Chat with us, powered by LiveChat

Czekanie na decyzje Fed i EBC

 

Ostatni tydzień to wyczekiwanie inwestorów na posiedzenia i decyzje jednych z najważniejszych banków centralnych świata – amerykańskiej Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego. Mają one bowiem ostatnio decydujący wpływ na nastroje na rynkach finansowych. Największe emocje budziło czwartkowe wystąpienie Mario Draghiego, prezesa EBC (w przypadku Fedu kluczowe może być posiedzenie wrześniowe). Oczekiwano od niego bardzo wiele w związku z zeszłotygodniowymi deklaracjami odważnych działań i decyzji przeciwdziałających kłopotom strefy euro. Niestety okazało się, że nadzieje były zbyt wygórowane. Stopy procentowe w strefie euro pozostały na rekordowo niskim poziomie (0,75%), a zapowiedzi potencjalnych działań wyraźnie zabrakło (inwestorzy liczyli na nowy program skupu aktywów, zapowiedzi LTRO3 lub informacje na temat możliwego przyznania licencji bankowej funduszom ratunkowym EFSF/ESM – co pozostaje i tak w gestii polityków, gdyż wymaga zmiany prawa). Niezadowolenie inwestorów zostało bardzo szybko odzwierciedlone w kursach akcji – na rynkach akcji podaż wkroczyła do akcji. Indeksy giełdowe mocno zanurkowały. Najwidoczniej inwestorzy postanowili w końcu zdyskontować publikowane słabe dane makro (choć nie we wszystkich przypadkach – np. niektóre dane z USA były pozytywne), na co wcześniej oczekując interwencji praktycznie nie reagowali.

 

 

 

Za nami kolejny tydzień marazmu na giełdach. Wyniki Indeksu Nastrojów Inwestorów wskazują bowiem coraz większe zobojętnienie. Ubyło zarówno byków jak i niedźwiedzi, choć ta druga grupa jest wciąż liczniejsza. Co więcej udział optymistów spadł poniżej 30%, czyli najniższej od dwóch miesięcy. Natomiast odsetek inwestorów obstawiających niższe poziomy indeksów giełdowych w ciągu najbliższych 6 miesięcy spadł o 3,9 pkt. proc. do poziomu 31,4%. Aktualnie największą część inwestorów stanowią inwestorzy neutralni, pozostający poza rynkiem czy też oczekujący kontynuacji wymęczającego trendu bocznego.

 

 

Analiza wyników amerykańskiego badania Sentiment Survey, podobnie jak INI wskazuje na neutralno-pesymistyczne nastroje. Bez wyraźnej przewagi żadnej ze stron. Jednak w ostatnich tygodniach wskazują one na stopniową poprawę nastrojów inwestorów z Wall Street.

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

Brak działań ze strony Fed oraz brak zapowiadanej interwencji EBC przyniosły inwestorom rozczarowanie. Pod co będą grać? Co rozbudzi ich nadzieje? Inwestorzy zaczynają wątpić zarówno w hossę, jak i bessę. Coraz większej części z nich udziela się marazm i postanawiają o wyjściu z rynku.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 2 sierpień 2012 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody książkowe!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie