Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Relacja z ZWZ KGHM Polska Miedź S.A. – Zarząd na ZWZ na pytania odpowiedzi nie udziela

 

Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź S.A. odbyło się 28 czerwca 2012 r. w siedzibie Spółki. Jak na spółkę będącą jednym z największych na świecie wydobywców miedzi przystało, podczas obrad reprezentowanych było ponad 100 akcjonariuszy. O ile co do samej działalności spółki raczej zastrzeżeń mieć nie można, o tyle duże zastrzeżenia budzi poziom komunikacji Zarządu z akcjonariuszami.

Spółki Skarbu Państwa nie odpowiadają podczas obrad

Niestety niechlubnym zwyczajem spółek publicznych Skarbu Państwa, także Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. nie odpowiadał podczas walnego zgromadzenia na pytania akcjonariuszy. Również pytania uczestniczących w obradach przedstawicieli Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych nie uzyskały odpowiedzi. Zarząd zobowiązał się natomiast, że odpowie na nie w ciągu 2 tygodni. Na pytanie dlaczego odpowiedź nie zostanie udzielona w trakcie walnego zgromadzenia Zarząd wyjaśnił krótko, że aby być odpowiedzialnym za słowa potrzebuje na to chwilę czasu.

 

Prawo do żądania od Zarządu odpowiedzi na zadane podczas obrad walnego zgromadzenia pytanie jest podstawową formą realizacji przez akcjonariuszy uprawnienia do informacji o spółce. Na pytania akcjonariuszy zadane podczas walnego zgromadzenia Zarząd powinien odpowiedzieć w jego trakcie. Niejednokrotnie żądana przez akcjonariusza informacja ma dla niego kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji o sposobie głosowania nad daną uchwałą. Udzielenie takiej informacji po walnym zgromadzeniu powoduje, że decyzję musi podejmować nie mając pełnego obrazu sprawy nad którą głosuje.

Zarząd milczy „dla przysłowiowej zasady”

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że zgodnie  przepisami kodeksu spółek handlowych Zarząd może udzielić informacji na piśmie poza walnym zgromadzeniem, jeżeli przemawiają za tym ważne powody.  W ocenie Stowarzyszenia takich ważnych powodów nie było. Niektóre pytania były co prawda szczegółowe, jednakże poziom ich zawiłości nie uniemożliwiał udzielenia odpowiedzi przez Zarząd podczas obrad.

 

Niestety, co należy podkreślić, w spółce KGHM Polska Miedź S.A., podobnie jak w kilku innych spółkach Skarbu Państwa, od samego początku nie było woli udzielenia odpowiedzi na przygotowane pytania. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad do przedstawicieli SII podszedł przedstawiciel Spółki. Po otrzymaniu informacji, iż Stowarzyszenie przygotowało kilka pytań do Zarządu, zasygnalizował, że zarząd na walnym zgromadzeniu nie będzie odpowiadał na pytania, a informacji udzieli w terminie dwóch tygodni. Ciężko zatem argumentować, że za odmową udzielenia odpowiedzi stały w tym przypadku ważne powody, skoro tak naprawdę już przed rozpoczęciem obrad nie było woli do ich udzielenia.

SII pytania zadało

Przygotowane przez Stowarzyszenie pytania dotyczyły m.in. przejęcia kanadyjskiej spółki Quadra oraz spraw związanych ze spółką KGHM International. Były też pytania ściśle związane z danymi zawartymi w sprawozdaniu finansowym. Pełna treść zadanych przez SII pytań znajduje się poniżej. Pod pytaniami zamieszczony został również link do raportu bieżącego spółki zawierającego udzielone na nie odpowiedzi.

 

Pytania SII do Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.:

  1. Jaką stopę dyskonta zastosowano do analizy opłacalności NPV projektu Afton-Ajax?
  2. Skąd wynika tak duży spadek należności z tytułu dostaw i usług w stosunku do roku 2010 (1 387 659 tys. w porównaniu do 2 041 065 tys.)?
  3. W efekcie jakich zdarzeń znacząco wzrosły koszty przyszłych świadczeń (rezerwy) z tytułu odpraw emerytalnych, nagród jubileuszowych i tym podobnych świadczeń w stosunku do roku poprzedniego (116 075 tys. w porównaniu do 36 322 tys.)?
  4. Z czego wynika tak dynamiczny wzrost przychodów Grupy w Wielkiej Brytanii?
  5. Na jakim etapie znajduje się proces integracji Grupy ze spółką KGHM International?
  6. Czy Zarząd podjął decyzję w sprawie wprowadzenia spółki KGHM International do obrotu giełdowego?

 

Odpowiedzi KGHM Polska Miedź S.A. opublikowane w dniu 12 lipca 2012 r. (raport bieżący nr 35/2012).

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

Relacja z ZWZ KGHM Polska Miedź S.A. – Zarząd na ZWZ na pytania odpowiedzi nie udziela