Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Exillon Energy zadebiutował na GPW

W poniedziałek na GPW zadebiutował Exillon Energy, spółka wydobywcza działająca w Rosji z aktywami zlokalizowanymi w Zachodniej Syberii i w regionie Timan-Peczora. Grupa wydobywa ponad 14.000 baryłek ropy dziennie, a jej zasoby potwierdzone i prawdopodobne to 265 mln baryłek ropy. Exillon jest notowany na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie (LSE) od 2009 roku, a debiut w Warszawie nie był poprzedzony emisją akcji.

 

Lokalizacja

Zachodnia Syberia to największy w Rosji i drugi na świecie region wydobywczy, którego rezerwy (zasoby potwierdzone i prawdopodobne) liczą 70 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Z kolei zlokalizowany na północy europejskiej części Rosji region Timan-Peczora posiada rezerwy (zasoby potwierdzone i prawdopodobne) na poziomie 20 mld baryłek ekwiwalentu ropy. Dzięki lokalizacji swoich złóż w regionach z rozwiniętą infrastrukturą i licznymi możliwościami transportu i sprzedaży ropy, Exillon ma niskie koszty wydobycia.

 

Struktura korporacyjna

Exillon jest notowany na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie (LSE) od 2009 roku. Akcjonariat spółki jest rozproszony, a największy akcjonariusz kontroluje 30 proc. akcji. Wartość rynkowa spółki wynosi około 1,1 mld zł (350 mln USD).

Większość akcjonariuszy Exillon Energy to londyńskie fundusze wyspecjalizowane w inwestycjach w spółki z sektora ropy i gazu. Exillon ma w swoim akcjonariacie również polskie fundusze, a notowanie w Warszawie ma umożliwić dalsze poszerzenie bazy inwestorów. Spółka nie planuje wycofywać się z londyńskiej giełdy. W związku z solidną pozycją finansową spółka nie planuje też emitować nowych akcji w Warszawie.

 

Rezerwy

Exillon posiada rezerwy 1P (Proven,  zasoby potwierdzone) na poziomie 125 mln baryłek. Klasyfikacja 1P oznacza, że prawdopodobieństwo opłacalnego wydobycia wynosi ponad 90 proc. Spółka posiada rezerwy 2P (Proven & Probable, zasoby potwierdzone i prawdopodobne) na poziomie 265 mln baryłek, a rezerwy 3P (Proven & Probable & Possible, zasoby potwierdzone, prawdopodobne i możliwe) na poziomie 400 mln baryłek. Dla większości międzynarodowych inwestorów najbardziej istotnym czynnikiem przy ocenie spółek wydobywczych jest poziom rezerw 2P (zasobów potwierdzonych i prawdopodobnych).

Exillon posiada również zasoby ropy (zasoby warunkowe) i potencjał wynikający z poszukiwań. Zasoby oznaczają możliwość występowania ropy w oparciu o analizę geologiczną. Exillon koncentruje swoją działalność na rozwoju istniejących pół naftowych i eksploatacji rezerw potwierdzonych, a nie na poszukiwaniach.

 

Gaz łupkowy

Exillon nie posiada złóż ropy łupkowej. Wszystkie rezerwy spółki są łatwe w eksploatacji, a ropa łatwo wypływa na powierzchnię. Ponadto do wydobycia nie potrzeba zaawansowanej technologii.

 

Exillon Energy

 

Perspektywy wzrostu

Dzienne wydobycie ropy przez Exillon wzrosło od IPO w 2009 roku ponad siedmiokrotnie z 2.000 baryłek do ponad 14.000 baryłek obecnie. Celem spółki jest osiągnięcie na koniec 2012 roku dziennego wydobycia na poziomie 17.000 baryłek.

 

Sprzedaż

Exillon ma możliwość sprzedaży ropy zarówno na rynku rosyjskim jak i na rynkach zagranicznych. Obecnie około połowa produkcji jest eksportowana (przez Białoruś i Polskę do odbiorców w Niemczech), a połowa sprzedawana w Rosji. Kierunki sprzedaży zmieniają się w zależności od możliwych do uzyskania cen w danym momencie.

 

Finanse

Choć Exillon jest rozwiniętą spółką ze znaczącą sprzedażą, cały czas dynamicznie się rozwija. W pierwszej połowie 2012 roku sprzedaż wyniosła 140 mln USD.

Exillon ma pozytywny cash flow operacyjny. Spółka ma zapewnione finansowanie na dalszy rozwój – ponad 130 mln USD gotówki (100 mln USD kredytu z terminem zapadalności 5 lat).

 

Zastrzeżenie prawne:

Wyłączone z dystrybucji, bezpośredniej lub pośredniej, w USA, Australii, Kanadzie i Japonii oraz w innych jurysdykcjach gdzie taka dystrybucja może być niezgodna z prawem.

Niniejsza publikacja ma charakter wyłącznie promocyjny i w żadnym wypadku nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji o nabyciu papierów wartościowych Exillon Energy Plc („Spółka"). Informacje o Spółce i dopuszczeniu akcji Spółki do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. ("GPW") zawarte są w memorandum informacyjnym Spółki („Memorandum"), przygotowanym w związku z ubieganiem się o dopuszczenie akcji Spółki do obrotu na GPW.

Memorandum zostało udostępnione przez Spółkę do publicznej wiadomości w dniu 24 października 2012 r. i jest dostępne w formie elektronicznej na stronie internetowej Spółki (http://www.exillonenergy.pl).

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Exillon Energy zadebiutował na GPW