Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ciemne chmury nad Amber Gold!


Instytucje parabankowe rosną w siłę. Wcześniej z dezaprobatą rynek obserwował oferowane przez Finroyal pseudo-lokaty, obecnie rekordowe zyski notuje Amber Gold. Teraz zwalczaniem nielegalnej działalności ma wspólnie zająć się KNF, NBP oraz resort finansów.


Zgodnie z prawem wkłady pieniężne od osób fizycznych mogą przyjmować tylko banki. W rzeczywistości działalność instytucji parabankowych nie jest regulowana ani monitorowana. Przestrogą może być lista ostrzeżeń publicznych KNF, o której istnieniu mało kto wie, która obejmuje 16 podmiotów. Oferują produkty, które obiecują kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent przyrostu kapitału rocznie. Co więcej jak zapewnia Amber Gold zyski są "gwarantowane". Kto jest gwarantem? Z pewnością nie Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który obejmuje tylko instytucje mające zgodę na działalność od KNF.

 

Niestety nie dowiemy się jak radzi sobie spółka. Nie publikuje raportów ani sprawozdań finansowych, jednak jak sama mówi ma już ponad 50 tys. klientów. Oby nie sprawdziły się spekulacje, które zakładają, że za pieniądze klientów Amber Gold sfinansowało OLT Express  - tanie linie lotnicze.

 

Istnieje poważne ryzyko, że spółki wymienione przez Komisję Nadzoru Finansowego to piramidy finansowe, a klienci lokując w nich pieniądze igrają z ogniem. Jak podkreślają analitycy nie ma dużych zysków bez ryzyka, a inwestowanie w instytucjach parabankowych przypomina ruletkę.

 

Podobne zdanie mają polscy regulatorzy rynku, którym instytucje parabankowe grają na nosie, sprytnie omijając przepisy. Jest inicjatywa, według której KNF i NBP wspólnie z resortem finansów położą kres niejasnym interesom firm. Sprawie przygląda się również prokuratura, która nie wyklucza wzięcia pod lupę podmiotów z "czarnej" listy KNFu.

 

Wymienione podmioty nie posiadają zezwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych, w szczególności na przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem:


1. Finroyal FRL Capital Limited
2. Flexworld Inc.
3. Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie
4. Weksel Bank, Aida System Sp. z o.o. z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim
5. Amber Gold Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku
6. GoGo20 Poland
7. DOBRALOKATA Sp. z o.o.
8. Pozabankowe Centrum Finansowe Sp. z o.o.
9. P.H.U. PROMOTOR z siedzibą we Wrocławiu
10. Care&Cash Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
11. KASOMAT.PL SA, Wrocław
12. Lex-Security, Mysłowice
13. Centrum Inwestycyjno - Oddłużeniowe sp. z o.o., Stargard Szczeciński
14. Socket Resources GmbH reprezentowana na terytorium RP przez Marka Jachowicza; biuro operacyjne w Polsce - Warszawa
15. IPI CAPITAL S.A. z siedzibą w Warszawie
16. NOVA NEW Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach


Żródło: www.knf.gov.pl

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Ciemne chmury nad Amber Gold!
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie