz, kiedy nastroje inwestorów wskazały czas realizacji zysków!

Stało się to, co już od kilku tygodni wisiało w powietrzu. Inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Wcześniej jeszcze w ostatnim szturmie kupujących pomogła decyzja amerykańskich polityków, dzięki której w USA uniknięto tzw. „klifu fiskalnego”. To poniekąd „sztucznie” odsunęło o dwa tygodnie rozpoczęcie korekty. Nastroje są jednak wciąż bardzo pozytywne, co oznacza, że najprawdopodobniej inwestorzy już zakupili akcje i nie mogą nie wspierać strony popytowej. W konsekwencji dalsza realizacja zysków może przynieść dalsze spadki z uwagi na ponad pół roku wzrostów. Nie oznacza to oczywiście końca trendu wzrostowego, a wyłączenie jego wyhamowanie, schłodzenie nastrojów, być może w formie konsolidacji. Pomagają w tym niewątpliwie coraz pozytywniejsze wypowiedzi nt. kondycji europejskiej gospodarki (EBC spodziewa się ożywienia gospodarczego jeszcze w 2013 roku, spada koszt długu i CDSów krajów południa Europy), a także brak pogarszania wskaźników makro. Reasumując brakuje obecnie racjonalnych przesłanek do wyprzedawania akcji. Bowiem jeśli rzeczywiście dno koniunkturalne już wystąpiło to firmy w kolejnych kwartałach będą poprawiały wyniki finansowe.

 

 

Korekta przyspiesza ,jednak inwestorzy, którzy wierzą w trend wzrostowy powinni ją de facto wykorzystać do zwiększania swoich pozycji. Za trendem wzrostowym w pierwszej połowie 2013 roku wciąż głosuje ponad połowa inwestorów. Udział byków wynosi obecnie 54,5%, co oznacza spadek o 10,2 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Tym samym udziały niedźwiedzi i inwestorów pozostających poza rynkiem wzrosły odpowiednio o 4,7 i 5,4 pkt. proc. Obecnie wynoszą 21,2% i 24,2%. Ostatnie wahania odsetka optymistów wskazują na możliwą nerwowość kupujących.

 

 

Indeksy amerykańskie po raz kolejny zmierzają w kierunku szczytów z 2007 roku. Sentyment inwestorów z Wall Street znów uległ poprawie, a udział byków jest najwyższy od 10 miesięcy (przekracza 46%).

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

Indeks INI już po raz kolejny okazał się niezwykle skutecznym narzędziem w przewidywaniu zwrotów na indeksach akcji. Obecna przewaga byków nad niedźwiedziami jest wciąż wysoka – przekracza 33 pkt. proc. Daje to jeszcze sporą przestrzeń korekcie.

 

 

 

Zachęcamy aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

INI 10.01: To już kolejny raz, kiedy nastroje inwestorów wskazały czas realizacji zysków!
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie