Chat with us, powered by LiveChat

INI 06.12: Utrzymanie hurraoptymistycznych nastrojów - byki dominują

Już od pierwszej sesji grudnia mamy rajd Świętego Mikołaja na GPW. Indeks warszawskich blue-chipów przebił magiczny opór w okolicach 2425 pkt. i od razu z wielką siłą rozpoczął atak kolejnego kluczowego poziomu – 2500 pkt. Obecnie poziomy indeksu WIG20 są najwyższe od sierpnia zeszłego roku, po którym mieliśmy do czynienia z „mini krachem” na rynkach akcji. Wszystko to dzieje się w atmosferze niedowierzania ze względu na wciąż nieuporządkowane sprawy finansów publicznych w strefie euro i USA, a także spowolnienie gospodarcze (a w eurolandzie wręcz recesję). Wskaźniki wyprzedzające koniunkturę PMI nadal wskazują na recesję w Europie (w USA i Chinach przekraczają już poziom 50 pkt.), jednak od kilku miesięcy nie wykazują już tendencji spadkowej. Nastroje polskich inwestorów oprócz rosnących indeksów poprawiły odczyty PMI dla polskiego przemysłu oraz kolejna obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Może ona przyczynić się do odbudowy dynamiki konsumpcji i spadku tempa hamowania polskiego PKB (a może nawet do odwrócenia tendencji). Giełdy amerykańskie nadal nie mogą poradzić sobie z przebiciem istotnych oporów technicznych – w przypadku S&P500 1415 pkt. a DJIA 13000 pkt. – a tymczasem giełdy europejskie atakują szczyty z września. Tym samym inwestorzy nie zmartwili się obniżkami prognoz dla gospodarki eurolandu ani kolejną obniżką ratingu dla Grecji z poziomu CCC do selektywnej niewypłacalności.

 

 

Inwestorzy mają wiele powodów do optymizmu. Coraz większa liczba walorów zaczyna się "utrendawiać", tzn. ich kursy zaczynają coraz bardziej przypominać sekwencję wyższych istotnych dołków i szczytów. Pomimo odnotowanego przed tygodniem poziomu entuzjazmu bycze nastroje utrzymały się wśród inwestorów. Wpłynęło na to utrzymanie poziomów przez wcześniejszych liderów wzrostów i przejęcie pałeczki przez inne spółki, często wcześniejszych maruderów. W przypadku odsetka poszczególnych grup inwestorów niewiele się zmieniło. Zaledwie o 0,4 pkt. proc. spadł udział optymistów - do poziomu 58,2%, co wciąż jest poziomem skrajnym. Jak długo tak wysoki poziom się utrzyma nie wiadomo. Do tej pory zawsze po takim odczycie następowała kilkutygodniowa korekta bądź przynajmniej konsolidacja. Pozostałe grupy inwestorów, niedźwiedzie i pozostający poza rynkiem, nadal stanowią po około jednej piątej graczy.

 

 

Giełdy z Wall Street przegrywają w ostatnich dwóch miesiącach z giełdami europejskimi. Pomimo tego od kilku tygodni następuje tam stopniowa poprawa sentymentu. Odsetek tamtejszych byków przekroczył poziom 42% nienotowany od ponad 8 miesięcy.

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

Czyżby warszawski parkiet szykował miłą niespodziankę dla inwestorów na gwiazdkę i zamierzał wyciągnąć indeksy na jeszcze wyższe poziomy do końca roku? Przewaga byków nad niedźwiedziami jest nadal skrajnie wysoka, blisko 40 pkt. proc., co w ponad półtora rocznej historii badania wskazywało na rychłą korektę. Historia lubi się powtarzać, tym bardziej że retest wsparcia w okolicach 2400 pkt. przypieczętowałby trend wzrostowy na GPW.

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie