Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z ZWZ PGE S.A. - SII pytało m.in. o koszty, obligacje i zakup spółki Energia

Skomentuj artykuł


W dniu 30 maja 2012r. odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy Polskiej Grupy Energetycznej S.A.. Dominującym akcjonariuszem był Skarb Państwa, który posiada niespełna 62% udziałów w kapitale zakładowym spółki. Spośród wszystkich zarejestrowanych podmiotów posiadał większość – 84,73% głosów na ZWZ.

 

W pierwszej uchwale na przewodniczącą ZWZ wybrano pełnomocnika Skarbu Państwa – Panią Monikę Kacprzyk-Wojdygę, która zajmuje się w ministerstwie nadzorem korporacyjnym strategicznych spółek. Sposób przeprowadzania Walnego odbiegał od standardów. Przewodnicząca praktycznie w żadnym punkcie nie zapytała o to, czy akcjonariusze mają jakiekolwiek pytania. Najważniejsza uchwała dotyczyła wypłaty dywidendy. W projektach uchwał zawarta była kwota 1,32zł na akcję. Jednak uchwała o takiej treści nie była głosowana. W pierwszej kolejności poddano pod głosowanie uchwałę wnoszącą poprawkę do wyżej wymienionej uchwały, która zmieniała kwotę dywidendy na z 1,32 na 1,83 zł na akcję, a następnie przegłosowano ją. Jak się okazało nie był to koniec zaskakujących momentów. Nie podjęto również kilku uchwał dotyczących zmian wybranych punktów statutu spółki.

Odpowiedzi w kuluarach i drogą mailową

Przedstawiciel SII  w tym przypadku kierował pytania głównie w kuluarach (do Przemysława Wasilewskiego, który jest odpowiedzialny w Spółce za relacje inwestorskie).

 

Pierwsze pytanie dotyczyło znaczącego wzrostu przychodów w 2011r. (37%) przy niewielkim wzroście kosztów sprzedaży i kosztów ogólnego zarządu. Zgodnie z wyjaśnieniami był to efekt przede wszystkim zmiany modelu handlu energią w obrębie grupy – handel odbywał się poprzez giełdę, a nie bezpośrednio między spółkami. Takie rozwiązanie nie generowało wzrostu kosztów sprzedaży.

 

Drugie pytanie dotyczyło ewentualnego innego celu przejęcia w przypadku upadku możliwości zakupu Energi. W odpowiedzi uzyskano informację, że PGE jako największa firma w sektorze będzie miała duże problemu z uzyskaniem zgody od UOKiK na jakąkolwiek koncentrację w branży przy obecnej strukturze rynku.

 

Kolejne pytanie związane było z emisją obligacji  na pokrycie wydatków inwestycyjnych w najbliższym okresie w związku z wypłaceniem wyższej dywidendy jak również decyzją o nie sprzedawaniu Exatela. Pan Wasilewski oznajmił, że firma generuje z działalności operacyjnej na tyle dużo gotówki, że przy obecnych niewielkich potrzebach inwestycyjnych nie będzie potrzeby emisji długu.

 

Na kolejne dwa pytania zadane przez przedstawiciela odpowiedzi udzielono w późniejszym czasie drogą e-mailową:

 

1. Jaki koszt w 2011r. stanowiły wydatki na przyszłą budowę elektrowni atomowej?

„Wydatki związane z budową elektrowni jądrowej były zupełnie nieistotne w skali grupy kapitałowej i wyniosły ok. 50 mln złotych. Zauważalne nakłady zaczną się w momencie rozpoczęcia fizycznej budowy elektrowni”.

 

2. PGE posiada obligacje Autostrady Wielkopolskiej o wartości 313 mln. Jaki jest termin wykupu tych obligacji i jakie jest ich oprocentowanie. Czy w przyszłości PGE również zamierza inwestować w obligacje prywatnych firm ? Czy istnieją jakieś powiązania między podmiotami ?

„Termin wykupu obligacji AWSA to od 2018 do 2037 roku – warunki pozwalają na pewną swobodę wyboru w tym przedziale. Posiadamy udział zarówno w kapitale jak i w długu AWSA – jest to rozwiązanie typowe przy tego rodzaju projektach infrastrukturalnych. W przypadku sprzedaży naszego udziału w AWSA sprzedamy zarówno equity jak i dług. W związku z tym nie jest to inwestycja w obligacje podmiotu zewnętrznego a raczej konsekwencja udziału w kapitale własnym AWSA. PGE nie inwestuje swoich środków w papiery korporacyjne, z wyłączeniem obligacji wewnątrzgrupowych. Nie udzielamy informacji o oprocentowaniu obligacji AWSA – jest ono zmienne i na poziomie odpowiednim do jakości emitowanych papierów”.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie