Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z WZ EKO Holding - SII pytało m.in. o procesy konsolidacyjne, publiczny obrót Rovity i wybrane dane finansowe Grupy

Skomentuj artykuł


W dniu 26 czerwca 2012 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Spółki EKO Holding S.A. Wszystkie przedstawione przez Zarząd propozycje uchwał, w tym dotyczące zatwierdzenia sprawozdań finansowych, podziału zysku czy udzielenia członkom władz absolutorium, zostały podjęte. Na Walnym Zgromadzeniu Spółki pojawili się także przedstawiciele Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Procesy konsolidacyjne i dostosowawcze


W związku z punktem obrad dotyczącym zatwierdzenia sprawozdania Zarządu z działalności Grupy w roku 2011, przedstawiciele SII wystąpili do członków Zarządu z pytaniami o stopień zaawansowania i osiągnięte efekty przeprowadzanej konsolidacji spółek segmentu hurtowego oraz czynności dostosowawczych do struktur EKO Holding.

 

W odpowiedzi Zarząd wskazał, że pomimo formalnego zakończenia procesu konsolidacji, działania restrukturyzacyjne i dostosowawcze w segmencie hurtowym ciągle trwają. Aktualny ich postęp oszacować można na około 70-80%, z czego najtrudniejszy etap został już dokonany. Obecnie czynności te mają na celu przystosowanie spółki Rovita S.A. do nowej sytuacji, która się wytworzyła na rynku. Podejmowane są działania zmierzające do poprawy logistyki firmy oraz dostosowania jej do potrzeb i wymagań dzisiejszego handlu, a także polepszenia jakości świadczonych usług. Do spółki Rovita S.A. wprowadzane są również standardy na wzór funkcjonujących już w logistyce EKO, w tym najciekawsze rozwiązania techniczne. Dodatkowo, zmiany dotyczą zasad funkcjonowania całego działu handlowego. Polegają na decentralizacji podejmowanych decyzji i mają przyczyniać się do przyspieszenia całego procesu decyzyjnego, a docelowo także wpływać na wzrost sprzedaży. Ponadto, wprowadzane są marki własne EKO Holding, co powoduje, że spółka ma szanse generować większe obroty i większe marże.

 

Publiczny obrót spółki Rovita


Kolejne pytanie do Zarządu Spółki EKO Holding skierowane przez przedstawiciela SII dotyczyło zasadności utrzymywania w obrocie publicznym spółki zależnej Rovita. Prezes Zarządu przyznał, że zarówno przy okazji rozważanej transakcji nabycia, jak również w okresie funkcjonowania jej w strukturach Grupy Kapitałowej EKO, fakt publicznego obrotu tej spółki nie był szczególnie brany pod uwagę i analizowany. W opinii Zarządu, pewną korzyścią notowania spółki na parkiecie NewConnect była nieco lepsza przejrzystość informacyjna firmy i wynikające z tego zwiększone bezpieczeństwo dokonywanej transakcji jej kupna. Póki co jednak, zarządzający Spółką EKO Holding, ze względu na obecnie podejmowany wytężony wysiłek związany z uporządkowaniem Grupy i wyprowadzeniem spółki Rovita na prostą, nie podjęli żadnych dyskusji na temat zasadności utrzymywania tego podmiotu w obrocie publicznym. Jednocześnie, Prezes Zarządu zapewnił, że w przypadku otrzymania propozycji zaprzestania notowania spółki na rynku NewConnect od aktualnych udziałowców, taka opcja zostanie rozważona.

 

Pytania o wybrane dane finansowe


Przedstawiciele SII obecni na Walnym Zgromadzeniu zwrócili się także do Prezesa Zarządu Spółki o wyjaśnienie wybranych pozycji z zatwierdzanego sprawozdania finansowego.

 

Pierwsze pytanie dotyczyło przyczyn stosunkowo wysokiego udziału i jego wzrostu względem roku poprzedniego przeterminowanych należności handlowych. W opinii Prezesa Spółki, taki stan wynika z sytuacji w całej branży i nie jest szczególnym zagrożeniem dla działalności firmy. Doświadczenie pokazuje, że pomimo występujących sytuacji braku spłaty należności, nie są to przypadki częste i wielkość ponoszonych z tego tytułu strat nie jest istotna. Spółka nie prowadzi także specjalnych działań związanych z ochroną przed niewypłacalnością kontrahentów. Koszty ubezpieczenia należności i monitorowanie ich ściągalności byłyby bowiem większe niż obecne straty z tytułu ich niespłacenia.

 

Następne pytanie dotyczyło wpływu wydłużenia terminów płatności u dostawców na poziom płaconych przez Spółkę u nich cen. Prezes Zarządu EKO Holding wskazał, że fakt ten nie odbił się w żaden sposób niekorzystnie na osiągane przez spółkę marże i koszty ponoszone w związku z dostawami.

 

Korzyści związane z nabyciem spółki JIM


Zarząd Spółki EKO Holding wyjaśnił również przyczyny nabycia w 2011 roku firmy JIM Sp. z o.o. Powodem tej transakcji była chęć uzyskania w interesujących miejscach praw do lokalu i koncesji alkoholowych. Na działalność spółki JIM Sp. z o.o. składają się natomiast cztery sklepy znajdujące się we Wrocławiu.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie