Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestor giełdowy to młody mężczyzna, który dużo ryzykuje

Tak się jakoś historycznie ułożyło, że dużo większą skłonnością do ryzyka wykazują się mężczyźni niż kobiety. To mężczyźni częściej niż kobiety powodują wypadki samochodowe, choć to ponoć kobiety są gorszymi kierowcami. Może i są, ale z pewnością jeżdżą spokojniej. To mężczyźni częściej niż kobiety skaczą na bungee i w końcu coś co nas najbardziej interesuje, to mężczyźni częściej niż kobiety grają na giełdzie.

 

Inwestowanie na giełdzie, bardziej znane wśród ogółu społeczeństwa jako „gra” na giełdzie jest postrzegane ogólnie jako dość ryzykowna czynność. Nie ma się zatem co dziwić, że inwestorzy to w przytłaczającej większości mężczyźni. Zgodnie z ostatnimi wynikami Ogólnopolskiego Badania Inwestorów jest ich na giełdzie aż 88%. Ta tendencja jest stała od wielu lat. Kobiet na giełdzie statystycznie nie przybywa.

 

 

Czym jeszcze cechuje się przeciętny inwestor? Jest on młody i wykształcony. Prawie 60% inwestorów ma nie więcej niż 35 lat. To wszystko jest wytłumaczalne. Głównie młodzi ludzie bez zobowiązań rodzinnych, bez kredytów hipotecznych wziętych do końca życia mogą sobie pozwolić na zaryzykowanie części posiadanych środków. Łatwo też wytłumaczyć dlaczego aż 75% inwestorów ma wyższe wykształcenie. To właśnie tacy ludzie mają przeważnie lepszą pracę, a co za tym idzie wyższe wynagrodzenie, z których nadwyżki mogą przeznaczyć na inwestycje giełdowe.

 

Zapytaliśmy inwestorów także po co inwestują na giełdzie, choć tu można by tak samo zapytać gracza w kasynie dlaczego cały czas próbuje grać w ruletkę. Odpowiedź jest dosyć prosta. Po pierwsze pcha ich do przodu żądza zysku (i to koniecznie łatwego i szybkiego zysku, nikt nie ma ochoty czekać latami na ewentualne i niepewne pieniądze), a po drugie co z kolei wynika z rozmów z inwestorami potrzeba adrenaliny, dodatkowych bodźców, potrzeba tego, żeby coś ekscytującego działo się w ich życiu. Czyż nie po to właśnie szybko jeździmy samochodami i skaczemy na bungee? To właśnie daje nam giełda, tylko zamiast zdrowia i życia ryzykujemy pieniądze.

 

Jedyne czego naprawdę szkoda to, że tak mały odsetek ankietowanych inwestuje w kontekście emerytalnym (1,8% ankietowanych). Jestem przekonany, że ten procent będzie rósł i Giełda zacznie być postrzegana jako miejsce do długoterminowych oszczędności, które będą nam przynosiły profity podczas późnej starości, ale na jakieś znaczące zmiany potrzeba dziesięcioleci.

 

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Inwestor giełdowy to młody mężczyzna, który dużo ryzykuje
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie