Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Komentarz INI z 30 sierpnia - Na GPW jeszcze wiara, na Wall Street już odwrót byków

Za nami kolejny tydzień pod znakiem korekty na rynkach akcji. Pomimo występowania lepszych i gorszych sesji przyjmuje on na chwilę obecną dosyć płaską formę, co może świadczyć o zbliżającym się silnym ruchu. Zmienność wzrosła istotnie dopiero w czwartek, dzień przed wystąpieniem szefa FED, na które rynki finansowe czekają od kilku tygodni. Coraz głośniej spekuluje się bowiem nt. programu QE3, który mógłby pomóc utrzymać się amerykańskiej gospodarce na ścieżce rozwoju gospodarczego (nie mówi się jednak o tym, że utrzymujące się zerowe stopy procentowe powodują, że dług publiczny "spłaca" inflacja, czyli społeczeństwo). Ponadto wielkimi krokami zbliża się konferencja prezesa drugiego najważniejszego banku centralnego świata, czyli EBC. Również i w tym wypadku rynki huczą od plotek nt. ustalenia programu nielimitowanego skupu obligacji krajów strefy euro w celu utrzymania ich rentowności na ustalonym, niskim poziomie. Działania te mogłyby owszem pomóc europejskiemu rynkowi długu, jednak będą miały ograniczony wpływ na spowolnienie gospodarcze zalewające Stary Kontynent. Dane makro z tygodnia na tydzień potwierdzają recesję, a nastroje w biznesie są coraz gorsze. Strach pojawił się również w przypadku polskiej gospodarki, która tak dobrze radziła sobie do tej pory z zawirowaniami na rynkach finansowych. Zdecydowanie niższy od prognoz odczyt PKB za drugi kwartał 2012 roku (+2,4% w skali roku w porównaniu do przewidywań na poziomie +2,9%, ujemna dynamika popytu krajowego - najgorszy wynik od trzech lat), spadająca sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa, a także coraz większa zapaść w polskiej budowlance stawia pod znakiem zapytania przyszłość polskiej gospodarki. W reakcji na te dane złoty znacząco osłabił się. Natomiast obniżki stóp procentowych, na które bez wątpienia zdecyduje się w najbliższym czasie RPP mogą okazać się zbyt małym bodźcem, aby utrzymać status "zielonej wyspy" dla Polski.

 

 

Indeks WIG20 po dosyć silnej korekcie (około -5% w 2 tygodnie), zbliża się do obszaru krótkoterminowego wyprzedania. Należy podkreślić, iż w ostatnich miesiącach na notowania indeksu blue-chipów bardzo istotny wpływ miały dywidendy, odcinane od kursów akcji spółek (WIG20 to indeks cenowy). Zatem dużo lepszym barometrem rynku jest obecnie indeks WIG, który znajduje się aktualnie na wsparciu wynikającym z poprzedniego lokalnego szczytu i bliskiej odległości średniej 45-sesyjnej (około 41tys pkt.). Inwestorzy raz zachęceni trendem wzrostowym uparcie wierzą w hossę w najbliższych 6 miesiącach. Co więcej grupa byków zwiększa się. Obecnie optymiści stanowią aż 43,6% inwestorów z warszawskiego parkietu, najwięcej od początku kwietnia br. Udział inwestorów obstawiających spadki spadł i obecnie co czwarty inwestor to pesymista. Natomiast grupa inwestorów pozostających poza rynkiem nadal kształtuje się w okolicach 32% (dokładnie 31,8%).

 

 

W odróżnieniu od polskich inwestorów amerykańscy gracze szybko zmieniają zdanie. Przestali już tak mocno wierzyć w hossę i obecnie ich rozkład jest neutralny z symboliczną przewagą byków. Jeszcze w zeszłym tygodniu udział inwestorów obstawiających wzrosty na Wall Street wynosił 42%, a bieżące wyniki Sentiment Survey wskazują jedynie na 34,7% optymistów.

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

Wakacje się skończyły, a z nimi tzw. faza "risk-off" na rynkach finansowych, podczas której zakupywane były ryzykowne aktywa. Powrócił strach, któremu towarzyszy obecnie realizacja zysków. Obroty nadal są na bardzo niskich poziomach, a karty w najbliższym tygodniu rozdawać będą banki centralne.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 30 sierpnia 2012 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody książkowe!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Komentarz INI z 30 sierpnia - Na GPW jeszcze wiara, na Wall Street już odwrót byków
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie