Chat with us, powered by LiveChat

Nastroje głównie neutralno-pozytywne

 

Publikowane w ubiegłym tygodniu dane makroekonomiczne nie dawały jednoznacznie ani oznak poprawy ani pogorszenia, choć wciąż należy je oceniać jako słabe. Można o nich powiedzieć raczej, że obrazują pewną stablizację - lepsze od prognoz indeksy PMI dla usług (oprócz słabego odczytu dla Niemiec) oraz gorsze dla przemysłu, a także dalszy marazm na rynku pracy Strefy Euro i niewiele lepsza sytuacja w USA. Indeksy giełdowe zdają się jednak w ostatnich tygodniach podążać własnymi ścieżkami i kierują się na północ. Wiele oporów technicznych zostało przełamanych, a w niektórych przypadkach również trendy spadkowe. Sytuacja ta spowodowała masowy odwrót niedźwiedzi. Następnie w czwartek mieliśmy do czynienia z - w sumie oczekiwaną - interwencją banków centralnych. Europejski Bank Centralny, Bank Anglii i Ludowy Bank Chin zdecydowały się poluzować politykę pieniężną. Podjęły decyzję odpowiednio o: obniżce stopy procentowej o 25 pb (do 0,75% - najniżej w historii eurolandu), rozszerzeniu programu skupu aktywów oraz obniżce stopy depozytowej i pożyczkowej. Rynki jakby przygotowane na taki scenariusz zareagowały na te dane bez euforii. Może to wskazywać na realizację zysków i przynajmniej niewielką korektę wzrostów w najbliższym czasie. Do tej pory rynki żyły bowiem nadzieją takiej interwencji.

 

 

Pomimo zakończenia "sezonu dywidendowego" na GPW, indeks warszawskich blue-chipów wykazuje siłę. W drugiej części tygodnia WIG20 przełamał istotne opory techniczne i droga do górnego ograniczenia trendu bocznego wydaje się być otwarta. Wielu inwestorów uwierzyło w taki rozwój wypadków. Indeksy zagraniczne również wyglądają "byczo". To niewątpliwie przyciągnęło uwagę inwestorów. W tej chwili aż 77,1% z nich uważa, że nie spadniemy z obecnych poziomów. Przed nami albo trend wzrostowy (41,5%), albo co najwyżej konsolidacja (35,6%). Grupy te odnotowały wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia o odpowiednio 5,7 i 3,8 pkt. proc. Odsetek niedźwiedzi spadł natomiast aż o 9,5 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie poniżej 23% - najniżej od dwóch i pół miesiąca.

 

 

Pomimo tego, że na Wall Street poszczególne grupy inwestorów mają niemal równe udziały to ostatnie wyniki Sentiment Survey wskazują na znaczący spadek pesymistów. Odsetek niedźwiedzi spadł aż o 11 pkt. proc. osiągając poziom 1/3. Jednocześnie mocno wzrosły udziały grupy inwestorów neutralno-pozytywnie spoglądających w giełdową przyszłość.

 

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

Rynki giełdowe próbują po raz kolejny wyprzedzać przyszłość. Ostatnie tygodnie wskazują, że inwestorzy coraz mniej wierzą w negatywne scenariusze, a wydają się skupiać i wyłapywać tylko pozytywne sygnały. Owszem wiele spraw zostało odwleczone w czasie, jednak one powrócą i będą powracać jeszcze miesiącami.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 5 lipca 2012 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody książkowe!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie