Chat with us, powered by LiveChat

Po programach TARP, 2xQE, 2xLTRO i Twist, przyszedł czas na OMT od Mario Draghiego

Mijający tydzień to czas wyczekiwania na słowa prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Niemal wszystkie światowe indeksy „zamarzły” w oczekiwaniu na szczegóły planu ratowania strefy euro. Co prawda na łamach mediów pojawiały się spekulacje na temat interwencji na rynku wtórnym obligacji, jednak rynek czekał do ostatniej chwili z reakcją. Decyzja Mario Draghiego okazała się zgodna z przewidywaniami. Najpierw szef EBC pozostawił stopy procentowe w eurolandzie na rekordowo niskim poziomie 0,5% i obniżył prognozy dynamiki PKB w strefie euro do -0,4% w 2013 r. (sygnalizując również podwyższoną inflację HICP). Następnie zapowiedział nieograniczoną ilościowo interwencję na rynku długu – skup krajowych obligacji krótkoterminowych. Program ten – podobnie jak inne tego typu działania (TARP, LTRO, QE) – otrzymał swoją nazwę: Outright Monetary Transactions i podobnie jak te wcześniejsze będzie polegał na dodruku pieniądza. OMT obejmie przede wszystkim kraje południa Europy, które bez tego nie poradziłyby sobie z rosnącymi kosztami obsługi zadłużenia (zbyt dużego w porównaniu do PKB, zwłaszcza mając na uwadze fakt, iż są w recesji) i będzie miał liczne warunki. W ten sposób EBC zamierza walczyć z kryzysem na Starym Kontynencie (obniżanie rentowności długu) i ratować wspólną walutę. Już po raz kolejny Draghi zapewniał, że „euro jest nieodwracalne”. Z przeprowadzanych zakupów EBC będzie mógł również ponosić straty. Nie wszyscy są jednak zgodni, iż te działania wystarczą do rozwiązania kryzysu i postulują zawiązanie unii politycznej. Dane makro są nadal słabe, choć mogą wskazywać na kształtowanie się dna.

 

 

Indeks WIG, który z racji „zatrzymywania w sobie” dywidend jest obecnie lepszym barometrem giełdowym po raz drugi w ostatnich miesiącach będzie atakował poziom 42-42,4 tys. pkt. Bardzo możliwe, że tym razem mu się to uda, co powinno wyrwać pozostałe indeksy warszawskiego parkietu z ponad rocznej konsolidacji. W taki scenariusz wierzy od kilku tygodni bardzo zbliżona grupa inwestorów. Od pięciu tygodni udział byków na GPW kształtuje się powyżej 40%, a w minionym tygodniu (w którym nieznane były jeszcze szczegóły planu EBC) wyniósł 43,1%. W tej tendencji widać nadzieję inwestorów na wzrosty, jednak zarazem pewną zachowawczość pomimo wyraźnych sygnałów kupna. Grupa niedźwiedzi również od ponad miesiąca kształtuje się na zbliżonym poziomie – co czwarty z inwestorów to niedźwiedź oczekujący powrotu bessy, a trzech na dziesięciu woli pozostawać poza rynkiem.

 

 

 

Indeksy amerykańskie przebiły tegoroczne szczyty i obecnie wydają się atakować poziomy sprzed kryzysu subprime, czyli te z roku 2007. Wszystko wskazywałoby na to, że powinien panować wszechobecny optymizm, jednak inwestorzy z Wall Street wydają się zagubieni. Udział byków, niedźwiedzi i inwestorów neutralnie wypowiadających się o przyszłej tendencji na rynku jest praktycznie równy.

 

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

Mario Draghi po raz kolejny pokazał, że nauczył się „zarządzać” rynkami finansowymi i wie jakich informacji oczekują inwestorzy. Jeszcze nic nie zrobił, a już widać efekty jego słów. W tym kontekście blado wygląda RPP, która pomimo ewidentnych sygnałów hamowania gospodarki nie obniżyła na ostatnim posiedzeniu stóp procentowych. Czy działania EBC wystarczą inwestorom, pokażą najbliższe miesiące. Należy pamiętać jednak, że w historii dołki najczęściej kształtowały się w październiku, dopiero później rozpoczynały się wzrosty.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 6 września 2012 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody książkowe!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie