Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Włamanie do systemu ESPI - szokujący komunikat ze spółki!


Polski rynek zszokowała wczoraj nietypowa wiadomość, która ukazała się poprzez system ESPI. KNF dementuje, że nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa systemu - depesza ukazała się z konta Macieja Orzechowskiego, byłego prezesa zarządu spółki Cerabud. Sprawą zajmie się prokuratura.

 

"Cerabud to spółka która oszukuje pracowników i akcjonariuszy. Ostatnio publikowane raporty sporządzono na podstawie nieprawdziwych informacji. Wg mojej wiedzy na dzień dzisiejszy praktycznie cały majątek został rozkradziony, a rzekome cegielnie nie nadają się do żadnej produkcji. Nowa emisja akcji ma tylko na celu dalsze wyciąganie pieniędzy z rynku i nie ma żadnego pokrycia w majątku. Obiecano mi, że za milczenie dostanę pakiet akcji, ale nawet w to już nie wierzę, dlatego zdecydowałem się na niniejszą publikację”.

 

Taką informację miał wysłać, ze swojego komputera sam prezes, jednak jak sam mówi było to nieautoryzowane wejście. Osoba z firmy użyła aktualnego hasła prezesa. Dlaczego osoby postronne miały do niego dostęp? To wyjaśni śledztwo, lecz pewne jest, że sposób zarządzania systemem ESPI w spółce z rynku alternatywnego pozastawia wiele do życzenia.

 

KNF twierdzi, że nie doszło do naruszenia systemu i jednocześnie przypomina spółkom Regulamin Korzystania z Elektronicznego Systemu Przekazywania Informacji. Oto fragmenty komunikatu:

 

Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2006 r.

w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane, czynności związane z przekazywaniem informacji wykonują upoważnieni pracownicy podmiotu nadzorowanego, zwani operatorami. O udzieleniu upoważnienia podmiot nadzorowany zawiadamia uprawnionych odbiorców tych informacji. Ponadto zgodnie z treścią § 3 ust. 4 ww. rozporządzenia operator potwierdza posiadanie uprawnień do przekazywania informacji poprzez podanie swojego identyfikatora i hasła.

 

W celu zabezpieczenia możliwości prawidłowego wypełniania obowiązków informacyjnych nałożonych przepisami prawa, każda spółka publiczna powinna zadbać o posiadanie odpowiedniej liczby aktywnych kont w ESPI. Należy jednakże mieć na uwadze, że obowiązkiem każdego emitenta jest zachowanie w poufności loginów i haseł każdego z operatorów ESPI oraz ochrona ich przed osobami niepowołanymi, a także w przypadku pozbawienia operatora systemu uprawnień do przesyłania raportów niezwłoczne zawiadomienie o tym fakcie UKNF, co spowoduje niezwłoczne pozbawienie ww. operatora dostępu do systemu ESPI.

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Włamanie do systemu ESPI - szokujący komunikat ze spółki!
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie