Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Akcjonariusze mniejszościowi Black Lion NFI coraz bardziej aktywni

Planowana emisja akcji serii F a także ostatnie informacje o zakupie przez Black Lion NFI spółki Recycling Park zmobilizowały akcjonariuszy mniejszościowych do udziału w zwołanym na 3 stycznia 2013 r. walnym zgromadzeniu. W obradach wzięło udział kilkunastu akcjonariuszy mniejszościowych, uczestniczył w nich również przedstawiciel SII.

Zdjęcie uchwały o emisji akcji z porządku obrad


Jeszcze przed obradami SII skierowało do Zarządu pytania dotyczące emisji akcji serii F oraz transakcji zakupu spółki Recycling Park Sp. z o.o. (zob. SII jedzie na WZ Black Lion NFI z długą listą pytań). Jeszcze dzień przed walnym zgromadzeniem okazało się, że większościowy akcjonariusz złożył wniosek o zmianę porządku obrad poprzez usunięcie punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego emisji akcji serii F. Przy okazji tego komunikatu okazało się, że potrzeba przeprowadzenia nowej emisji akcji jest ściśle związana z nabyciem spółki Recycling Park.

Zarząd niechętny dyskusji podczas WZ


W tym stanie rzeczy akcjonariusze mniejszościowi chcieli poznać opinię zarządu w sprawie emisji akcji serii F, zwłaszcza zaś w przedmiocie wniosku o usunięcie tego punktu z porządku obrad. Jednak obecny na walnym zgromadzeniu członek zarządu stwierdził, iż rolą zarządu jest wykonywanie uchwał akcjonariuszy i uciął wszelką dyskusję na temat zamierzonej emisji akcji. Szkoda, że Zarząd nie chciał w tym miejscu podjąć szerszej dyskusji. Wobec zamiaru zaniechania przeprowadzenia emisji akcji serii F zasadnym było wyjaśnienie jak Zarząd zamierza pozyskać środki na realizację nowych projektów inwestycyjnych, w szczególności zaś pozyskanie środków na wkład własny planowanej inwestycji spółki Recycling Park Sp. z o.o.

Kontrowersyjnej emisji nie będzie


Następnie w wyniku głosowania podjęta została uchwała w sprawie zmiany porządku obrad w wyniku której emisja akcji została z niego zdjęta. Można powiedzieć, że dobrze się stało, że uchwała w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii F nie została podjęta. W brzmieniu zaproponowanym przez Zarząd budziła ona liczne zastrzeżenia ze strony inwestorów indywidualnych. Nie było jednak żadnych przeszkód, aby przedyskutować podczas walnego zgromadzenia szczegółowych warunków i celów nowej emisji zanim podjęto uchwałę o jej zdjęciu z porządku obrad. Akcjonariusze mieliby wówczas możliwość dokładnie poznać motywy jakimi kierował się Zarząd zgłaszając taki projekt uchwały.

Zważywszy, że spółka Recycling Park została nabyta za łączną kwotę 42.000.000 zł Zarząd Black Lion NFI powinien uzasadnić ekonomiczny sens tej transakcji oraz jej cenę.

Czy Zarząd przedstawi szczegóły wyceny nabycia Recycling Park?


W związku z prośbami o wsparcie ze strony Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych w sprawie wyjaśnienia szczegółów transakcji nabycia spółki Recycling Centre Sp. z o.o., Stowarzyszenie w piśmie z dnia 21 grudnia 2012 r. skierowała do Zarządu Black Lion NFI pytania dotyczące rzeczonej transakcji. Zarówno Stowarzyszenie jak i obecni na walnym zgromadzeniu akcjonariusze mniejszościowi liczyli, że Zarząd jeszcze w trakcie obrad walnego zgromadzenia wyjaśni powstałe wątpliwości. Dotyczą one głównie podstaw wyceny rzeczonej Spółki. Mając na uwadze, że spółka Recycling Park Sp. z o.o. została nabyta za łączną kwotę 42 milionów złotych Zarząd Black Lion NFI powinien uzasadnić ekonomiczny sens przeprowadzonej transakcji oraz jej cenę.

W trakcie obrad walnego zgromadzenia udało się jedynie uzyskać od Spółki deklarację, że Zarząd udzieli odpowiedzi w stosownym czasie potrzebnym do przygotowania odpowiedzi. Niestety nie udało się uzyskać deklaracji w jakim to będzie czasie.

SII będzie monitować sprawę


Mając na uwadze istotność transakcji nabycia Recycling Park Sp. z o.o. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych liczy, iż Zarząd Black Lion NFI udzieli rzeczowych odpowiedzi na zadane pytania. W razie zaistnienia takiej potrzeby Stowarzyszenie niewątpliwie będzie podejmowało dalsze działania mające na celu wyjaśnienie wszystkich istotnych okoliczności nabycie Recycling Park Sp. z o.o.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Akcjonariusze mniejszościowi Black Lion NFI coraz bardziej aktywni